Teremok , и , всушност, куќа или куќа , во сите времиња беше на повеќето
посакувана место за удобен престој . Приказната на teremok бара
реши се - од глувци и жаби, да се поднесе. Ова е разбирливо - нема дупка,
или ден , а уште помалку , блато - не можат да се натпреваруваат со вистински дрво
дома.

Во вистинскиот живот - истата слика: многу од нас не би ум да го напушти својот град
"Мравка" и се смират во голема, убава и топол дом во близина на населбите.
И по можност на целото семејство. Главната работа е да не се повторат грешките од фантастични карактери
- Не се претвори во пространа кула во близина на хотел. Тоа е зошто токму сега
Клиентите се повеќе сакаат архитекти да се развие проект дома, во кои
може да коегзистираат различни генерации на едно големо семејство. Во непосредна близина
но не заедно, дури и покрај тоа што секој има различни традиции, идејата за заедничка
Живеам со сите големото семејство го наоѓа својот израз во разни
Проекти на куќи во целиот свет. На пример, во јужниот дел на одморалиште земји каде земјиште
многу скапи, а нивниот број е ограничен, приватни куќи се изградени врз принципот на
"Куќичка за птици." На првиот кат се подигне, ослободување на периметарот на покривот засилување.
Кога децата се стекнува втората половина, нејзините родители куќа е изградена
кат до една млада фамилија. Кога зрели внуци - една куќа преполни со
третиот кат. Тоа е нормално пракса за Турција, Грција и Кипар. Во Европа,
не секој може да си дозволат да купат куќа, но и оние кои може да се - често
ќе ние сите сега сонот за рај - голем, на два спрата
дома, тревник, носителка со трева, базен, итн Тоа обично живее семејството
- Родителите и децата, се занимава различни катови. Во Руската традиција - приградски
куќа, тоа е обично голем дом во кој има многу соби
и семејство живее, постојат уште три или четири генерации. Центарот на "кули"
дневна каде што родителите ги исполнуваат над вечера, деца, внуци, баби и дедовци
баби и дедовци и други роднини. Претходно дизајни беа популарни
домови, специјално дизајниран за руралните средини. Типично, оваа
беше голема куќа подели во две или внатрешно, или четири апартмани.
Тие живееле блиски роднини - тоа е, блиску, но не заедно. Потоа
за големи семејства беше понудена куќа, заклучен заедно во две
идентични куќи. Од архитектонски аспект, ова не беше најдобро
решенија. И со домаќинство - дури и повеќе. Со цел да се соберат членовите на
семејство да се заобиколат главниот ѕид во внатрешноста на куќата на улица. Современите
дом на различни генерации се стекна со ново значење и се смета дека
на најмалите детали. Вообичаено, овој голем двоспратна куќа, со две различни
влезови. Сепак, тој има еден внатрешен простор, кој е zoned
според потребите на семејството. Заспаната области се шири во една куќа со зони
рекреација. Соби обично се отстранети од мајсторот спална соба и нивните деца.
Често, тоа е дизајниран и целосно дома на периферијата, обично на првата
кат и се сигурни дека имаат посебна бања. Дали некогаш, не двапати,
направи три! Меѓу проектите на куќи за различни генерации, постојат три
главни групи. Релативно зборувајќи, оваа куќа со "соба за баба", куќа со
соба "за бучни тинејџер" и куќа "за две семејства." Еден пример дома првата
групи можат, на пример, е проект во кој на баба може да се стави
во една соба на првиот кат. Прво, не постар маж има сè
време да се кандидира нагоре и надолу по скалите, и второ, сите погодности на комуникација
се најудобна. Директно од соба може да се постигне во
бања, следната врата води во пространа, удобен соблекувалната.
Кујна, кои се толку убави на "магијата" во текот на следните џем баба ми, исто така,
и во дневната соба, каде вечера ќе го направи целото семејство неколку чекори. Постари
човек треба посебен мир и тоа се зема во предвид во проектот - од "куќа баба"
не се поврзани со други живеалишта на ѕидовите, и над неа е исто така
спалната соба. Не награди за Сомневајќи се дека сите други членови на домаќинство, вклучувајќи
немирни деца кои живеат на вториот кат. Главната разлика дома
Втората група е дека локацијата за гаража е окупирана дневна соба.
Неговата оддалеченост од останатите соби тука ви овозможува да се стави на бучни тинејџер
што е малку веројатно uzhivetsya со возрасни во тивка спиење. Оваа соба
се наоѓа директно пред куќата и на границата со нејзиниот котлара, базен, сауна,
дневна и бања. А тинејџер може да оди дома по полноќ, и тивко
дружење со пријателите во својата соба, слушање музика додека не го нарушува
спиење домаќинство. Идеално сместување опција за двете семејства може да се
голем, модерен куќа, каде што под еден покрив се рамни
родители и млади двојки. Секој од нив има свои влез и
кујна-трпезарија. Така тие се многу погодни меѓусебно поврзани, овозможувајќи им на
или се комбинираат овие области во еден простор за живеење, или, доколку е потребно,
изолирани едни од други. Во "заедничка сопственост" се деловни простории
На првиот кат и пространи салата. Еден целата куќа скали води
да пространа таванот. Постојат четири спални соби, кои се групирани
во парови, во зависност од додатоци и стан еквидистанца голема
санитарни блок. Секој пар на спални има своја сала. Секако, тоа е многу
удобно со домаќинството гледна точка. Понекогаш, националните бои архитекти
имаат доста пот на проектот дом на различни генерации, особено
ако го купи луѓе со други културни традиции и обичаи. На пример,
Ако клиентот - ориентални луѓе, архитектот треба да се разгледа сите такви
така што куќата беше поделен во два функционални дела - машки и женски. Цигани
исто така купија голем куќи на површина, но основен услов на
- Внатрешен простор без ѕидови, бидејќи тие живеат сите ромската логор
директно на подот и го јадат таму. Така што не кујна, спална соба не не е потребна.
Дом на различни генерации - на територијата на ликвидност ... Comfort веќе долго време е надвор
надвор од ѕидовите на стан или куќа. Зборувајќи за ликвидност на куќата, треба да се разгледа
се: локацијата на сајтот и неговата оддалеченост од градот, како и од соседните
сајтови. Мода за станови во историскиот центар на Санкт Петербург одамна помина.
Поради богатите луѓето да сфатат дека, дури и купив еден прекрасен
Пари комунални и се насели тоа, сопственикот на одмор не е загарантирана. Често
од овие куќи е иста со озлогласениот комунални bums кои редовно
Ставете вашиот величественост. И ако тоа не е толку различни - на влезот nagazheno,
за пример. На кратко, животот на луксузни се уште не е добиена. Затоа, многу
Луѓето брзаа надвор од градот, во индивидуално домување со земјишни поседи. И,
Се разбира, тоа е многу течност, затоа што цената за тоа само ќе се зголеми.
Куќа и град стан - во едно шише на категоријата на домови
за различни генерации без сомнение вклучуваат "Куќа во градот". Тоа - на две или
трикатна две-фамилијарни куќи со подруми, вграден во гаражи, сауни,
и таванот. Младите обично се поднесе до, и оние кои се постари,
надолу. Специфичноста на овие куќи е тоа што тие се поврзани на секој
другата страна завршува, а прозорците се само на двете страни. Секој
на кој е спроведен мал тревник, кои можат да бидат опремени со седиште
скара или скршени градина со цвеќе. Куќа во градот е многу популарна
во Англија и Германија. Всушност - ова е компромис меѓу градот и државата куќа
стан. Како по правило, малите градови на Townhouse се гради на периферијата на метрополата
и им овозможи на сопствениците да уживаат во свежиот воздух и релативна тивка,
Не соседи погоре и подолу, како и способност за брзо достигне
низ градот. Помалку од куќата на различни генерации - бесконечна
Одење по скалите. Што се однесува до дизајнот на таквите куќи, тоа е обично
модел. И тоа е избрана од страна на инвеститорот. Во рацете на идните сопственици само дизајнот.

Share This Post: