Çdo gjë ndryshon , por në kuzhinë mbetet në zemrën e çdo shtëpi . mund
disa kohë të ekzistojë pa një divan në dhomë gjallë . Dhe madje edhe pa TV .
Pa ushqim - shumë më të vështirë .

Konceptues kuzhinë të ardhmen e brendshme duhet të udhëhiqet nga një numër i
faktorë. Dhe mbi të gjitha, madhësia e dhomës. Sa më shumë që ne mund të duan të mbajnë
në kuzhinë numrin maksimal të pjesët e mobiljeve, nuk pamjet katror
rastyanesh. Në nivelin e tanishëm të zhvillimit të industrisë dhe prodhimit të mobiljeve
pajisje shtëpiake, ka shumë mundësi të projektimit. Profesionistë -
projektues dhe arkitektë - u takuan për llogaritje tonë të thjeshtë dhe e gjeti
që të ketë një plan urbanistik të kuzhinës nuk është aq shumë. Atje
disa metoda standarde. Single-row vendosje është përdorur në rast
Nëse madhësia dhomë është shumë modeste, ose nëse një pjesë e kuzhinës është e rezervuar për
restorant zonë. Dy-rresht është tipike për zonat e mëdha të hapësirës,
me kusht që kuzhinës është i afërt me një formë katrore. Më të zakonshme të të gjitha
T-formë rregullimi i njësive të kuzhinës, ku lavaman dhe furrë kanë
mjaft afër njëri-tjetrit, duke i lënë në mes tyre një sipërfaqe pune. Më shumë
një mënyrë - kur mobilje është e rregulluar në tri mure, duke
komode "trekëndësh të punës". Aplikuar dhe vendndodhjen banor i gadishullit.
Ajo është ideale për kuzhinë ndarjen vizuale nga dhomë ngrënie apo dhomë të gjallë, ku
ato formojnë një hapësirë ​​të vetme. Për fat të keq, versioni i punës së gadishullor
zonë është e vështirë për të zbatuar në kuzhinë të një madhësie të vogël. Nëse ka një
një dëshirë e tillë, por nuk ka asnjë mënyrë ne mund të kufizojë, për shembull, bar
pritjes, e cila do të bëjë të brendshme më interesante. Siç e dini, në kuzhinë
rëndësishme jo vetëm hartimin e saj. Në jo më pak duhet të bazohet në funksionalitetin,
Ergonometria dhe pajisjet teknike të kufje. Për shkak të pajisjeve të kuzhinës
Ju lehtë mund të përcaktojë se si familje të rëndësishme çështjet e kuzhinës. K
Për fat të keq, jeta moderne na vë në një kornizë mjaft të ngurtë, i cili është shprehur,
në veçanti në një mungesë të vazhdueshme të kohës. Kjo është arsyeja pse ne të përpiqemi për të pajisur
kuzhinë, pajisjes është e mundur pajisje shtëpiake, të cilat janë dukshëm
reduktuar kohën për gatim. Save minuta të çmuar për të ndihmuar
gjithashtu një marrëveshje racional të dhomës në të cilën, pajisje orendi shtëpiake
dhe të tjera të kuzhinës "pajisje" janë të vendosura në lidhje me njëri-tjetrin miri.
Në trendet në kuzhinë stil, natyrisht, është fillimi i fillimeve. E gjitha varet
jo vetëm në preferencat e konsumatorëve për të lexuar klasike e brendshme
ose të estetikës bashkëkohore, por edhe në idenë e përgjithshme të dhomës dhe paraqitjen e saj.
Sot mund të themi me besim që kombinojnë modës
kuzhinë me rri kot rrënjosur pa shpresë në të kaluarën. Nuk ka dyshim, një plan i tillë
ka të drejtë të ekzistojnë, por kjo është e pranueshme, zakonisht për kuzhinë
e pamartuar, ku gatim është minimale: të bëjë kafe, të ngrohtë
diçka në furrë, dhe kështu që vetëm disa dekada, ishte e mjaftueshme për
tregojnë se në shumicën e rasteve apartament studio, në të cilën ushqimi është i ekspozuar
tregojnë, nuk simpati mentalitetin rus. Kombinuar me dhomen e ndjenjes
kuzhinës - ajo është "trashëgimi", dhënë për ne nga një mënyrë e huaj e jetës. Dhe pastaj
Sot vështirë se dikush kujton se ajo nuk erdhi nga jeta e mirë.
Për shumicën prej nesh kuzhinës tradicionalisht ka qenë dhe mbetet një vend ku ju mund të
të ulet me familjen tuaj apo me miqtë. Edhe pronarët e mëdha
fushën e banesave urbane dhe cottages vendit, e cila vë
ofron një dhomë gjërë e jetesës, dhomë ngrënie dhe shpesh, edhe më
preferencë për në shtëpi të bashkohemi është në kuzhinë. Kjo nuk është për t'u habitur:
sepse këtu të ngrohtë, komod dhe disi veçanërisht në shtëpi. Përveç kësaj, qëndrimet
kuptim të përbashkët është gjithnjë e na detyron për të izoluar në kuzhinë nga dhomat e tjera.
Sidomos kur është fjala për vilë për familjet e mëdha. Pajtohem, pushimi
në shtrat, pas një ditë të zënë, inhaling erë gatuar
ushqimit, dhe edhe më shumë "gëzojnë" lloj i enëve të pista pas darke - fun
në tifoz. Ne gjithashtu duhet të përmendim një pikë tjetër të rëndësishme. Sot
kuzhinë është shumë më i madh. Dhe kjo nuk është vetëm një plan të hapur
në shtëpi. Arsyeja është një qëndrim krejtësisht të ndryshme në kuzhinë, e cila është besim
tenton të statusit të dhomës, si një vend të civilizuar për të përgatitur
ushqimit, ku çdo metër katror të mendimit dhe kujdes në sende shtëpiake shumë
teknologji. Në të rendit on! Kjo është për shkak se ajo ishte në fund të mundshme për të kombinuar
estetikë dhe funksionalitetin, bukurinë dhe praktike, dhe konsiderata të larta të projektimit
kuptim të përbashkët. Sot, teknologjia ngulitur ka bërë një komponent i domosdoshëm i
pothuajse çdo kuzhinë. Përveç pllaka të detyrueshme dhe një frigorifer, një koncept
"Insertions" janë gjithnjë e përfshin karaktere të tilla si një furrë, pjatalarëse
makine, heqës dhe mikrovalë. Dhe me e deficitit në metra katrorë
banjo - nganjëherë një makinë larëse. Me pak fjalë, e ndërtuar në pajisje
si absolute të modernitetit të përkryer i përshtatet në kuzhinë
të brendshme në madhësi, ngjyrë dhe zgjidhje përbërjen. Përveç të gjitha
gjëra të tjera, ajo ofron ventilim të përmirësuar dhe parametrat izolim termik,
si projektuar në fillim për të punuar brenda mobilje. Kushti kryesor
- Një kombinim të harmonishëm të ndërtuar në pajisje, mobilje kuzhine.
Ka dy mënyra për të zgjidhur këtë problem. Së pari, thonë ata,
"Gardian" kur mobilje është urdhëruar në ndarje të brendshme ose të specializuara
dyqan i kompletuar me pajisje. Kjo është një mënyrë më të shkurtër, por
më të shtrenjtë. Ju mund të përdorni opsionin tjetër, që është i pavarur
marr pajisjet e nevojshme dhe, pastaj, në mënyrë mobilje kuzhine
duke marrë parasysh, ngjyra, madhësia dhe insertions paketimit. "Triangle Puna"
Transformimin më të rëndësishme të sobë me përvojë të modës së vjetër, e cila
prodhuesit moderne ishin të ndarë në dy pjesë të veçanta: gatim
sipërfaqe dhe furrë. Varësisht nga modeli i aparatit
ajo mund të jetë si të varur, atëherë ka një panel të vetëm të kontrollit, dhe
pavarur. Kjo e fundit - më të shtrenjta, por ju lejon të bëhet këto dy komponente
në pjesë të ndryshme të kuzhinës. Ndonjëherë kjo është me të vërtetë e vetmja alternativë
të jetë e mundur. Lugat është gazit dhe energjisë elektrike. Si rregull,
vend shtëpi pronari ka të drejtë për të zgjedhur një ose mundësi të tjera. Elektrik
panel ka shumë përparësi në aspektin e sigurisë dhe të teknologjisë
risive. Furrë gjithashtu është rrënjësisht i ndryshëm nga furrë konvencionale.
Në veçanti, rrit ndjeshëm aftësinë e tij për të sugjeruar
funksion të ngrohjes e sipërme dhe të poshtme, (convection pra, mënyra uniforme
nxehtë e ajrit),, djeg shkrirjes, programim elektronike,
ju lejon të vendosur mënyra të ndryshme, etj modelet më të shtrenjta
përfshijnë gatim për një çift, përpunimin e produkteve të ulët
temperatura dhe shumë risi të tjera. Frigorifer si "deri" shumë më të
u kthye në dy, dhe madje edhe një tre-chambered. Modele aktuale janë të pajisura me
automatike shkrirë, nuk do të tolerojë formimin acar.
Mosha e teknologjisë së lartë, dhe këtu e bëri përshtatjet e tyre. Disa frigoriferë
presupozojnë ekzistencën e lëngët-kristal screen monitor touch, me
e cila është e mundur përmes një dyqan pazar online. Familiar, gjithashtu, nuk i lajnë
la designers pambikëqyrur. Sot, ajo nuk është domosdoshmërisht një tas
Stainless steel, larje veshja mund të imitoj guri natyror, çdo
ngjyra plastike ose cilësi e metalit. Në stilin e "bëftë mirë!" Spore
Jo, këto ditë nuk llogariten numër opsionesh për fasadat, kulmet, materiale,
mobilje, etj Por në mes të pasurisë të përfaqësuara nga shumica e
Ne ende preferojnë dru të mirë të vjetër. Më tepër, nëse
ajo është një shtëpi vendit, ku situata nga një grup i më të përshtatshme
dhe natyrore. Kur zgjedh një tryezë ngrënie, që duhet marrë parasysh madhësinë e kuzhinës,
përbërjen e familjeve, zakonet dhe traditat e familjes dhe, natyrisht, rehati dhe ergonomi
mobilje. Pas një harresë të shkurtër mbi kreshtë e modës provuar edhe një herë të jetë raundi
dhe tavolina ovale ngrënie. Jashtëzakonisht i lehtë për t'u përdorur rrumbullakët ose
Modeli katrorë, në të cilin "zona të tjera" të fshehura në countertop.
Kjo tabelë, kur u zbulua, bëhet një ovale ose drejtkëndëshe. Modern
model mund të kombinojnë pronat e raftet dhe tavolina, si dhe kujtoj
bar. Përveç zakonshme "zonën e punës" dhe ngrenje tryezë, e tanishme
kuzhinë, një rritje në madhësinë, shpesh sugjeron që të përfshijë të brendshme
dhe sende të tilla fakultative, por nice looking dhe shpirtin e ngrohje të tilla si,
Për shembull, një divan ose karrige, raft librash elegante apo gjoks e mbathje për të kuzhinës.
Me një fjalë - rrugën eksperimenteve! Sidomos në qoftë se të përfundojë ndeshjet e kuzhinës
një nivel të respektueshëm, dhe pretendon të jetë zhvillimin.
Sa për të skemës së ngjyrave, atëherë nuk ka rekomandime janë të papërshtatshme. Të gjithë
Ne e dimë se ngjyra të ndryshme kanë efekte të ndryshme në, oreks humor dhe
etj Prandaj, kur të planifikimit kuzhinë të ardhmen, ju duhet të shikoni jo vetëm
zhvillimet në modës kapriçioz, por edhe për preferencat e tyre shije. Në fund të
të gjitha, kuzhinë, ne nuk të përfundojë në një sezon. U bëftë drita! Një nga më të rëndësishme
faktorët në brendësi të kuzhinës - ndriçim. Duke rënë dakord që kuzhinës - nuk është
vetëm vend për një kohë të mirë, por sidomos "të punës
, vendi "zonjë, duhet në veçanti të kujdeset për të siguruar që burimet e dritës
jo vetëm për të krijuar një efekt të jashtëm, por ata ishin të vendosur të përshtatshme. Përveç
skylights në kuzhinë zakonisht ka disa burime drite.
Disa llambat duhet të vendosen në krye të kabineteve murit,
si dhe një ndriçim lokal për zonat përgatitjen e ushqimit, prerja
tavolinë, lavaman, etj kuzhinë, edhe pse shumë të vogla, duhet të
lit mirë. Ndriçimit kryesore mund të përdoret si normal
llampat dhe fluoreshente. Ndryshe nga llambat inkandeshente, ofertë e fundit
ndriçim shumë më uniforme. Në rekomandimet e ekspertëve, për
hapësirë ​​kuzhinë sipërfaqe prej rreth 7 metra katror. m do të mjaftojë llamba e rreth
0, 8 m. burime të tjera të lehta të tilla si sconces mur, dhe në qoftë se ju mund të
vendin, dhe kati llambat, dekorative dhe madje edhe të luajë një rol në brendshme
lokaleve. Pas të gjitha, ata ndihmojnë për të krijuar një humor të mirë dhe rehati. "Xhingërima"
Kuzhina Kuzhina është një jetë që dhomë në një apartament ose shtëpi,
i cili me përkufizim nuk mund ta bëjë pa pajisje. Edhe patundur
avokon një mjedis minimalist nuk do të mohojë veten kënaqësinë që të ketë
në kuzhinë dhe ata le të paktën, por shumë e bukur knick-knacks, i cili gjithashtu do të
jashtëzakonisht të dobishme. Ne po flasim për të gjitha llojet e kontejnerëve për ruajtjen e ushqimit,
vazo për lule dhe fruta, pots lule, etj Edhe në qoftë se modeli juaj
kuzhinë është fjala e fundit në kuzhinë modës, që është një
seksione të mbyllura fort, vështirë se dikush mund të shmanget thekse dekorative
në formën e, thonë, disa vazo projektuesi mbi tavolinë ngrënie apo i ndërlikuar
panele në një mur të qetë. Një rëndësie të madhe dhe dekorim dritare. Natyrisht,
blinds dhe blinds rul, si për të arritur një, shumë praktik dhe i mrekullueshëm në dukje
kanë të drejtë të ekzistojnë, por mos harroni se ishte perde
japin hapësirë ​​komode. Dhe në qoftë se projektimi i objekteve nuk përjashton praninë
tekstile, në mënyrë të sigurtë të përfshijë atë në atmosferë. Veçanërisht që nga tendenca e brendshme
Moda rekomandojmë që të i kushtoj vëmendje të gjitha llojet e perde, peshqire,
napkins, jastëkët dekorative, etj

Share This Post: