Днепропетровск метрото е , и печати за шест месеци не видов плата.

Metrostroevtsy поканети дописник "Денес" за гостите - 50 метри
вертикална оска на иднината метро станица "Ploshchad Lenina". Додека надолу
во посебна единица надолу, навикнати да работат под земја печати
grimly кажа дека тоа е преку овој вертикална оска, во случај
поплавување на тунелот, водата ќе излеам во центарот на Днепропетровск. Треба само да
два дена одмор пумпи - и проблеми е неизбежна. Всушност, на овој сајт е
моќен вода прилив - 140 кубни метри на час. Сега запре изградбата
финансии, и пумпа за вода е потребно. "Ние сме всушност во долгови
Транспорт на вода од тунели ", - се жали на главен инженер" Dneprometrostroya "
Александар Kasyanchuk, и додава дека ако престанат да пумпа најмалку
04:00, подземните води и подземни реки пополни флеш управувано тунели,
потоа се става надвор од подводни езерото надвор. Најде само Underground
неколку работници. Се испостави дека на тимот беше поделена на три дела. Луѓе
во три смени. Многу луѓе се под земја сега не треба. "Ние се соочуваме
практично празен, - вели шефот на персоналот Тамара Pokhilko -
сите Metrostroj се 500 луѓе, но сега останува 230, а потоа - половина
од нив отидоа за слободен одмор. " И покрај недостатокот на работа и плати,
луѓе се под земјата околу часовникот. Секоја смена трае 8 Underground
часа. "Има уште доста удобно - 15 степени, во споредба
со топлина на површината - убавината - се смешка metrostroevtsy - во зима, можеби
неколку степени пониски. " Но, се покажа дека ова е речиси само позитивни
момент во нивната работа. "Шест месеци не сум ја видел плата" - вели 57-годишниот
Бригадниот Алекс Шишков. "Јас работам тука од 1984 година - не се сеќавам на такво нешто!
Ова не е во живо, и излегува - мојата сопруга работи во исто метрото вработен,
на својот платен список во 1200 Hryvnia и живеат. Синот студии на Универзитетот на трето
Се разбира, добро, дека буџетот има "- караше надзорникот. Според него,
најде нова работа во 57 години едноставно не е реално. "Имам 30 години работи под
земјиште, - вели Алексеј Шишков - и не можам да замислам дека некаде на друго место
Можете да работи. " Најмладиот metrostroevets, 32-годишниот Мајкл Minakov
- Печати во третата генерација. "Мојот татко и дедо имам рударите. Втора година
работат тука. Постои 13-годишна ќерка и на семејството вклучува неговата сопруга - таа има мали
бизнис - и да преживее ". Кога Мајкл дојде за изградба на метрото, плати тука
3-4000 Hryvnia на локално ниво се смета за доволно висок
приходи. Пред една година, еден млад и печати не може да се претпостави дека тоа наскоро ќе
тоа не е она да се купи леб. Сега работниците на ручек поделени
заедно со храна и цигари. Патем, сакам оние кои се посилни.
"Tormozok" работа носи оној кој може, за некој тоа е понекогаш
Постои едноставно нема пари. Metrostroevtsy ручек таму и тогаш, под земја, особено во
назначени агол. "Тоа е срам што сето ова се случува со високо
специјалисти. Јас ги имаат во своето време во текот на Советскиот Сојуз се собраа, - главен
Човечки ресурси Тамара Pokhilko - во потрага по рударите - не од улица да ги земе "!.
Во метрото, вели таа, има многу луѓе, откако целата работа, иако опасна
и одговорни, но помалку штетни од рудар. "Нема прашина и метан. А
Сега, кога не сте го направиле - никој не доаѓа овде на работа, секој знае дека
Метро е нашата плати и не "- Тамара Pokhil'ko жали. "Ве молиме
тивка зборот "тука и не заборавајте оние на власт - од премиер до градоначалникот. "По
Тимошенко ќе биде тука. Ајде да видиме како ние работиме тука! - Вели Мајкл
Minakov. - Тука, во итен случај вода транспорт часа, така што на пумпите се исклучени.
Потоа го напушти влажни, како глушец! А ние само го задржи будали! Градоначалникот само
и знае дека фонтани секоја година да се отвори. Додадено врз метрото ќе биде подобро - луѓето
живот ќе се сеќавам! ". Дописникот на "Денес" лично
убедени дека подземните води што течат низ ѕидови, го пополнат
тунел. На турнејата, исклучете ги сите пумпи metrostroevtsy бидејќи
кога тие работат во тунелот поради ужасната рев ништо не слушнав. Ајдл
во рудникот е здодевно и финската фабрика - последен пат го имаше
во април. Рударите биле последна надеж на Евро 2012 година, но по
Dnipropetrovsk го загуби правото да се evrochempionat оптимизам безделници
пресуши. Песимистички и директор на "Dneprometrostroya" Василиј Савченко.
"Останува мал број на ентузијасти. Тие немаат викенди, без празници.
И се фаќате во земјата на други безделници немам морален
на правото. " Диво за малите. "Додека ние сме горди на најкратката метрото
во светот "- работниците велат. Иако, според шефот "Dneprmetrostroya"
Василиј Савченко, дека имаме најмногу тешко да се ископа тунел, од
сајтови се наоѓаат до 6 различни раси, но најмногу Гранит. Во најголем
ЗНД со такви podlyankoy најде само metrostroevtsy Урал Екатеринбург.
Секој вид мора да донесе поинаква техника. Финскиот машина "Tamrok", која
разнесат гранит, купи назад во 1988 година (сега на автомобилот е во вредност од 200-250
долари илјади), а потоа и отиде речиси страна - со вежби.

Share This Post: