Форма патеки, места за рекреација , тревник и цветните леи игра важна
улога во дизајнот на градината , нагласувајќи неговата индивидуација. Круг, хемисфера ,
топката - идеално форми за секој градина, особено една мала . кружни форми
направи во градината на подинамичен и , исто така, овозможи да се реши просторниот
проблеми.

Повеќето жители сопствена мала градина парцели на 6-8 хектари. Значајни
на простор окупиран од страна на куќата, сместена, гаража, возрасни
Овошни дрвја и грмушки, градина. Значи сонот на сопственикот на овој сајт
е желбата да се визуелно зголемување. Можеби повеќето едноставен и ефективен
начин да се оптички прошири просторот - да се користи во дизајнот на градината
тркалезна форма. Кога таквите области како место за рекреација или тревник, во прилог на
форма на круг, и песни поминува низ мазна, мека линии, градината изгледа
повеќе пространа и е неспоредливо полесно. Тече линии и заоблени
форма, која многумина претполагаат кога ќе се направи цвет градини, езера
и тревниците, се позајмени од природата, во која прави линии и агли се речиси
исклучени. Со цел да се задржи Одбраниот стил и подобрување на севкупниот впечаток
потребно да изберете соодветен растенија и украсни материјали.
Слободен растечки грмушки, бујна цвет градини, како и области за рекреација
и тротоари, калдрма или клинкер тула, соодветни
Природни градина за романтична стил. Езерце опкружено со широк границата
на цвет едногодишни, прошарани со големи камења, уште еднаш
нагласи општата хармонија. Најави област градина започнува со портата, па
е особено размислува за својот дизајн, како и на влезот област, која е
како белег на градината. Многу импресивна влез ќе изгледа како во градината
преку сводот обвиена со качување рози. Вие сте вознемирени дека тие се потребни посебни
заштита? Нека девојче на столбовите на скромен грозје. Зелена лак во посебен начин
ќе играат, ако се стави во подножјето на грмушки, кои може да се сече,
им облик на топка, или создади составот на неколку слоеви, доминантна
кој ќе погон на сферична форма. Ако од двете страни на портата,
како чувари, се конусен arborvitae, сериозноста на сликата може да се повторно
заживување на круг форми. Сферно грмушки домаќин перница
Растенија се направи составот поизразени, тоа ќе се додаде текстура и готови
форма. Најави област, обично вклучува пред градината. Многумина бараат
место тука алпски слајд, но оваа одлука не може да се нарече успешна
структура обично изгледа вештачка, освен во случаи каде
градината се наоѓа на падина. Главниот принцип во дизајнот на предниот градина - одбивање
вишок. Градина може да се организира во редовна стил. Строга
модел на геометриски форми, пак, заживување на растителна топки, како и скулптурата
камења и тркалезни форми. Ако ги пратите од портата на куќата води меандрирањето пат,
нека биде поставен на тревникот, а по неа тука и таму во функција
Ставете неколку грмушки неред сферични централа во близина на
што е сликовит, на пример, карпа градина или земјата
светлата-топки. Посебно внимание треба да се даде на патеки во градината парцели
издолжена, намали форма која не изгледа многу удобна. Пат
во градината на ликвидација патеки, и местото во која се врти или
прави јамка, назначи група на заоблени растенија. Оптички ќе се намали
несакани перспектива и привлече внимание на мирно катче во средината
градината. Наместо тоа, растенија може да се користи за оваа намена, големото вештачко
карпи се направени од глина или бетон. Зелена живеење е еден од најпознатите
омилени места во градината - платформа за одмор. Таа изгледа најимпресивните,
ако нејзината поплочен со плочки во круг или во форма на слободно се преклопуваат преклопување
еден на друг круг (во овој случај се користи за покривање на различни
материјали, како што се различни форми на плочки и чакал). Изгледа одлично
и дрвени подови во текот, малку покачен над земјата. Но, за внатрешни работи
зелени живеат не само да се создаде "кат" и мебел - важно е да се
изберете растенија, кои ќе го опкружуваат сајт, се создаде расположение.
Растенија тема зафатен од два или три дрва со кружен венец, засадени по должината на границите
област. Совршен кандидат за ова - врба (Salex), кој е круна со
Сечење е лесно да се обликуваат светот. Фановите на природен стил може да се
препорачуваме shtambovye култури како рози, иако во последниве
постојат повеќе интересни форми shtambovyh огрозд, рибизли и
друго овошје култури. Во подножјето на "куфери", засводена е можно да слета
едногодишни, на најниско ниво - перница растенија (stonecrop,
мајчина душица, итн.) За хармонија во круг форми, додадете малку Спротивно на тоа,
продолжување до растенија како мочуриште ирис, и разни треви. Жолта
forzitsii цвеќиња (Forsythia интермедијален) цветаат во рана пролет, пред
Појавата на зеленило. Во овој период forzitsiyu да бидат заштитени од птици, кои
Пек љубов пупки. Ова грмушка достигне 2, 5 метри во височина.
Шимширова и други грмушки, кои имаат сферична форма на круната, и
подложни на градинарски, сепак, бараат трпение градинарот и точност.
Најмалку два пати годишно на младите пука мора да се намалат. Тревник
Во центарот на градината е многу соодветно во текот на тревникот. Густи средина со висока
тревни едногодишни и грмушки, создавајќи идеални услови за приватни
рекреација. Вие не треба сајт на тревникот во секоја градина. Кога
површина е мал и места на отворено тераса е доволно, можете да
и да се замисли без зелен тепих. Ако ви се отвори во форма на круг или
полу-круг и опкружен со цветни грмушки и интимна атмосфера на овој агол
рекреација може да се ужива како семејство. Наместо тревник може да се примени
исто така патио или кружна област со цвет кревет во средината, поплочен со клинкер
тула. Дури и мали езерцето езерцето дава градина сосема различни
изглед. И ако имате многу малку простор, најдобрата опција - да остане
во круг форми. Една мала фонтана, опкружен со круг калдрмата
опкружен со венец и низок хеџ - поставен состав кој
ќе ве молам на око во жешките летни денови. Аватарот на длабоко слив или обична
дрвени буриња закопани во земја и наредени во внатрешноста филм - уште
некој вид на минијатурна верзија на круг езерцето. Рабовите на езерцето шумарите погон
растенија на различни височини, од ferns и daylilies со ниски тревни
едногодишни. Ако просторот дозволува, може да се ископа околу езерцето со дијаметар
до два метри или повеќе, подот и ѕидот филм данок работ клинкер
тули, две-третини од периметарот obsadit растенија. Во ова тело на вода
убаво цветаат вода лилјани ќе изгледа, висок водни растенија,
и во центарот може да се воспостави доброто скулптура.

Share This Post: