Вообичаено, првата половина од јануари не е премногу богат со нови случувања
во светот на недвижен имот. Повеќето од тематски вести продолжува
резиме на минатата година и предвидувања за иднината. јануари
2009 , а не исклучок.

Во сумирање минатиот понеделник беа објавени податоци од Народната
Служба за статистика на Грција, според кој бројот на нови дозволи
за изградба, издаден во октомври 2008 година се намали за 15, 7% годишно
анализа. Според експертите на локалниот пазар, падот на градежна активност
укажува на тоа дека економијата почнува да "успори". Според Кипар
Катастар канцеларија, за првите единаесет месеци од 2008 година
број на трансакции од продажба на недвижен имот на островот е намален за 27, 9%
на годишна основа. Бројот на договорите потпишани во ноември, опадна за
60, 5% во текот на истиот период од 2007 година. Експертите велат дека
дека намалувањето на пазарот за недвижнини на Кипар ќе продолжи и во 2009 година. Криза
ликвидност, затегнување кредитните услови и расте негативните чувства
доведе до фактот дека станбени цените на имотот во Дубаи, според индексот
на трошоците за домување меѓународна консултантска фирма Colliers International,
во последниот квартал на 2008 година се намали. Падот во просек за 8%
претходниот квартал. Во делот на пониски цени на станови е 11%. Том
трансакции во пазарот на домување на емират е намален за 45%. Според Здружението на Брокерите
Канадскиот домување продажбата во земјата падна во 2008 година на 17, 1%. Заеднички
број на договори на веќе изградени домови е намален од 523, 8000
во 2007 година на 434, 5000 трае. Најзначајните пад на продажбата
забележани во провинциите на Британска Колумбија и Алберта. Според експертите,
Овој тренд ќе продолжи и во наредната година. Сепак, не сите земји
2008 заврши на белешка мали рецесија. Имаше, исто така, некои пазари, цените
која се зголеми, а во некои земји, кризата придонесе за прилив на странски
клиенти. По неколку месеци на паѓање на цените за станови во главниот град
Шведска, Стокхолм, во декември 2008 година во однос на ноември почнаа да се зголемуваат.
Според најголем реално на Здружението агенции во земјата Mdklarstatistik,
стан цени во Стокхолм се зголеми за 1% во ноември. Во другите поголеми
градови - Гетеборг и Малме - цените се зголемија за 3 и 2%, соодветно.
Според еден член на Одборот на директори Mdklarstatistik Yonlera Пера,
населението во Шведска одлучи да инвестира во недвижности во услови паѓа
каматните стапки на кредитите. Во 2008 година, цените за станови
во Израел. Просечната цена на становите во големите градови има донесено
2008 NIS 812 илјади денари (8000), додека во 2007 година беше
НИС 734.000 (188.000 долари). Во малите градови на периферијата на овој
се зголеми за 9, 7%, на 566.000 сикли ($ 145,000). Лидер
стапката на раст стана едно предградие на Тел Авив, Petah Stillpine чекање, каде што цените се зголемија
22%, до Ниш 856.000 (220.000 долари). Не е познато како да се води
на пазарот на недвижности на Израел во сегашната нестабилната политичка ситуација.
Програмерите на поранешниот главен град на Турција се надеваат дека приливот на купувачи од странство.
Според агентите во Истанбул, цените на видовите во центарот на градот станови
намален за 20%, додека во предградијата падна од 40-50%. Денес
додека учеството на Истанбул, има само 12% од странските инвестиции
но во 2009 година оваа ситуација може да се промени на подобро за најголем
градови. Членови на организацијата Здружение на странски инвеститори во Реал
Недвижности (AFIRE), кој ги собира заедно инвеститори од 21 земји, сопственик на недвижен имот
околу светот за $ 1 милијарди долари во 2009 намера да го зголемат нивните инвестиции
на глобално ниво од 54%. Истражувањето меѓу членовите на организацијата,
покажа дека 53% веруваат дека најбезбедните во однос на инвестиции
Земја Соединетите Американски Држави. Во 11, 3% се во корист на Германија
и Швајцарија, и на 4, 8% - во Австралија и Канада. Како шеф на AFIRE
Џим Fetgatter, САД, и покрај болната ефектите од кредитна
криза, останува најголемиот пазар на недвижности во светот. Имот за
долгорочна инвестиција во согласност со официјалните податоци на Министерството за домување
изградба во Шпанија, цените на куќите во 2008 година падна во просек за 3, 2%.
На цените на "потонати" во 4, 6% по инфлација. Сепак, за оние кои инвестираат
станбени недвижности во земјата пред десет години, долгорочни инвестиции
повеќе профитабилни распределба на средства во акции на големите меѓународни банки: за
десетгодишен период на трошоците за сместување во Шпанија, додаде 215% во покраината
Андалузија, Мурсија во 211% и 200% - во регионот, на Балеарските Острови. Вредност
"Блу чипс" на големите банки, како Баркли, ХСБЦ и сојузничките Ирска
Банките, за истиот период загуби 56%, 22% и 87% соодветно. Според
Холандија асоцијација на агенции (NVM), станбени цените на имотот
во земјата е намалена во 2008-1, 8%. Ова е прв пад за годината
во текот на изминатите 18 години. Во 2009 година, NVM предвидува понатамошно цена пад,
кој ќе просек 5%. Но, на долг рок, станбени недвижности
земјата, според експертите NVM, привлечна цел за инвестирање.
Проекциите за иднината прилог на сумирање на првата половина на јануари незаборавни
проекции како пазарите на недвижности низ целиот свет во иднина.
Значи, Најџел Cornick, извршен директор на Raimon земјиште - еден
од водечките недвижнини класа "лукс" во Тајланд - предвидувања
Просечната продажна цена на премиум класа станови во земјата во 2009 година
малку пониска. Побарувачка од странските инвеститори во недвижности
Тајланд, исто така, ќе оди надолу. Негативни трендови во бизнисот со недвижнини
земјата се должи на глобалната економска и финансиска криза и нестабилно
политичката ситуација во земјата, во согласност со испитувачот. Истражување
Economy.com предвидувања компанијата Мудис дека бројот на имотот запленет од страна на банките
за неплаќање на хипотекарни заеми во САД во 2009 година ќе порасне за 18%. Намалување
Овој индикатор не се очекува до 2011 година. Во извештајот една од најголемите
сметководствени фирми Ернст \u0026 Јанг Светската вели дека во 2009 година обемот на
трансакции во сопственост на пазарот во Германија ќе се намали од 25, 9 милијарди евра во минатото
година (и евиденција 65, 3 милијарди евра во 2007) да 20-24000000000 евра. Меѓународниот
Агенција за недвижности консултант DTZ предвидува паѓаат цените на куќите
Кина до 2011 година. Алан Чан Sunlay, шеф на одделот за DTZ Приватни
Недвижности, изрази следниве бројки. Во поголемите градови во Кина цена
домување, според неговите предвидува да опадне за 10% оваа година и од 5% - во 2010 година. Во
малите градови пад од 8% и 4%, соодветно. Според предвидувањата
претставник од најголемите во балтичките Агенција за недвижности Обер-Куќа
Ayi Clausen во 2009 година, на Латвија пазарот на недвижности активност ќе остане
на минимум. На пазарот за наплата не се очекува до 2010 година.
Пазарот на недвижности на Нов Зеланд, пак, веруваат дека по
"Убедлива" во 2008 година на 2009 година ќе биде поуспешна во бројот на занимава со домување.
Шефот на инвестициска компанија и Групацијата Поларис Веб сајт за недвижности
Сопственост Билборд Кент Лестер предвидува постепено зголемување на
продажба во февруари-април и стабилизирање на пазарот подоцна оваа година. Ова ќе биде
придонесе за пониски цени и каматните стапки. Брокерите Австралија
заклучи дека во западните региони на земјата се поволни конјунктура
за оние кои купуваат станови со цел негово изнајмување. Меѓу
најмногу ветува области на шефот на австралиската агенции за недвижности
Професионалци недвижности Јан Корнел доделува Ballajura, предградие на Перт.
Според експертите, еден од најдобрите опции за профит
Инвестирањето во станови со три или четири соби чини околу
350-400.000 австралиски долари (240-280.000 долари).

Share This Post: