По традиција , на градители во пресрет на нивните професионални празник, кој
ќе се одбележи во неделата, 9 август сумира работата. во овој
пати тие не можат да сведочат за развојот на пазарот на недвижности , како што се случи
во претходните периоди , но неговата инциденца . Многу големи градилишта во Крим
застрашувачки тишина владееше , работата застана. Непознат број на градежни
фирми, кои до криза имаше 1700 , го задржаа нивниот капацитет за работа .
Тоа беше компанија " Consol ". Според претходно

Расположението меѓу работниците konsolevskih одговара на одмор? -
праша Владимир Andreevich. Расположението во нашата нормална, работа.
Ситуацијата се следи од страна на компанијата, под услов да работат за
сите градилишта. И тоа е важно. Никој од нив не ќе се замрзне,
Иако поради намалена финансирање за да се забави изградбата. Инспирира
оптимизам дека престанала да се намалува побарувачката за нови недвижнини, и во есента
почне наплата на пазарот. Сте ги идентификувале листа на стартување сајтови?
Ова беше направено на почетокот на годината. Сите предмети кои се вклучени во
стартна листа, не заборавајте да се стави во функција. Специфични задачи
поврзани со спроведувањето на програмата лансирање, поставени за лидери
konsolevskih филијали лоцирани во Крим и другите региони на земјата. Обезбедување на
гранки на потребните финансиски, материјални и морална поддршка.
Колку домување вашата компанија планира да започне оваа
година? Ние се предадат нашите клиенти вкупно простор на станови на двесте илјади
квадратни метри. Тоа е 3-40 случаи. Не да има криза на животната средина,
ќе изгради многу повеќе. Ја крена раката на 280.000 квадратни
метри, но првичните планови требаше да се намали. Очигледно, намалена
и месечна продажба на станови? Минатата година ние се продаваат за еден месец
сто и педесет станови, а понекогаш и повеќе, на почетокот на 2009 година, како на сликата
падна на дваесет и седум. Потоа повторно, има се зголемува до педесет или шеесет
станови во еден месец. Се надеваме дека во декември да го достигне нивото сто. Но, за да целосно се надминат
криза, како што реков претходно, ние ќе потрае до три години. Во тоа
Купувачите треба да ви помогнат и се воспостави позитивен имиџ на компанијата ...
Клиенти, како и досега, ни доверба, но многу од нив едноставно
немаат доволно пари за да купат дома. И банките не даваат кредити. Ние сме во Крим
е полесно отколку градење организации во други региони. Крим е
многу привлечни за жителите на Украина и во странство,
кои се во можност да се здобијат со модерни и удобните станови.
Со "конзола" Овие луѓе не помине, влијае на висок углед. Да
и речиси и да нема докази дека некој друг е изградба на стан куќи.
Во табелата ВТА од водечките украински компании "конзола" сега е во тоа што
место? Сто 63. на сто највредните марки
Украина, меѓу градежни компании - во петто место. Имаме задржаа своите позиции,
Иако многу компании имаат генерално исчезна од градежен пазар.
Минатата година, што јавно го најави лансирањето на големи проекти
да се прошири и развие konsolevskoy индустриска база, тие не се запре?
Работа во прогрес, вклучувајќи Borispol, Киев, според кои, за
Кримската јужниот брег, во Симферопол, Севастопол. Но, проектите ќе се имплементираат
не толку брзо како што би сакале и како што првично беше планирано. Причина
- Во отсуство на банкарските заеми. Во најдобар ситуацијата е изградбата на
фабрика за производство на газобетон градежен материјал за кои
купивме целосен сет на модерна, ефикасна Западна Европа
опрема, поставени 15.000.000 €. Во првиот квартал на следната
тука, заврши собрание на опрема, а потоа следи неговата шест месеци
приспособување. До есента компанијата ќе произведуваат производи кои ќе се совпаѓаат со
значајни заживување на градежен пазар. Прво, се обезбеди гас бетон потреби
сопствени објекти, а потоа почнуваат да го достави до други организации,
сите. Всушност, јас треба да кажам дека големите компании не можат да
мерило да живее една година, треба да ги покриваат очите и долги периоди, односно
план на нивната работа, развивање на база на производство како основа на модерната
изградба. Не се скрши ако вашите планови се за заживување во Украина
панел изградба според Финското технологија? Во овој поглед,
исто така имаат тешко време. Сепак замав нашиот Севастопол
куќа зграда. Во Симферопол, улиците се изградени Nikanorova
Куќа од панели и други структури во финскиот DSC технологија. Изградбата на
на куќата и во Севастопол, со омега Bay. Вие не започне сега
нови и амбициозни проекти? Ние веќе имаме широк список на
проекти. Еве и во канцеларија и трговски центри и спортски објекти, и четвртини
куќи, и одвоен домување. Неодамна, во договорот на Јалта, беше пуштена во употреба
куќа за пет илјади квадратни метри, има наскоро се заврши изградбата
Друга голема станбен објект осумнаесет илјади квадратни метри.
Како оправдани вашите предвидувања за тековната
економска и финансиска криза? Повеќето потврди мојата почетна
заклучоци. Во ноември минатата година ги покажа нашата работа колектив.
Како што се очекуваше, моите колеги, два или три месеци престана да паѓа
градежната индустрија, сега индустрија, како што се движи по должината на дното. Но, наскоро
ќе се движат нагоре по ридот. Во медиуми објавија дека кабинетот
Министрите почнаа исти да помогне во завршување на градежните компании
во изградба, подготвен за седумдесет проценти или повеќе ... Да,
Владата започна програма за поддршка на градежни компании
Сепак, значително намалени во споредба со првичните параметри.
За мене тоа се чини дека е помалку стабилна, може да доведе до изградба
поле многу нови проблеми. Се добива впечаток дека Владата понуди
очигледно неефикасен програма за да се обесхрабри градители да учествуваат
во неа. Нашата компанија досега се воздржуваше од ваквите учество. Како да
градежни фирми да врзат крај со крај со ниски станбени цени?
Слаб компании се качил од овој пазар, тоа навистина стана маргинално профитабилни.
Но, водечки компании останаа во оваа област, мислам пред се
Петка градежни компании од врвот на нивниот рејтинг табела.
Помогнете ни да преживеат нивните сопствени средства, на довербата на потрошувачите.
И искуството стекнато во изминатите периоди на криза. Во блиска иднина цени
за модерното живеење ќе одат нагоре. Може да се случи во Украина
како катастрофален пад на градежната индустрија, без разлика дали на власт
повеќе ефикасен, професионален владата? Владата
долго треба да се стави во место елаборат антикризни програма
вклучително и во изградба, но ние не забележите вистински чекори на власта, иако
ќе биде да се задржат состојбата на прифатливо ниво. Бизнисите имаат свои
за да преживеат, кои што можеш. Како konsolevskie работници ќе слави
Ден на градител? Овој празник е исто за нас со денот основа
компанија. На свеченоста, остануваме посветени на својата долга традиција.
Секој работник ќе добие од подарок на компанијата, пред ранг производство, освен
исто така, ќе бидат наградени со дипломи. Гранките ќе биде свечената
состаноци и концерти. Во заклучок, сакам да зборувам страсно и искрено
konsolevskih им честитам на сите вработени на одмор, и сакаат да ги добар
здравјето, благосостојбата на нивните семејства и нови успеси во корист на нашата компанија.
Среќен градител на сите нивни колеги од други градежни
Организации! Иван Андреев.

Share This Post: