Детски камп " Eaglet " се наоѓа во живописен агол на Украина - на село
Dahnovka Cherkasy регионот.

Според весникот "Нова", за осум години во посебен рехабилитација
програма во текот на летото тука одмор момчиња од дисфункционални семејства, децата со посебни потреби,
деца заостанува во развојот. И тие имаат можност да видат што
Свет - не е само глад, тепање и грабеж, се тие помагаат професионалци
- Педагози и психолози. Резултатот е елоквентен: нема дете досега
кој го посети кампот, не го прифати стариот. Аналози "Eaglet" во Украина
Не повеќе, сепак, тој може да се соочи затворање - сите соседни кампови во
на заштитени сајт беше окупирана од страна на сили. За vtoroklashke Vadik
(Име на родителите се бара да не се) научи целата земја - баба на детето
му напиша писмо на претседателот. Во него таа се пожали дека детето се малтретирани
во училиштето и нудат родители ги праќаат своите деца во друго училиште.
И сите, бидејќи Vadik беше неконтролираната, вознемирени целиот клас да учат и да
валани во хистерии со неговите учители не можеше да се справи. Родителите
принудени да се ожени со малку "чудовишта" услуга за деца
Sosnowski Cherkassy Регионални Извршниот комитет одлучи да се испрати на летен камп во "Eaglet"
- Ова "Нова", рече шефот на одделот за превенција
за деца Ангелика Dobrovolskaya. И благодарение на тоа момче сега
не знам. - Наставниците имаат резултат на условите во кои живееле бебе -
изјави на главата. - Излегува неговите родители живеат одделно и обоен,
но татко му чуваат во контакт со нив - беше т.н. татко доаѓаат.
Детето е татко образование беше недостасува. Покрај тоа, значајни Vadik
здравствени проблеми кои влијаат на неговото однесување. Вработените
камп на душите и разговарал со таткото на момчето, и сфати дека мора да се земе
активно учество во воспитувањето на својот син. Vadik родители биле во брак. Детето
префрлен во друго училиште. Таму тој се однесува многу подобро. И сега во семејството
очекува завршување ... Работел во местото на привремена работа е,
дека логорот "Eaglet" проблем на децата да се релаксираат со нивните нормални
врсници - ова е единственоста на програма за рехабилитација,
кој беше успешно се одржа овде за многу години. Децата се види
дека животот може да биде среќен што не можеме да се плаши од повредите, со што
на живот и да не ги крадат, па дури и ако сте со посебни потреби, можете да водат нормален живот.
Наставниците Секое дете се некои талент и помогне во развојот на него.
- Некој почнува да сликам, некои пее, некоја игра спорт,
- Изјави висок наставник во кампот "Eaglet" Елена Lenskaya. - Ние имаме
бев дете, во чии раце сите "гори". Ако имав да го постигне
помине во ѕидот, нокти полица или нешто да се поправи, го прашавме за тоа.
Секако, на кампот е клучар, кој е сето тоа, но кога детето
пофалби за неговата вешти раце, тоа се зголемува самопочитта. Елена Lenskaya
запаметен како надарен Момчето, кое беше на одмор во некои камп
последователни години, а кога пораснав, беше побарано да советник - да им помогне на извршување на диско.
Пари за работата што не плаќаат, бидејќи таква позиција во буџетот за камп
не се предвидени, па тој работел за храна. Сега момчето стана познат
DJ во Cherkassy. Во кампот релаксирачки и деца со пречки во развојот. Тука тие се
Испрати мали шанси да се подобри нивното здравје, и што е најважно - да научат да се чувствуваат
се подобри од другите. Значи на момчињата им се кажува дека дури и ако сте хендикепирани, сеуште
Може да се обидете да живеат нормално. И покрај здравствените проблеми,
Јан Fedyuk мајка им помага поттикне браќа и сестри се Јана Fedyuk
- Дисфункција на хипофизата, тоа не е во пораст. Покрај тоа, девојките немаат очи.
Но, и покрај здравствените проблеми, таа им помага на мајка да се стави на
нозете на нивните помлади браќа и сестри - бидејќи Џон најстариот од четирите деца.
Со пари стегната во семејството, и Џон работи со скратено работно време - која го носи брошури, на работи
келнерка. И сега таа се подготвува да влезе во еден универзитет. Јавете се на полицијата
бескорисни во пракса, вработените на услугата за деца и е како што следува:
за да се спаси децата треба да се направи остри мерки. Ангелика Dobrovolskaya
изјави за "Нова" за две сестри - 17-годишниот молк и 16-годишната Ksyusha,
кои живеат во постојан страв. Нивниот татко ги убил своите дедо, но otmazatsya
од затвор, поради тоа што работи во полиција. Овој дом тиранин, чувство
неказнивост, целото семејство го задржува цврста заузда: удира сопругата и девојки.
- Имаше дури и случај - вели Dobrovolskaya. - Ksenia ноќ
А кога нејзиниот татко победи сестра и мајка, снимен на мобилен сцена, и се стрча
во ноќница во полициската станица област. Облека старателство,
отиде на местото на настанот, "увери" на колегата, но после тоа жената не
писмени изјави - се плаши од својот сопруг и верува дека ќе избега казна.
Покрај тоа, таа почна да пие. Според Анџелика Dobrovolskaya, услуги
има намера да лиши мајката и таткото на девојчињата, родителските права. Само тогаш молк
Ксенија и можат да живеат во мир. Се разбира, најдобра опција ќе биде да се изолираат
таткото на семејството - без мајка, најверојатно, ќе престанале да пијат, но таа
мора да најде сила да се бори ова. И покрај сето тоа е во семејството
Ништо не се сменило, благодарение на поддршката на наставниците, двете девојчиња откако одмор
во "Eaglet" се посилни сега и не се плаши да сонуваш на друг живот.
Максим Пушкин сака да живее во нормална семејна ситуација е слична
и Максим Пушкин, неговата мајка е подигање на три сина од различни татковци.
Две постари браќа, Максим помина на крива пат: една порција
мандат во затвор за малолетници, на други пуши, пие и краде.
- Мајка пијалоци Максим е - продолжува Ангелика Dobrovolskaya. - Момчето живот
во колиба, го добиете во училиште за еден час. Ние даде мајка една последна шанса
- Ако тоа е три месеци не запре за пиење и нема засолниште со цел
ќе бидат лишени од родителски права. Ако не, се повторува судбината на Максим
неговите браќа. Додека момче живееле во засолниште. Промена на tabriki
Слатки работници камп сведок на многу обесправени деца кои
Насловна често одат гладни бидејќи нивните родители се трошат пари само
за вотка. Но, во камп на деца се добро хранети: секое дете да јаде секој ден
доделени 30 Hryvnia. Во менито - салата од свеж зеленчук (домати, краставици)
секој ден, јадења од месо, супа или топол Borschik во прв план. -
Ние одмори за 7-годишно девојче кои јаделе три плочи на borscht -
Елена вели Лена. - Нејзината мајка е алкохоличар, немаше време за
да се хранат бебето ... Оние злото, светот е многу тинејџери
во неговата прегратка. Децата, дури и на букви во зборот "октопод" успеа да ги преуредите
да се запознаат со нив - ". светлина" Но, тука имаат друг живот и забава
други, исто така: наместо на слот машини - претставата "туристички траект."
Rebyatnya игра фудбал, е мајстор класа на prettification велигденски јајца,
слушаат bards, патува во Cherkassy во куглање, освојувањето на танц маратон.
Во кампот излезе со своја валута - tabriki. Тие би можеле да
Заработи, ако не да се занесе и каприциозен, и се направи нешто корисно.
Тие отвори две табли на сметководството: на еден фиксен среќа, од друга - лошо однесување.
Натрупани во првиот "плати" за вториот "казни". До крајот на смена tabriki
може да се замени за слатки. Статистика поправки закрпи
Многу противници на образованието кое го каже и она што е поентата - затоа што
камп "Eaglet" Децата се врати на својата вообичаена живот, каде што родителите
пијат, кој треба да украде нешто да се јаде за ручек. Многу од нив
користи за да седат ноќ по ноќ за слот машини, пушење марихуана
борба. Сепак, Хелен Лена вели: Се што е направено, а не залудно.
- Мислам дека главната работа што на децата врши на кампот - е верувањето во
нивната сила и способност да се надминат тешкотиите - признава Хелен. - Постои
статистика според која оние деца кои одмори во "Eaglet" барем еднаш,
После тоа не се гледа во каков било престап. Едукатор
вели, "Eaglet" доаѓа многу деца со изумрени очи, овенати
рамената и целосна осуда на безвредност. Но, кога тие го оставија
камп, рамениците ги исправи, малку очите светлина во пламен, и тие се верува
во она што може да го промени нивните животи на подобро. Минатото лето?
За жал, само логор за време на празниците за деца од загрозените семејства
преживеат, најверојатно кон крајот на летото. Претходно во "украинската Ривиера" - така
се нарекува пред револуцијата, оваа прекрасна агол на Cherkasy регионот - работа колку што е
пет деца кампови - "Галеб", "Eaglet", "Dneprovets", "Dzerzhinsky" и
"Svitanok". Сега, наместо на весело смеење на децата и пионер печка
четири од нив многу тивок. Но, зад високи огради на поранешниот кампови
Изградбата е во полн замав луксузни вили. Тие го приватизираа на специјалност
од Киев, кој точно, тогаш тие не го знаат. Гласини вели дека една од колибите купи Јулија
Тимошенко. Но, во "Галеб", каде што илјадници деца се направи здрав пред, сега
погодно поставени рекреација на една од безбедносните сили, според ветеран
- "Златен орел". Мали островче на брави досега е "Eaglet".
Пред кризата, имаше планира да се направи поправка - четири спални домување
е во лоша состојба. Тој е опкружен со панделки, кои предупредуваат
rebyatnyu дека ѕидовите на пристап е опасно. Но, ова летување на децата
намалува за половина - промена траеше само 14 дена, наместо вообичаените
месеци. Во рамките на програмата за рехабилитација за деца од загрозените семејства тука одмори
25 деца. Во кампот куќи 20, но само две од нив живееле децата.
- Секоја година над нашиот логор и ние сме темни облаци се заканува затворање -
Директорот се жали дека "Eaglet" Олег Sergienko. - Оваа година, како гласини
кој стана многу активен. Се надеваме дека ова нема да се случи, бидејќи
детски кампови и така не се малку, и да размисли за иднината треба. П.
С. Разберат оние кои имаат пари, можете да - постои шик природата, шума,
Езеро во последните 20 минути. Но, тоа не сите можат да бидат исти само за богатите!
Една надеж - до крајот на лизинг "Eaglet" е далеку. Но, како што
пракса, оние што имаат пари, малку работи не запре ...

Share This Post: