Форбс име 10 градови на планетата со најдобрите кујна.

Овие места може да го понуди на најдоброто од светот кујна, вели Лорен Шерман
Forbes.com. Париз е познат по своите слатки, ресторани,
пофали водич Мишелин, и стек со пржени компири.
Во Рим, на наведуваш gourmets квадратни парчиња пица со тиквички, Капри
сендвичи и сладолед се разбира. Токио познат по такви јадења, како sashimi
и robatayaki. Традиција - Ова е многу важно, поради што
Овие столбови на светот кујна се главните места на аџилак за
gourmets. Листата е составена врз основа на податоците од Roper Anholt-ГФК
Град марки индекс, кои беа примени во јуни оваа година. Порано позната
како Anholt Град марки Индекс, организација започна своите активности во 2005 година
од Симон Anholt, кој работи како независен консултант на
20 националните, регионалните и општинските власти за прашања на бренд стратегија
и социјалната демократија. Беа интервјуирани 10 000 луѓе од 20 земји.
Тие беа замолени да се оцени 50 градови од различни аспекти, како што се климатските,
општата привлечност, ресторани и ноќен живот. За да се утврди
кои градови се најмногу поврзани со добра храна, испитаниците беа запрашани
анализира нивната тематска листа - вклучувајќи храна и имало -
и викам онака како што тие сметаат најинтересните во секој град. На чело
листа на градови добива најголем број на гласови за Точка "храна".
Мексико Сити и Барселона завршување на првите пет. Додека Американците
На Канаѓаните не може да си замисли овој град е жешка точка Кулинарство во Европа
Азија и не се согласуваат. "Во Мексико Сити, доаѓа многу луѓе надвор од Египет;
Русија, Шведска, Австралија и многу други земји, и тоа покажува дека мексиканската
кујна е стануваат се повеќе популарни во светот, "Париз Рим Токио Мексико Сити
Мадрид Барселона Пекинг Хонг Конг Шангај во Мексико Сити, Милан може да се обидете
вкусни tamales на Ел Monasterio, традиционално село јадења
во Casa Merlos и топло чоколадо во Ел Cardenal. Места како што се овие - симпатична
и туристите и локалните жители - е една од главните причини
зошто мексиканската кујна стана популарна во светот во текот на изминатите 20 години.
И во странство помогнаа Барселона да се качат на гастрономски карта на такви јадења
како paella (ориз и морски), традиционални јадења, како што се Каталонија
Escalivada (изработени од печена пушеле зеленчук), салата
треска, леб, домати, традиционални предјадења закуски. Некој
Можеби мислат дека Владата на Мексико Сити и Барселона да ја наметнат својата кујна
туристите преку рекламирање. "Можете да потроши милиони долари за рекламирање
кампања, но ако храната не е всушност на сите вкусна, луѓето нема да го јадат "
- Вели Anholt. Тој исто така забележува дека Мексико Сити и Барселона
корист од зголемувањето на континентална туризам (главно се должи на повеќе
евтини летови), како и зголемен интерес за кулинарски туризам.
Претставници на трговските Меѓународна група Кулинарство Туризам асоцијација
велат дека терминот "кулинарски туризам" влезе во лексикон само во 2001 година.
Во 2007 година, само 27 милиони американски отиде во таквото патување,
дека 17% од вкупниот број заминувања за одмор. Во
Додека првите пет градови за гурманските е во фактот што
Петка е најпопуларниот кујни во светот, постојат и други кандидати.
Еден од нив - кинески кујна. Во Пекинг, има дури и кулинарски туристички
Група Hias гастрономски, која е ангажирана во Кулинарство туризмот во земјата. Три
Кинески градови - Хонг Конг, Пекинг и Шангај - заземаат седмата,
осмиот и десетина во листата. Кантонот јадење право топка за сите
Овие градови и специјалитети, како што Шангај влакнести рак, Пекинг
Пилешки просјак и Хонг Конг темни сума е додадена на локална боја.
Имајте на ум дека на листата не се во Лондон, кој во текот на изминатите 20 години стана
рај за gourmets, и во Њујорк, ресторан главниот град на САД. Иако ова е без сомнение
возбудлив во однос на готвење, нивната храна само не е толку динамичен,
како и во другите делови на светот. Morimoto ресторан во Њујорк се подготвува
се топи во вашата уста суши, но своите кулинарски идеи назад на своите корени длабоко во Јапонија.
Hakkasan - една од омилените ресторани во Лондон, но ова е кујна кинески,
наместо Британците. "Како што Велика Британија и САД се извонредни во однос на Кулинарство
Разновидност - вели Anholt. - Но, тоа не го менува фактот дека за луѓето
Америка храна главно се поврзани со Мек Доналдс ". Ова
Материјали објавени на Korrespondent.net во договор за партнерство
од Forbes.com.

Share This Post: