Форма патеки, места за рекреација , тревник и цветните леи игра важна
улога во дизајнот на градината , нагласувајќи неговата индивидуација. Круг, хемисфера ,
топката - идеално форми за секој градина, особено една мала . кружни форми
направи во градината на подинамичен и , исто така, овозможи да се реши просторниот
проблеми.

Повеќето жители сопствена мала градина парцели на 6-8 хектари. Значајни
на простор окупиран од страна на куќата, сместена, гаража, возрасни
Овошни дрвја и грмушки, градина. Значи сонот на сопственикот на овој сајт
е желбата да се визуелно зголемување. Постојат многу техники
овозможува визуелно се прошируваат границите на градината, за да создаде илузија на просторност во
мала територија. На пример, употребата на огледала или т.н.
слики ", obmanok." Но, за жал, за нашата клима, таквите одлуки не се
многу практични. Можеби наједноставниот и најефикасниот начин да им помогнам на оптички
простор - да се користи во дизајнот на градината тркалезна форма. Кога како
зони, како место за одмор или тревник, е спроведен за да формираат круг, и да ги следи
лага мазни, меки линии, градината изгледа попространа и станува
неспоредливо полесно. Тече линии и заоблени форми, кои даваат многу
предност кога ќе се направи цветните леи, езера и тревниците, се позајмени од
самата природа, во која прави линии и агли практично исклучена. Тоа
поддршка на избраниот стил и подобрување на севкупниот впечаток, треба да ги собереш
соодветни растенија и украсни материјали. Слободен растечки грмушки,
бујна цвет градини, како и области за рекреација и тротоари, поплочен
калдрма или клинкер тули, совршен за романтична градина на природните
стил. Езерце опкружено со широк границата на цветни едногодишни, прошарани
со големи камења, кои уште еднаш ја нагласува општа хармонија. Најави област
Градина започнува со wicket, па затоа е особено размислува за својот дизајн,
и влезот област, која е како белег на градината.
Многу импресивна влезот ќе изгледа во градината преку сводот обвиена со качување
рози. Вие сте вознемирени дека тие бараат посебна грижа? Нека одат на поддршка скромен
грозје девојка. Зелена лак во посебна искра, ако се стави ја
нога грмушки кои може да се сече, давајќи им облик на топка, или создади
составот на неколку групи, кои ќе станат доминантни растенија сферични
форма. Ако од двете страни на портата како затвор, се конусен
Туи, сериозноста на сликата повторно, можете да се забавуваат до тркалезна форма. Сферно
грмушки, домаќинот ќе ја амортизираат фабрика состав експресивен
го даде текстура и заврши изглед. Најави област, обично вклучува
во градината. Многумина бараат да се одржи на ридот алпски тука, но
таквата одлука не може да се нарече успешна, за изградбата обично вештачки,
освен кога во градината се наоѓа на падина. Главниот принцип
во дизајнот на предниот градина - одбивањето на вишокот. Градина може да биде дизајнирана
и во редовните стил. Строга модел на геометриски форми, повторно заживување
растителна топки, како и скулптура и камен Тркалезни форми. Ако пратите на
портата на куќата води меандрирањето пат, нека биде поставен на тревникот,
и по неа тука и таму во уметнички нарушување место неколку грмушки
сферични растение, до која е живописен, на пример, круг
рок градина или земјата светла-топки. Посебно внимание треба да патеки
плаќаат во градините издолжена, намали форма, која изгледа
не многу удобно. Леј во градината на ликвидација патеки, место каде што
Се врти и го прави еден циклус, назначи група на заоблени растенија.
Оптички ќе ги намали несаканите изгледите и привлече внимание на
мирно катче во средината на градината. Наместо тоа, растенија може да се користи за оваа
цел големи вештачки карпи од глина или бетон. Зелен
дневна соба Една од најомилените места во градината - платформа за одмор. Тоа изгледа
најефективни доколку тоа поплочен со плочки во круг или во форма на слободен
пресекуваат, се преклопуваат кругови (во овој случај
користат за покривање на различни материјали, на пример, различни форми плочки
и чакал). Изгледа одлично и дрвени подови во текот, малку покачен
над земјата. Но, за внатрешни работи на зелени живеат е создаден не само "секс" и мебел
- Многу е важно да се избере растенија кои ќе го опкружуваат областа,
се создаде расположение. Растенија тема зафатен од два или три дрва со кружен венец,
засадени по должината на границите на сајт. Совршен кандидат за ова - врба (Salex),
круна со фризури кои лесно може да биде во форма на топка. Љубители на природните
стил може да се препорача shtambovye култури како рози, иако во последниве
Иако постојат повеќе интересни форми shtambovyh цариградско грозде и рибизла
и друго овошје култури. Во подножјето на "куфери", засводена е можно да слета
едногодишни, на најниско ниво - перница растенија (stonecrop,
мајчина душица, итн.) За хармонија во круг форми, додадете малку Спротивно на тоа,
продолжување до растенија како мочуриште ирис, и разни треви. Преку
фантазија пејзаж дизајнер има еден стар Apple композитни центар
градина, и дрвена клупа околу неа - посакувано место за одмор домаќин.
Светлата жолти цветови forzitsii (Forsythia интермедијален) цветаат во рана пролет
пред појавата на зеленило. Во овој период forzitsiyu да бидат заштитени од птици,
кои сакаат да Пек пупки. Ова грмушка достигне 2, 5 метри
висина. Шимширова и други грмушки, кои имаат сферична форма на круната, и
подложни на градинарски, сепак, бараат трпение градинарот и точност.
Најмалку два пати годишно на младите пука мора да се намалат. Тревник
Во центарот на градината е многу соодветно во текот на тревникот. Густи средина со висока
тревни едногодишни и грмушки, создавајќи идеални услови за приватни
рекреација. Вие не треба сајт на тревникот во секоја градина. Кога
површина е мал и места на отворено тераса е доволно, можете да
и да се замисли без зелен тепих. Ако ви се отвори во форма на круг или
полу-круг и опкружен со цветни грмушки и интимна атмосфера на овој агол
рекреација може да се ужива како семејство. Наместо тревник може да се примени
исто така патио или кружна област со цвет кревет во средината, поплочен со клинкер
тула. Дури и мали езерцето езерцето дава градина сосема различни
изглед. И ако имате многу малку простор, најдобрата опција - да остане
во круг форми. Една мала фонтана, опкружен со круг калдрмата
опкружен со венец и низок хеџ - поставен состав кој
ќе ве молам на око во жешките летни денови. Аватарот на длабоко слив или обична
дрвени буриња закопани во земја и наредени во внатрешноста филм - уште
некој вид на минијатурна верзија на круг езерцето. Рабовите на езерцето шумарите погон
растенија на различни височини, од ferns и daylilies со ниски тревни
едногодишни. Ако просторот дозволува, може да се ископа околу езерцето со дијаметар
до два метри или повеќе, подот и ѕидот филм данок работ клинкер
тули, две-третини од периметарот obsadit растенија. Во ова тело на вода
убаво цветаат вода лилјани ќе изгледа, висок водни растенија,
и во центарот може да се воспостави доброто скулптура.

Share This Post: