За време на кризата , трошоците за обука се намали на прво место ,
затоа што сега не е повеќе важно семинари и обуки , како на пример , и одлуката
жешки теми . Но, во брзо менување на животната средина е особено важно да се научат .

За да дознаете како да се организира обука за време на кризата, изјави
член на Меѓународната заедница менаџери, бизнис тренер Александар Sorokoumov.
За време на кризата, драстично паѓање на трошоците на компаниите во сите кои не работат
резултати денес. Трошоци за обука се сечат во повеќето случаи
на прво место. Ова значи дека повеќето компании не го сметаат Семинари
обука и нешто што може да имаат корист брзо. Да ги погледнеме
она што ги прави мислам така. Недостатоци на вообичаените обука
Прво, конвенционален тренинг семинари theoreticity доволно. Ако треба да се едуцираат
почетници, но тоа е нормално. Но, ако треба да се реши тековниот проблем, потоа ги трошат
Два дена на апстрактни случаи, така што и понатаму ќе остане проблем
еден на еден - тоа е премногу скапо. Второ, во повеќето
семинари и работилници од водечките експерти очекуваат позиција - на пример,
Кажете и покажете ни како да се. И водечки во оваа позиција често се најдат себеси.
Но, ова остава две улоги се добри дупка. Тие им овозможуваат на
Учесниците учат ништо: ако експерт не даде одговори, тоа не е доволно
добар судија, а ако дава, можете да за жал воздишка: "Не, ние имаме толку
не работи, не се обиделе ова. "Трето, многу вежби
се присутни на обуката, учесниците видени сериозно.
Фактот дека придобивките од префабрикувани психолошки групи во бизнис формат
се смета повеќе како забава. Во најдобар случај - како апстрактна
психолошки трикови кои имаат малку врска со проблемите на компанијата.
Јасно, ако учесниците се мотивирани и подготвени, тие се на било која
Обуката ќе се она што им треба, и на долг рок ќе плати трошоците
во него со одмазда. За жал, таквите луѓе се секогаш малку, и долгорочни
перспектива не ќе дојде наскоро. И резултатите се бара брзо во криза.
Но, клучниот проблем на обука на луѓето им е потребна. Во брзо менување на
услови е особено важно. Од друга страна, е многу поважно сега не е
Оди на семинари, и за решавање на најжешките прашања, кои
во криза изобилува. Решавање на овој очигледна контрадикција е едноставна:
мора да се претвори во работата или стратегија за обука сесија: - работа
само на тековната цели на компанијата. Резултатите од оваа работа ќе биде веднаш
фрлени во договорот, зацврстување позиција на компанијата - се
така што учесниците работат на овие задачи. Изнаоѓање на решение, тие
може да се имплементира во практиката за свој - и менаџери не треба да се
се справи со отпорот - за отстранување на апстрактни вежби
и да се фокусира на процесот на работа. И ако тие даваат некој вид на вежби,
тогаш само кога тоа може да помогне во решавањето на тековните проблеми во групата.
Така, доколку се свртиме на обука во скратено работно предлог, каде што
луѓето да научат и развој, решавање на предизвиците со кои компанијата фрла
криза: каде да се добијат пари, како да се намали вишокот на вработени, како да се задржи клиентите
каде да се бараат нови можности, што ќе направите ако рубљата паѓа, или
долари или евра ... Пример: седиштето на руската компанија нарачки
обука за директори на подружници. Предмет - тимбилдинг. Времетраење
- Еден ден. Ве молиме сопствениците: "Имаме доволно психологија сега
треба резултати -. истата криза " Проблемот на вообичаениот тим за градење
не може да се реши. Но, во работната група што беше можно. Прво
сите, ние се согласивме со учесниците дека во овој ден и да одлучи да се најде еден
општата работна сила проблем - и учиме на овој начин на тимската работа.
Овој проблем откривме пол дена (!) - Па психички тешко
Таа се обидува да се скрие зад еден куп на "социјално прифатлив јазик."
За проблем на компанијата беше губење на мотивација и смена на персоналот
поради ниските плати од една страна и неспособноста да се зголеми фондот за надомест
Труд - со други. Во останатите половина од денот го најдовме коренот.
Таа не беше во ниски приходи на компанијата или мали димензии
ФОТА, како и повеќето мисла пред, но во една застарена модел на стимулација.
После тоа, разви нова шема која ги задоволува сите страни. Имаше
тука без мое знаење. Но, она што се случи на крајот, тоа беше
направено од страна на персоналот, земајќи ги во предвид сите нијанси на овој бизнис. Луѓе отиде
дома со резултати кои можат веднаш да се примени на работа. И некои
призна дека тоа беше една од најтешките за обука на нивните искуства. Тим односи
тука биле изградени исклучиво преку изговор и решавање на вистинските проблеми.
И тоа е многу потешко отколку што го прават вежби.
Но, преминот на режимот на работната група има еден проблем. Учесниците
автоматски ги вклучува вообичаените очекувања на "семинари": ние
сакате теорија на стручни одговори и пријатен, ниту за необврзувачки вежба.
Дури и навистина сакаат да ги реши нивните проблеми, групата ризикува несвесно
да им помогнам на решавање на проблемите на тренерот и одбранбена: "Тоа е
ние не се локални, проблемот да се реши не научиле, и како вас, ние не успее. "
Проблемот лежи во познатиот формат, кој ви овозможува и група
и тренер да слајд во стандардна дебелина на тренинг семинар. Да се ​​работи
група е успешна, ни треба нов формат за своето однесување. Нова
формат нов формат, го најдов пред околу пет години, удирајќи на семинарот
на еден од неговите колеги, и brendmeykeru orgkonsultantu. На прв, јас (како
клиентот) беше престрашен, тогаш воодушевен, а потоа открил дека таков
изјава на работа помага во намалување на присуството на консултант за компанијата
на моменти, а забрзување на постигнување на резултати. Тренерот излезе со овој формат
во процесот на прилагодување на посебна постапка од страна на д-р Александар Alekseichik да
решавање на деловни проблеми. Ако сакате целосно да се опише овој формат, ќе треба
книга. Затоа, овој напис ќе се фокусира само на основните:
тие правила кои ја прават вообичаените "обука" во ефективна
работна група. Кои се правилата и како тие се поставени, ние ќе разгледаме
во живо пример - на фрагменти на првите два часа од животот на некои корпорации
група. Точка 1. Ова не е почеток на една нова проект за обука во компанијата.
Почнувајќи интензитет. Во кругот од 25 луѓе што седат и ме гледа со претпазливост.
"Здраво" - велам -. "Моето име е Александар Sorokoumov, и јас ќе
модератор на оваа работна група. Како што веќе знаете, ова не е обука и
Не семинарот. Дојдовме тука за да работат на вашите проблеми "... во
на почетокот се вели дека не "тренинг семинар" не се подразбира. Може да
велат дека се работи во обуката простор (седат во круг и зборува).
Но, никој тука за да се учат некој да биде. Ние ќе работиме на реални проблеми
и ако е потребно - да научат да ги извршуваат во процесот. Ова - на работната група. И
важно тука - ова е проблем. Точка 2. Не тренер, "Кој знае
Кој е модератор "- го прашувам Несигурна тишина, прошарани со.
повеќе движења. - "Па, јас ќе објаснам Форум на сајтот гледа постои.?
луѓе како што се почитување на правилата на комуникација - тие се нарекуваат модератори
се сеќаваш? Значи тука: во работната група, ќе ги правилата
комуникација и општиот формат на работа - за да можете да остане во рамките на определена
време и го решите вашиот проблем. "како обучувачи и консултанти се добри.
Но, тоа е многу авторитетен. Тие сакаат да се погледне нагоре и да очекувате
дека знаат се и можат да прават се. Тоа ве тера да сакате да се откажам од нив товарот
задачи. Додека улогата на модератор - ова е навистина голема улога
права од страна на: тоа ќе ви помогне да работат заедно и да преговараат
едни со други. Но, не повеќе. Вршење на работите лежи со учесниците
процес. Точка 3. Помошници "Со цел да можеме да се движиме
брзо, ми треба неколку помошници, кои ќе ги преземе голем број на функции
ја поддржите нашата работа. Првата функција - чувар на информации. Сите информации
кој тука ќе биде да се излезе, да се евидентираат на листови хартија,
листови ќе бидат испратени на ѕидовите на публиката, фотографирани со дигитална
камера и снимени во вашата база на податоци ... Кој сака да ја преземе одговорноста? "
Неколку секунди подоцна, учесниците почнат активно да се промовира
едни со други, и тоа мора да запре: - "Стоп-стоп, јас никогаш не побара да го номинира
сакаат имав праша кој сака да "... Конечно, првиот човек одлучи -." Океј,
- Велам - Те молам да земе пенкало и да одат во флипчарт. Сега ние означуваат
Сите функции кои луѓето кои го земе врз себе - и ти пишувам
Сето ова на посебен лист. "Групата треба да ја преземе одговорноста
за нивната работа и да започне активно од првата минута. Најдобар
реши на овој начин, ако го изберете повеќе од една активна улога и да понудат
учесниците да ги преземе. Во прилог на чувар на информации внесени
Повеќе: - чувар на време (должност - да се спречи
почетокот и крајот на паузи, следете ги правилата на презентации и слично);
- Чувар на климатските промени (да се следи состојбата на физички
атмосферски воздух за време на паузите, како и да се следи состојбата на атмосферата
морална и даде сигнали, ако некој е непријатно во група);
- Чувар на парите (во форма на деловниот живот се одвива
циркулацијата на пари и бара чувар на парите што ги заработува група);
- Чувар на огништето (оној кој го организира пијалаци и закуски
меѓу) - доколку е потребно можат да бидат здебелени и
други функции. Особено софистицирани партии може да се обиде да се изјасни
дека, да речеме, ти си тренер, ќе го прават тоа сите и треба да се направи ... "Токму така.
Ќе се уште можам да го сварам и кафе во процесот. Само вие многу поважна за мене
испрскаат своето внимание меѓу овие функции, или се концентрира на главната
- За да ви помогне да ги реши вашите проблеми "точка 4 Најважната улога?.
"Значи, пишете на чувар на имот на сите undecideds да
функции. Не заборавајте да ме Означи како модератор. И сега одат
на најважната улога за вашиот корпоративен формат: улогата на клиентите.
Клиент, или водачот на групата, по дефиниција, е вашиот шеф,
моментов тука. Тој што плаќа вашата плата, а кој плаќа за вас
оваа седница. Тој тоа го правеше за одредена задача, која сега
вас и избави. И ќе бидете во можност да се разјаснат на задачата,
определи критериумите со кои ќе се оцени неговата одлука, итн Главен,
Ти се молам "Најважната улога -. Ова е улогата на клиентите (на глава
група) и Изведувачот. Често, лидер на тимот се обидуваат да направат тренер
што е апсолутно залудна. Во секоја компанија веќе има лидер на тимот,
тоа е клиент - тоа е шефот. Исто така, се учесниците се обидуваат да се стави
тренер за улогата на главен извршен директор, дека е опасно. Уметници - е
вработените и никој друг, тоа мора да одговори на нивните
проблем. Консултанти доаѓаат и си одат - а тие живеат и работат на. Но, во
пракса, па сакате да го обвинуваат вршителот и улогата на одговорност за резултатот
тренер, консултант, итн Значи на почетокот на улогата на
и обврски се утврдени многу внимателно. Постојат клиент. Тоа може да
претставуваат проблем и не работат, туку само одиме и да видиме како останатите
(Но, тоа исто така може да работи како изведувач). Постојат уметници - тие се луѓе
што се решава проблемот (можете да поканите група на консултанти и
- Улогата на уметниците - никој не негира). И има Модератор - особено
Посета на лице кое воспоставува и одржува работат заедно
изведувачи. По таков аранжман е да стане многу јасни на сите кои
одговорни за она. Точка 5. На принципите на "Ние
ќе се работи во интензивна формат на деловниот живот. Таа се разликува од другите
обука формат, кој создава средина како што е блиску
ви за реалниот живот. Стакленички услови не би бил овде. Но животот ќе биде како.
А мала, но исклучително интензивна. Повеќе од животот тоа е различно во
дека тука за вашите грешки ќе треба да плаќаат многу, многу помал од
во животот големи. Па, дали сте подготвени? Потоа се движи кон принципи. Ќе има
најави принципите врз чија изградба и нормално деловен живот. Принципи
Можете да ги следат, не може да се следи. Но, тие се уште се таму. Го направи првиот
принцип: "За сите мора да ја плати" (јас сум чувар на информации за тоа место
на посебен лист хартија). "Салата тече низ закрепнување." Ние се согласуваме
што е убав живот мора да ја плати за сè? Без размена не е
на живот, нели? Па затоа е тука за нас ... Сега, овој принцип значи следново:
сите седи тука може да се плати парите - и секој може да се платат.
Па, на пример, постојат оние кои пропуштени ... колку ја оценувате вашата
одложување? Сега ќе можете да буквално плаќате за неа - на група
заеднички Министерство за финансии. Не сакате во моментов? Мислам дека е "кабелска"? Добро, вие не сакате
- Не плаќаат се додека по правило е формулирана на следниов начин: "Можете да плати пари."
И забележи дека принципот се уште работи: на latecomers платени
најмалку од фактот дека недостасуваат информации во почетокот, и сега не го разбираат
Што се случува овде. Тие мислат дека тие се обидуваат да "разредена". Форматот
интензивен деловен живот е повеќе од десет водечки начела. Но, во
На почетокот, работата започнува со четирите главни, поддршка: -. неименуван
Не (колку што не би го нарекол некој проблем, никој не се ни гледаат) - Информации
системот има наследство на целиот систем (сите информации во текот на работата треба да
да се чуе на секој кој седи во круг. Шепотења исклучени) - Работа
во часови и минути (еден час работа, 10 минути пауза) - за
Се што треба да се плати (плаќате пари, и може да се добијат пари);
Во заградите се означени од најчестите правила кои произлегуваат од овие
принципи. За зрели групи мотивирано од сосема принципи. За групи
Младите не работат или се во конфликт, ние треба да понуди
посебни правила. На пример, ако сте упорни шепоти може да се
престане да работи и бараат да се донесе правилото дека ќе го поддржи
принципот на "информации - во сопственост на системот." На пример, да се утврди вредност
шепоти дека прекршителите ќе плаќаат на благајната на групата.
И модератор, врз основа на своите надлежности, се должни да ја чуваат група за оваа
прашање, а не да одиме понатаму до саканата правило не е усвоен
и договорот не е склучен. Честа тврдат дека тренерот: "Еве, ние сме тука
(Во зависност од вашите ќе) се справи со овие глупости, но времето истекува "- сега е силна
потег од страна на модераторот: "дека не можат да се согласат на владеењето време.
остава ... и незадоволен клиент ... тогаш тој може да ви сметка за talentless
вашето време ... но, на клиентите? "клиентите движења.
Тоа е неверојатно за краток временски период, дури и неодговорно група
ја преземе одговорноста и да започне да преговара за правила, понекогаш
прилично тешко. И тие мора да престанат, "Чекај, чекај, 100
(500, 1000) на шепотење (една минута доцна) - не е премногу
Дали е тоа? Секоја казна не би требало да победи на желба за работа. Можеби, ќе
барем тоа е погодно за сите, сума? "објавен од страна на принципите и правилата
како и улогите се напишани на големи листови хартија и испратени во
публика, како еден вид на писмен договор со групата. Модератор
е во состојба да се задржи на работа во работна група на владата, со користење на
јасно пропишани во ставовите на договорот. Точка 6. Резултатот -
овој производ, "Значи, имаме три дена. текот на овие три дена ќе треба да одлучи
проблем и да се обезбеди решение на едноставен, лесен и разбирлива форма. Сега
ќе се воспостави неколку работни групи. Секоја подгрупа мора да одлучи
со составот и улоги. По група формирана, тие ќе добијат прва
задача. Колку ќе треба време да се формира група? Чувар
време трага "на Работната група резултати -. производ кој
создава. На пример, нацрт-избалансиран Scorecard на следната
година. Опис на можна криза сценарија и план за
секој од нив. Нов модел на продажба на единици. Листа на повеќето
слабости на компанијата со план за нивно решавање. Со новата линија на услуги за тековната
условите на пазарот, итн Секое наведено проблемот да се реши и решение
презентирани во форма на конкретни производи. Но, во секој случај, главните
производот не е "искуство и емоционална болка." Тоа
сите - само нус-производи. Така, од самиот почеток на групата е со цел
дека за распределени време да се произведе еден производ кој ќе ги задоволи
се наоѓа веднаш на клиентите. Или не се задоволни, што е исто така веројатно.
Точка 7. Место на производот -. Пазарот "Но, тоа не е сите Секој производ
што ќе се создаде ќе биде за продажба на пазарот. Ќе бидеShare This Post: