Премиерот на Русија и Турција потпишаа меѓувладин договор за нафта
гас и нуклеарната енергија . Така , Турција се согласи да истовремено
на рускиот гасовод "Јужен поток" и Европската Набуко

Премиерот на Русија и Турција Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган вчера
Анкара, во присуство на екстра пристигнуваат Силвио Италија
Берлускони потпиша меѓувладин договор и протоколи за гасоводот
"Јужен тек" нафтоводот и Самсун - Ceyhan нафтовод. Потпишан документи и
соработка во вселената, нуклеарната и комерцијални индустрии. Турција даде дозвола
да се спроведе истражување на проектот "Јужен тек" во својата
територијалните води и во принцип се согласи да нејзината изградба.
Да се ​​проучува на проектот Самсун - Ceyhan нафтоводот ќе има работна група. Простори
масло, што Русија ќе обезбеди ќе бидат утврдени преку понатамошно
преговори. Помалку во зависност од главната цел на Украина, "Јужен тек"
- Диверзификација на патишта на рускиот гас извозот и намалување на зависноста
на транзит, главно од Украина, директор на Источна Европа
Гасни анализи Мајкл Korchemkin. Се планира оваа цевка ќе биде испумпана
35% од извезуваат рускиот гас. Нејзините пуштање се планира
Зграда на 2015 година "Јужен тек" е предвидено да започне не подоцна од ноември
2010 година, изјави за енергетика вчера министерот Сергеј Shmatko. Во меѓувреме, Турција
веќе потписник на договорот за изградба на гасоводот
Набуко, со кој каспискиот гас ќе тече во Европа, заобиколувајќи ја Русија.
Ердоган изјави вчера дека проектите не се конкуренти. Но, експертите
убедени во спротивното. "Постои трка гас, принудувајќи секоја од страните
го градат својот сопствен пат, стравувајќи конкуренција за успех, "- вели
Наталија Leshchenko на IHS Глобал инсајт. Страните, исто така, разговараа за проектот за гасоводот
"Синиот протек - 2", имплементацијата на која Русија и Турција се согласија да ги
во средината на мај. Но, сега на проектот отиде во акција, изјави
Путин. Сега се анализираат пазарот за проектот. Цена, точно пат
и датум на изградбата се уште не определен. "Синиот протек - 2" може да подлежат на
преку Италија, Грција, преку Турција во правец на Израел. Проект
предвидува изградба на дополнителни гранки. "Гаспром" да се приватизира
гас дистрибутивната мрежа во Турција Покрај тоа, "Гаспром" се согласи со
Турскиот Акса Dogalgaz за извоз на гас за Турција, на заедничка изградба
гас централа и течен природен гас, како и
партнерство во приватизацијата на дистрибуција на гас мрежа во Анкара и Истанбул
Претседателот рече Акса Dogalgaz Чемил Kazandzhi. Русија ќе го зголеми извозот
гас за Турција, Путин рече дека, без наведување како. Минатата година, Русија
Турција стави во 23, 8 милијарди кубни метри. метри гас. "Во нуклеарната индустрија потпишаа документ
заедничка сопственост - за соработка "- вели еден извор во делегацијата страни.
се согласија да работат поефикасно проектот изградба на првата
нуклеарни централи во Турција, изјави претставник на "Росатом" Владислав Bochkarev. Креирано
привремен сојуз и главните цели на Русија и Турција се исти - да се зголеми тежината
на меѓународната сцена, изјави Leshchenko. Турција долго време сакал да стане
моќен во транзитна држава, рече Korchemkin: имаше трампа -
Анкара ја поддржува Русија "Јужен тек" во замена за вашиот Самсун - Ceyhan нафтовод.
Пред тоа, на земјата не е материјал за пополнување на цевки и остварливоста на проектот
беше во прашање, вели Ендру Neff на IHS Глобал инсајт. Со
"Јужен тек", "Газпром" ќе ја исполни својата примарна цел - да се извлечеш од транзит
Во зависност од Украина, рече Korchemkin. Но, "Јужен тек", бидејќи на овој
се зголемува на 1 $ 5 милијарди

Share This Post: