Првично , балкони и loggias мисла за луѓето да имаат лесен
пристап до свеж воздух. Меѓутоа, денес речиси сите балкони и големи
osteklyat на балкони. Причини за глазура или чардак
балкон е повеќе од доволно : тоа е желбата да се прошири на корисни област
станови, и желба да се подобри teplosberezheniya , како и неколку други технички
или психолошки мотиви.

Балкон се нарекува отворен простор, кој се граничи со една рака
на надворешниот ѕид, додека останатите затворени ограда висина не помалку
1 М. чардак - платформа, опкружена од три страни со ѕидови и само со
Од една страна - мечување. Популарноста на стаклен loggias и балкони резултираше во
на фактот дека во главниот град денес застаклување loggias и балкони првично утврдени
во станбени проекти. Обемот на стакло loggias и балкони се проценува
професионалци во 35-40% од вкупниот фенестрација дизајн. Глазура
балкон или чардак можат да бидат различни. Со првиот метод. Обичните застаклување -
поставување на балконот на рамки (метал, дрво, пластика), со вграден
во овие очила (нормално, затемнети, витраж, итн.) Таквите застаклување
малку неми вревата на улицата и на 2-3 степени зголемување на температурата "простор".
Како резултат на тоа, наместо вообичаените стаклен балкон добијат простор - веранда.
Со вториот метод. Evroosteklenie - подобар и посигурен, и повеќе
скап начин на унапредување на балкон. Концептот на "evroosteklenie" вклучува:
* Инсталирање на увозот прозорец профилот * избор и монтажа на стакло (понекогаш
стакло) * запечатување на простории на посебни пена или други фасадни
(Пополни празнините помеѓу рамки и ѕидови). Висококвалитетна торбичка за запечатување
не само што го спречува навлегување на влага преку дупките во балкон, но исто така
подобрена изолација; * цртање на алуминиумски профил боени.
Бојата штити структурата од понатамошно атмосферски и
заедно и да го красат * внатрешната обвивка на балкон (ова е направено на барање на
корисникот), се користат различни материјали - пластични, дрвени облоги,
пластични панели, итн Балкон по evroostekleniya - поудобно
и убава, но не и топло. И ако постои желба и способност да се подготви од балконот
дополнителен простор, треба да се загрее. Третиот начин. Комбинација
evroostekleniya со различни видови на особена топлина. Постапката ќе се подготви
за сериозни изградба и трансформација, затоа што на топлина
сува и има само може да се постигне, со тоа што на топлите ѕидови и подот. Затоа,
освен за стакло, ви е потребно: * отвори на изолација околу периметарот на
балкон, како и на подот и таванот; * Дали водоотпорност, * Дали
поставата на ѕидовите и таванот на соодветен (за вкус и способности) материјал;
* Решавање на прашањето дали загреан балкон, и ако е така, од она што значи;
* За да светлина * ако големината на балкон и на изградба на куќата дозволува,
Може да се изгради дополнителна внатрешните ѕидови (на пример, пена
или "светлина" тули). Тие "јадат" дел од просторот, но соба
ќе биде многу потопло. Треба да се има во предвид дека пареа греење цевки
носат на балконот е строго забрането, па греење ќе
користат и други методи - подно греење уред (посебен систем
електрични апарати, кој функционира на принцип на греење влошки), инсталацијата на греалка
и други локални греалки (радијатор, печка или климатик).
Голем број на застаклување на терасите и loggias е неверојатно, дека
некои од нив: # застаклување светлина дрвена рамка. # Застаклување
дрвени рамки на подобрување на квалитетот. # Челик застаклување (количка
опција). # Алуминиум застаклување (мајчин структура). # Лизгачки
алуминиум застаклување (Увоз профил). # ПВЦ прозорци. Frameless
застаклување. Застаклување со лесни дрвени рамки во листата презентирани
опции за застаклување балкони и loggias, која може да се нарече индустриски.
Опции, кој се состана во советско време, кога поради недостаток на
сè, вклучувајќи градежни услуги, граѓаните на земјата успеа да
измисли неверојатен начини застаклување на терасите и loggias на било
материјал во рака, ние не го сметаат. Во блиското минато застаклување
балкони и loggias светлина дрвена рамка е најпопуларна форма на
застаклување. Но, не најсигурни, бидејќи секоја дрво со текот на времето
почнува да скапува. Средства за заштита на дрво од гнилежот малку продолжи
живот рамка, но, навистина тие се само ефективни во затворени простории.
Влијанието на агресивните животната средина веднаш го уништи било кој знак на
на презентација на балкон застаклување. Без претерување, по
година или две непосветен тоа може да изгледа дека имате Windows
балкон пред 20 години. И по 5, понекогаш 10 години, целата структура ќе се чуваат
на помилување. Ако во ова застаклување користат во текот
Индустриски прозорец единици - тоа не би било толку лошо. Но, за жал, реалноста
покажува дека квалитетот на работата на многу само-направени компании, како и "zhekovskih" мајстори
podhalturit кои се за истото. Главниот недостаток - на квалитетот на
Вуд не држат вода. Поради ова крило, ако не веднаш
По инсталацијата, барем, по некое време, почнува да "дејствува".
Не само дека тие не се затвори-отвори, па така постојат празнини.
Таквите стакло мора на крајот "проток." Непријатни и фактот
дека речиси секогаш рамка поради недостатокот на сила "игра", која е
на отворено како нешто преставам под тежината на стакло. Изненадувачки, пред
уште има некои занаетчии нудат чаша otstrugannoy не дрво.
Но, цената за тоа, во принцип, подобро стакло од ништо.
Така, на дрвото - еколошки материјал (освен ако не се намали во Чернобил
шуми). Кога Подредување прозорци на светлината дрвени рамки се строго
се определи големината и позицијата на отворање на вентилите. Побарувачката дека рамката
и други детали треба да се направи само од дрво, планирани и сушат.
Прецизност на дебелина на стаклото. За дрвени рамки оптимално ако се - 4 mm.
Но, некои "многу економичен" укажуваат на steklo3 милиметри. Степен
суво дрво, на потег е тешко, затоа, мора да се потпираат
среќа. Застаклување дрвени рамки на подобрување на квалитетот во оваа олицетворение
многу поефикасно да се реши проблемот на водење на топло. Треба да се напомене дека
топлина "протекоа" преку прозорци во две насоки (барем да се намали):
1 - слотови. 2 - стакло. Самиот почеток дека изборот на материјал, од кои
направени рамки и рамка влијае на пренос на топлина е занемарлива. Се разбира, коефициентот
пренос на топлина во таквите материјали како дрво и метал се различни на моменти, но
површина, која "покрива" рамката и кутија е многу мал,
во однос на стакло област. Затоа, квалитетот на рамки на критериумот на термичка заштита
утврдени не толку материја што е квалитет во производството, точноста
"Собере" и на крајот на недостаток на слотови. Оваа верзија користи само
фабрика рамка. Опремени со кутија, тие обично се безгрешни, пукнатини
не визуелно откривање на можни. Останува само да се реши проблемот "utekaniya"
топлина преку стакло. Двоен-застаклените прозорци во практиката со дрвена балкон застаклување
рамки се обично не се користи, како што рамки се многу масивни
и што е најважно неспоредливо скапоцени. Па стави двојно стакло или
рамки со двојно стакло. Но, за жал, рамка и кутија многу масивни
и кога се инсталира на балкон оградата, погледнете таму како бик во posudnoy
продавница. Исто така, од она што ќе се направи балкон парапети, како
не топли, неговите пренос на топлина коефициент никогаш не е еднаква на
пренос на топлина коефициент на капитал надворешниот ѕид. Балкон застаклување
подобрување на квалитетот дрвени рамки (без завршна обработка, но праг, крошна
и одлив) во домот серија P44 (околу 6 квадратни метри.) ќе чини $ 400-450. Можеби
и 350 $, но тоа е сомнително, но ако $ 300 или помалку, потоа "најдобар квалитет"
не вреди да заборавиме. Челик застаклување (количка верзија) Ова
опција во заеднички идиом е наречен "количка", а насловот е многу точна.
Изградбата е направена од железо, монтирани на балкон со заварување.
Стакло - заоблени, остро со гумени дихтунзи. Дизајн
многу силна. Но, постојат недостатоци. Железо 'рѓосува. Зад неа е неопходно да се види
тоа е, кожи и боја. Уреди за блокирање на вратите потсетува на слични
уреди за индустриски фрижидери, и тие понекогаш се прекине.
Некои компании се стави во нивното место веднаш брави. Овој тип на застаклување
има топлината на сите полошо (замисли дека во зима ви се случува да
трамвај, кој е топлината). Исто така, овој вид на стакло повеќето
мракот. Сооднос на вкупна површина од стаклото стакло најниска
на сите претстави. Секој човек во својот вкус, и надворешниот изглед
поглед на стакло може да изгледаат импресивно. Но, погледот од внатре е многу
помалку естетски. Балкон застаклување во "количка-автобус" стил (зградата е
но праг, крошна и сенка) во домот серија P44 (околу 6 квадратни метри.) ќе бидат
чини $ 400 (плус или минус 10-15%). Имаме дискутирано на опции, т.н.
конвенционалните застаклување. Сега се разгледа на повеќето модерен начин да се заштити
loggias и балкони - evroosteklenie. Да се ​​биде светлина ... Распространетиот
беше стаклен чардак со профилот на алуминиум. Алуминиумски профил
7 пати посилен од дрво, 2, 3 пати - ПВЦ. Огноотпорни, нема да попуштат
не извртени, не е оксидира. Алуминиумска рамка е многу естетски префинета изгледа
на балкони, стари куќи и објекти. Ова е т.н. ладно
Застаклување: користење на изолација гарнитури без профилот помеѓу надворешниот
и внатрешниот слој на метал ("ладна алуминиум") и еден застаклување (обично
- Бор стакло М1 5 мм дебелина). Дизајнот може да биде подвижен (лизгачки)
и замав. Револвинг стакло структурно повеќе комплексно и бара повеќе
скапи компоненти, така што е речиси двапати колку што лизгање.
На пример, во истата фирма Лизгачки стакло со шпански
профили Provedal во вредност од $ 75 квадратен метар, а замав на профили
исто Provedal - веќе 135 $. Квалитетот на стакло во голема мера
зависи од дизајнот основаноста на профилот на и квалитетот на инсталација. Ако се исклучат
Компјутерска програма разни опции во Москва се најчестите два система:
Vidnovsky профилот и на шпански систем Provedal. Што се однесува до профилот
тогаш и во двата случаи, профилот е произведен во Русија, иако е
увезени. Фабриката ја купува лиценцата, матрица и произведува над профилот.
Понекогаш сличност профилот Provedal продаваат од страна на производителите на исклучително
ниска цена - од 60 на. е на рамката. Сепак, според експертите, квалитетот на
рамки од како профил можат и треба да се доведува во прашање. Provedal користи
ролки само на лежишта, која обезбедува непречено возење и долг рок
услуга. Во vidnovskom верзија инсталиран без лого ролки кои
го прави тешко да се движат на вентилите, што доведува до забрзана носат, па дури и може да предизвика метеж.
Во Provedal брави обезбеди дизајнери, тие се лесен за користење, лесно
затворени и отворени од внатре, а тие не може да се отвори од надвор. Во
Ова брави вклопуваат во дизајнот. Во vidnovskoy систем брави
конструктивно, генерално, не се предвидени. Но, денес vidnovsky профилот
често инсталирате додатоци бренд Provedal. Сам по себе, фитинзи шпански
Производителот на висок квалитет, но инсталиран на домашниот
профил, тоа им дава на корисниците на многу критики. Патем,
продавачите се свесни за тоа се, па како "меѓународна" производи
обезбеди краткорочни гаранција - една година. Во посебен вид на гума Provedal:
не носат од време на време, не страдаат од студот, а не типичен прашања
мирис во топлина. Покрај тоа, за разлика од производите vidnovskogo профил
бренд Provedal fetrouplotnenie постави околу периметарот,
на зглобовите, како и ги затвори сите од шините. Чардаци и loggias, стаклен профилот
од алуминиум, пренесува светлина и, балкон и заштита од ветер и дожд.
Веќе во почетокот на пролетта на температурата може да ги направи на еден сончев ден
кондензиран растенија и семенски материјал, а во текот на летото, на пример, се зголеми на добра жетва
краставици и домати. За таа цел, подвижен структура е подобро
затоа што тие не "јаде простор." Малиот ширина, способноста да се
изберете ниско-клуч профилот, како што се сребро, ви овозможува да
Дали си за еден балкон, кои кога се гледа од улица ќе имаат предности
и црвени дрвени тераси, и од претерано светла бела пластика. К
недостатоци на лизгање структури во прилог на слаба изолација или балкон
балкони треба да содржи фактот дека пониските превозникот водич не е доволно
заштитени од паѓање дожд. Ако не отвори се предвидени
за печатење на вода, движење вентили може да биде тешко. Има
мислење дека употребата на едноставни не, калено сигурносно стакло или
може да биде многу опасен во случај на несреќи, катастрофи и природни непогоди.
Сепак, калено стакло и жичен, поради својата висока цена, користете
во производството помалку од 1% од домашните фирми. Чардак застаклување (без
заврши, но праг, крошна и сенка) систем Provedal големина
3м 1, 5м ќе биде на ~ 480. е (плус или минус 10-15%), vidnovskim профилот
~ 450 на. е (плус или минус 10-15%)

Share This Post: