Осигурителните компании се подигне стапки за сеопфатна осигурување за поединечни марки на автомобили .

По недискриминирачко зголемување на цените на силите во октомври-февруари, на осигурениците повторно
почна да ја зголеми својата тарифи во март-април, просекот на пазарот тие се зголемија
уште 10-15%. Сепак, не сите автомобили, но само за одредени
брендови. Најпогодени сопствениците на јапонски автомобили, како и евтини
цена машини. Толку многу, дека Велика Британија почнала да се формира еден вид на
црни листи на автомобили, кои сега се изложени високи стапки на силите:
оваа машина, често паѓа во несреќа или украдени од страна на криминалци.
Единствената причина за тековната тарифни се зголеми - промена на методи
нивните пресметки на силите. До сега, еден од главните критериуми за утврдување
вредноста на политика беше цената на возилото поскапи на автомобилот,
тој е повисок. Сега Велика Британија се повеќе се зјапа во бренд, па дури и модел автомобили.
"Ние се врши пресметка на тарифите, почнувајќи од моделот на автомобили, а од
на неговата вредност "- потврди генерален менаџер на одделот за преземениот ризик
и методологијата на "осигурителна компанија" универзална "Сергеј Palamarchuk.
"Сега имаме ревизија на тарифите, и ние ќе се обрне внимание
модели на автомобили, "- додаде директорот на Велика Британија продажбата на организацијата
"Орант" Игор товарот. Неодамнешните студии на друштва за осигурување
покажа дека степенот на оштетување на различни возила, како резултат на
и истиот осигуреникот случај е директно зависна од дизајн карактеристики
одредени брендови и модели на автомобили, а не нивната вредност. Како резултат на влијанието
еднаква сила моќен SUV добива само тривијални учениците, но кревка
Кинески автомобил ќе бара поголеми поправки. Врз основа на
од ова, дури и Велика Британија се формира еден вид на црна листа брендови здрав
по една несреќа резултира со зголемување на трошоците. Втората причина за ревидирање на
цена на сеопфатна осигурување - тоа е висока несреќа стапка на одредени марки на автомобили. Во
висина на кризата финансиери кои минатата година не можат да си дозволат
големи грешки беа внимателно пресметување кој најчесто добива
во несреќата. "Во листата на" вонредна состојба "во нашата компанија, главно машини
фискална или бизнис класа: Chevrolet (Aveo, Лачети), Тојота (Land Cruiser,
Prado, Camry, Корола, AURIS), Фолксваген (Passat, Golf, Jetta), Hyundai
(Соната, Elantra, SantaFe, Getz), Хонда (договор, граѓанска), Шкода (Octavia,
Fabia, A5) и Mazda (SH7, 3, 6) ", - рече раководителот на Секторот за контрола и
Побарувањата ASA "Инго Украина" Александар Rulikovsky.
Во Велика Британија, во соработка со авто колатерал, сликата изгледа различно. "На пример, статистика
Нашите докази дека најчесто се во несреќи, "Gab"
"ВАЗ», Даеву Lanos, «Tavria", "Slavuta" и Шевролет Авео », - рече заменик-
Претседателот на Кометал "Brokbiznes" Марина Onopriychuk. Под маската на
постапки за ревизија, осигурителни компании почнаа да се подигне тарифи на трупот и машини
поправки неодамна беа особено активни на скапи бренд-име
SRT: пред се поради зголемувањето на цените за резервни делови по зголемувањето на цените долар
и еврото. Листа на најскапи осигурителни компании за традиционално доведе
Луксузни автомобили: Порше, Јагуар, Land Rover, Maserati, итн
"Исто така е можно да се идентификуваат некои модели Hyundai, Тојота, Мерцедес-Бенц, Фолксваген,
Мазда, Хонда и КИА. Цени на резервни делови на нивните овластени дилери во главниот град
во текот на последните три или четири месеци се зголеми за 10-45%, па дури и 60%. Во исто време овластени
услуги често се обидуваат да ги направат сите можни средства. На пример,
клиенти и Велика Британија наметне поправки што не секогаш имаат потреба "
- Рече г-дин Rulikovsky. "Во нашата компанија минатата година просечната големина
загуба беа лидери на Nissan, BMW, Lexus, Mercedes, Toyota, Subaru, Мазда, Пежо,
Хонда и Audi. Ова се должи на високата цена на поправки. Но, повеќето скапи
цена поправка сите марки на јапонски автомобили како што се Тојота, Mitsubishi,
Хонда, Субару и Нисан », - додаде шефот на колега мотор
Осигурување Осигурителна компанија "Украина осигурување група", Вадим Alekseenko. Повеќе
една категорија на возила кои не ви се допаѓа осигурителни компании,
- Најчесто украдени автомобили. Рејтинг омилени марки криминалци
и модели на компанијата се ажурира еднаш годишно. "Оваа година има тенденција
на јапонски се кражба на автомобили - Lexus, Тојота и Хонда. Во
2007-2008, лидерите на германски машини се, како по правило, моделот Фолксваген »,
- Рече г-дин Rulikovsky. Сеуште е популарна со компјутерските криминалци
се масовно сегмент автомобили како Даеву. Обично, тие крадат
само со цел да го расклопите на делови за кои бараат е стабилна висока.
Меѓутоа, осигурителите вети дека нема да се подигне тарифи на автомобили кои користат
многу популарна со автомобил крадци, но само ограничен затегнување на условите на договорите.
"Кога осигурување такви возила не нудат пакети со одбиваат за киднапирање
на 0%, додека возачите на други брендови да ги искористат предностите на оваа услуга ",
- Рече г-дин Alekseenko. Големина на порастот на цените на истиот бренд
и модели на автомобили можат да бидат многу различни: тоа зависи од статистика
несреќи секоја индивидуална компанија. И бидејќи осигурениците се препорачува да се
возачи пред купување на студијата стапки во различни Велика Британија, за подобрување на
стапки оваа пролет, може да достигне 30%. "Тука се најзначајните
пример: еден од возила за итна помош во нашата компанија - ова Mitsubishi
Lancer. Цената на гаранција поправки на овој модел, една станица
највисок: просечната загуба до 11.10 THS. Затоа, во релативно
ниска цена автомобил билет за него да биде повеќе од 10% од својата вредност.
За споредба, за шкода октавија со еднаков износ на осигурување се
околу 7% ", - рече генералниот директор на Транспорт гарантирање ASA
"Инго Украина" Олга Pogorelaya. Иако во повеќето случаи, цените
Каско врти помалку од широк коридор. "Во основните стапки на нашата компанија
Јапонски автомобили за само 5-15% повисоки од просекот за европски брендови
класа "- додаде нејзиниот оддел шеф на доброволно осигурување на моторни возила
Ризик осигурување "Providna" Јуриј Fidasyuk. Според финансиерите, сегашниот пораст
цените не ќе кампања за повисоки цени, пресметано за неколку месеци
како и обично. Осигурениците ветување да се направи зголемувањето на цените постојано Каско
процес: Цените ќе бидат разгледани од страна на зголемување на несреќи
и вредноста на SRT.

Share This Post: