Шест месеци подоцна , ние учиме на името на новиот претседател на Украина , но денес "пари"
подготовки за изборите во полн замав. "Денес ", праша политичките научници
проценка кој износ ќе работат на кандидатите и она што тие го поминуваат
своите буџети во време на криза .

Според сите експерти, на тековната кампања ќе биде многу поефтино
од претходните. Значи, Дмитриј Vydrin тврди дека буџети ќе се намали за половина,
Вадим Karasev - кој е 10-15%. Помалку концерти ќе биде за гласачи, поефтина
(До 30 Hryvnia на ден плус копачка, а пред тоа беше најмалку 50
UAH) ќе управува со услугата "maydanarbayterov", - вели Vydrin. "Потешко ќе
контрола врз протокот на средства, политики, одбиваат услуги платени
странски ПР "- одгласи Karasev. Најмалку половина од парите
Во своето мислење, ќе одат за рекламирање. Политичкиот аналитичар Дмитриј Vydrin тврди
тоа гласање ќе чини претседателските кандидати Еден гласач се 5-10 долари
и пред половина до два пати повеќе, во зависност од нејзината популарност. "Ако
кандидатот планира да регрутира најмалку 20% од гласовите - за
5 милиони луѓе, множи со 10, се 50 милиони долари, или околу 400 милиони Hryvnia.
Лавовски на оваа сума ќе одат на телевизиски реклами, на кој 70% успех.
Следна популарноста евтино билборди. Но, секоја смисла од нив,
- Vydrin рече. - Преостанатиот износ да се потроши на работа на изборниот персонал,
посета на регионот, да плаќаат оние кои стојат на собирите. " Директорот на Институтот
Глобал стратегии Вадим Karasev верува дека само пари во моментов само
нема да го реши "избирачот нема верувам дека некој. Во вториот круг на Јанукович остава
јасно, но кој ќе биде втор - Тимошенко, Јушченко, Lytvyn, може да
Yatsenyuk - непознати ". Gaidai Сергеј политички стратег предвидува: стариот
стандард "шоу-а-рекламирање" пристап, кога политичарите не одат на телевизија,
и во градовите одржа митинзи реквизит - мавтајќи знамиња и публиката чека
изглед на главниот лик, кој ќе чита од белешки текст, - на нешто од минатото.
И бидејќи на сметка, и затоа на одвратност во Киев. Успехот, според Gaidai,
ќе бидат оние кои одат на масите (како и Барак Обама на изборите
Претседател на САД, Леонид Chernovetsky во градоначалничките избори во Киев) - тие се организирани
"Мрежниот маркетинг", еден вид на зборот на устата, кога нивните поддржувачи во областа
Соседството, па дури и водеше кампања седиштето на своите соседи и пријатели да гласаат
токму поради "нивните" кандидати. Шефот на Здружението на надворешно рекламирање Artem
Bidenko тврди дека рекламните буџети се кандидати поради кризата падна
една третина, но сепак, за надворешно рекламирање (билборди, citylights) тие
Спротивно на тоа, се зголеми против, како што беше во претходните претседателски избори.
"Во 2004 година се потрошени 25 милиони долари до денес, Здружението планира да
добие околу 30.000.000 $, делумно се должи на фактот дека имаме намалени цени за половина,
Тоа му даде ефект. Сега побарувачката за "отворено рекламирање" се одгледува и продолжува да расте
- Bidenko рече. - Според да се распореди на целата Украина околу 25 000 "авиони",
веќе има апликации од многу кандидати: Јулија Тимошенко блок "Наша Украина" Партијата на регионите,
Yatsenyuk, Gritsenko, Tyahnybok, Tigipko. Додека постои "се движат", pritsenivayutsya седиштето,
одлучи колку билборди каде што тие сакаат, но најголемиот дел наредби се закажани
во септември. "

Share This Post: