Në atdheun e krizës globale financiare filluan të hanë më shumë ushqime niseshte , veprim
më pranë prindërve të tyre, për të pirë alkool në shtëpi në kuzhinë dhe seksi më shumë.

Amerika ka ethe gjatë. Problemet me llogari bankare dhe të punojnë atje
ka filluar, madje edhe kur kemi të drejtë të plotë ritëm dhe të majtë janë shpërndarë kredi
dhe shumëzuar qendra tregtare. Në shkurt të vitit 2008 në Shtetet e Bashkuara filluan
defaults jo masive, por sistemi i kredive të dhëna nga bankat
konsumatorët e pa pyetje mbi të ardhurat. Atëherë amerikanët dhe filluan të ndryshojnë zakonet e tyre
në kohë të lirë, ushqimin, veshmbathjen. Pothuajse një vit më parë, paraqitur për të, "Lehman Brothers" falimentimit
(Katërt më e madhe bankare amerikane), filloi të ulur konsumin e mallrave dhe shërbimeve
dhe në Shtetet e Bashkuara filluan të rritur papunësinë. Në disa qytete, arriti 25%,
sektori privat filloi të largohen në masë njerëz që nuk kanë lënë të holla,
për të paguar peng. Për Yankees ajo ishte një shok të vërtetë. I papunë
tani të bëhet jo vetëm robëri dhe familjet e emigrantëve, vetëm
nuk duan të punojnë më herët, por punëtor dhe Shteteve të indigjene vendasit.
Për ndihmë me papunësinë, "velfer" rreshtuar në rreshta të gjatë. Erë
panik. Megjithatë, kur lexoni këto rreshta, ne nuk duhet të mendojë se në SHBA
- Aksident dhe të gjitha gjërat janë shumë të këqija. Në fakt, American
Mediat pëlqen, në rast të vështirësive, të thirrura me zë të lartë rreth Apokalipsi. Por, SHBA
qytetarëve, duke përjetuar pak (në tonë, ukrainase mendimit,) siklet
nuk ndalet së qari dhe të kumtoj një kolaps të shpejtë të ëndrrës amerikane. Nuk besojnë
tyre. Po, ka qytete (si përlëvdohet në Robocop filma e Detroit,
e cila konsiderohet tashmë më të mëdha të qytetit depresion SHBA), ku tani
nga puna çdo i katërti person, dhe deri në 20% të shtëpive dhe banesave të qëndrojë bosh.
Lagje të gjithë janë të zbresë në plaçkitësit dhe kriminelëve, stacionet policore
pozakryvalis atje. Por, kur amerikanët thonë se ata janë për të fajësuar - kriza,
ju lutem e di se ata janë gënjyer. Shkatërrimin e shtëpive në super-madhe qyteteve (me paralele
Ndërtimi i shtëpive të reja atje) filloi në Amerikë në vitin '90. Në fillim
2000, zona të caktuara të qyteteve, ku gati kishte lënë popullsinë të bardhë,
filloi të shndërrohet në lagjet e varfëra. Në këto vende janë bërë jofunksionale
mblidhen të papunët dhe të pastrehë (kryesisht zi) nga të gjitha shtetet,
dhe kompania ata ishin emigrantë të paligjshëm nga Amerika Latine. Këta njerëz të shkatërruara
Rrokaqiejt e tërë u shndërrua në një hale të madhe supermarkete - është
Tarifa e SHBA për të tepërt flirtim me Qeverinë e pakicave kombëtare. DHE
me shkrim menjëherë ndaj krizës është asgjë. "Sot" disa herë gjatë
Kriza në vitin 2008, vizitoi Amerikën në vizitë monitoruese, ne u
një muaj më parë - dhe këtu ai është, gjëra për mënyrën se si kriza ka ndryshuar në të vërtetë
jetën e amerikanëve të zakonshëm, shoqërinë e tyre dhe mendjen. No lëvore panik
Mediat perëndimore dhe disa kronistë të vogla ligësi e brendshme.
KRIZA mëson AMERIKANE SAVE tetëmbëdhjetë muajsh të krizës
në preferencat e konsumatorit e amerikanëve ka pasur disa ndryshime të rëndësishme.
Yankees ishin duke ngrënë ushqime më shumë niseshte, 2007-2009, shitjet e makarona
rritur me pothuaj 12%. Alkooli është bërë modë për t'u përdorur në shtëpi - në kuzhinë
në vend të restorantet dhe baret. Shitjet e dyqane që shesin pije alkoolike, u rrit,
dhe në kurriz të alkoolit të lirë (vodka xhin, verëra të rinj). Rritja e pjesëmarrjes
rrjetit kullues e dyqaneve (p.sh. Marshall). Kërkesa për riparime shtëpiake
Teknologjia - Amerikanët kanë miratuar parimin - "në qoftë se ajo mund të riparohet, nuk
hedhin "(TV, kompjuterëve, frigoriferë, etj). Rritja e
shitjet e makinave dhe makinerive / përdorura. Rritur shumë popullaritetin e ushqimit të shpejtë,
sidomos e McDonald (ku kriza është duke menduar për zgjerim). Restorante
detyruar për të rritur çmimet për të qëndruar në det. Më popullor tani
universitetet rajonale - prindërit nuk duan të dërgojnë fëmijët e tyre të Yellen,
Harvard dhe Stanford. Kriza ka mësuar amerikanëve për të fikur dritën, duke lënë
e dhomave në shtëpinë e tij. Rritja e pjesëmarrjes në bibliotekat (intelektualët
dhe studentëve të ruajtur në blerjen e librave dhe internetit). Kërkesa rënë dukshëm
për ushqim organik (OMGJ). Së fundi, sipas statistikave zyrtare, për shkak të
Kriza, amerikanët kanë bërë seks më shumë. RRETHIT-Ghosts:
HOUSE Suburban Dhënia [http://i.domik.net/_xmlimg/xml_9542576da668339642ff930de94cca5fdd639f55.png
] "Kthimi i natyrës". Buldozerë prishjen lagje e tërë në Shtetet e
kohët e fundit ka pasur një sërë qyteteve vilë bosh dhe rrethe.
Bankat dhanë hipotekat pa kërkuar hetimet të konsumatorëve mbi të ardhurat.
Kur vendi filloi të papunësisë në rritje, dhe kredi duhet të paguajë asgjë, njerëzit
thjesht duke hedhur shtëpitë e tyre me mobilje dhe orendi, dhe u zhvendos - i cili është më afër
për prindërit, dhe që - si dhe në rimorkio. Shtëpi ishin bosh, rrugë e tërë
zhdukur në sektorin privat. Në SHBA, ka pasur edhe profesione të reja.
Rangers patrullojnë rrugët e braktisur shtëpitë bosh, pishina noti dhe të pastër
shkurtohet lawns në shtëpinë e askujt. Dhe në shtëpitë e braktisur janë lënë shpesh
mobilje, pajisje, piktura, madje edhe veglat - ish-pronarëve të askund
apo asgjë për të marrë nga e mira, dhe ata e hedhin atë. Specialistët të pastër shtëpi
të gjëra, shtëpi të kthehen duket sikur askush nuk ka jetuar kurrë.
Por kjo vlen për strehim pak a shumë të shtrenjtë në shtetet e pasura. Një shtëpi tradicionale
në periferi të qendrave industriale në dekadat e ardhshme nuk do të blej një
- Bankers dhe REALTORS vendosur. Dhe administrimin Barak Obama doli me
kthehen në lagjet e braktisur e natyrës. Në 50 qytete (shumica - Industrial
Qendrat - Detroit, Filadelfia, Pitsburg, Baltimore, etj) buldozerë SHBA
prishjen lagje e tërë. Testuar ide në Flint, shtëpi të shkatërruara e parë
auto gjigant General Motors. Tani shkalla e papunësisë është i afrohet
në 20% të popullsisë në vitet e fundit pothuajse përgjysmuar, duke bërë tani
110 mijë njerëz. Qyteti duhet të reduktohet me 40% dhe publikut dhe
Përfaqësuesit e shërbimeve të koncentruar në më të përshtatur për jetën
qendër të qytetit. Zyrtarët e qytetit janë të blejnë deri pronës në shumicën e
zona të pasura për të ofruar banorëve të tyre në periferi të shkatërruar
shtëpitë. KRIZA: PAGES - Shadow, prindërit - fqinjëve [http://i.domik.net/_xmlimg/xml_01656a01c6aa4382ecc5886161dae6f966fde366.png
] Zonë Fjetur, një ditë. Amerikanët të ruajtur në benzinë ​​tani
në SHBA po bëhen të zakonshme të pazakonshme për ta të fenomeneve të cilat, për shembull,
nuk e befasuar ukrainas. Për shembull, një prirje befasuese - në Shtetet e Bashkuara në mënyrë dramatike
rritje në numrin e njerëzve që jetojnë në rimorkio. Ne nuk duhet të mendojnë se e gjithë kjo
- Nga e dëshpërimit. Në fakt, amerikanët nuk e kanë bërë thjesht për të jetuar
me prindërit. Familjet, ku gjyshërit jetojnë së bashku, prindërit dhe të rinj
gjenerata në Amerikë janë quajtur "sanduiçe" (le të themi, gjenerata e mesme, "sandwiched"
ndërmjet prindërve dhe fëmijëve). "Sandwich" bërë për të keq me të. Për
se në këtë mënyrë, për shembull, në Ukrainë, ka jetuar pothuajse gjysma e vendit,
Amerikanët nuk e dinë. Sipas tyre, si një i rritur, që jetojnë me prindërit -
e papranueshme, veçanërisht në një martesë. Dhe për të prerë një fole të pavarur me çdo kusht
- Credo. Për shkak se Yankees dhe preferojnë të jetojnë në trailers (shumë prej të cilëve
gostinok më të rehatshme në shtëpi, ku strehimi qindra e mijëra ukrainas).
Por në një kohë krize, amerikanët pa avantazhe të dukshme të bashkëjetesës
breza. "Është shumë i përshtatshëm - për të jetuar me prindërit e tyre ose për të blerë shtëpi në vendin fqinj.
Prindërit mund të shikojnë nipërit e tyre, dhe unë nuk mund të shqetësuar për
nannies dhe të bëjë punë, për të ndërtuar një karrierë. Më parë, në shumë familje, nëna
ose babai i ulur me fëmijët në shtëpi, para se fëmijët shkojnë në shkollë, nëse një
anëtar të familjes që punojnë, kështu që ishte më ekonomike - nuk ka nevojë të kujdeset për infermiere apo
mendoni për një detsadike shumë të shtrenjta. Kriza është e detyruar të gjitha nervor, dhe
nga puna për shkak të fëmijëve të njerëzve të përpiqet të mos largohen. Babysitting - nga rruga, por e shtrenjtë.
Gjithnjë e më shumë amerikanë dërgojnë fëmijët e tyre nën kujdesin e gjyshërve, "- thotë
të suksesshme amerikane Anya Vazhkevich. Amerikanët kërkojnë ringjalljen e
transportit publik. "Në vitet '50 kur filloi bumi makina
Automakers të gjitha forcat e vranë transportit publik - Unë mendoj se
edhe pa korrupsion, nuk e ka bërë - thotë menaxheri Dino Baskovich. - Pothuajse
lëvizur në të gjithë vendin për rrotat e tij. Por që të benzinës u up!
Nga shtëpia ime për të punuar - 10 milje, nëse po shkoni për një makinë për çdo ditë,
pastaj ushqyer një familje për këtë? Obama, së bashku me kryetarët e komunave për të rivendosur
sistemin normal të transportit të lirë publik "(tani publik
autobusë në SHBA janë kryesisht emigrantë të varfër dhe të papunët,
në amerikanët transplantin në masë në vende autobus dhe metro ata nuk
mjaftueshme. -. Ed). Për shkak të faktit se në Ukrainë, benzinë ​​shpenzimet në mënyrë të konsiderueshme
më të shtrenjtë, dhe mbi, për shembull, ngecjet e trafikut Kiev për të punuar dhe mund të shkojnë 20-25 kilometra,
Dino tkurje: "Ju keni, në Evropë, jetën në përgjithësi nuk është e qartë se këto çmendur
euro e shtrenjtë ... Por në vendin tonë - për njerëzit ", radhët e gjata Massive për të!
sigurimit të papunësisë në SHBA - shumë, jo vetëm që humbi një punëtorë të vështirë.
Ka gjithashtu të qëndrojë për "velferom" iniciativë dhe dinak. Ata punojnë, por në mënyrë të paligjshme.
Përveç një bonus në formën e përfitimeve të papunësisë, rrogat e zejtarë të aftë nuk janë të
paguajnë taksat. Dhe ata e bëjnë riparime pajisje, riparimi dhe makineri, lawns prerë
dhe madje edhe të ndërtojnë shtëpi, si dhe qindra e mijëra punëtorë Ukrainian nëpër botë
(Dhe në Ukrainë vetë.) Megjithatë, këto janë të njëjta - nuk është një shumicë. Prandaj
si të papunë nuk i japin kredi, dhe çështja e pashmangshme kanosës të
moshës. Vonesa depozitave në hundë e taksave dhe për të marrë
"Velfer" nuk punon, dhe të pensionit llogaritet në Amerikë është shumë e ndërlikuar. Ka
Dhjetra e opsioneve dhe procedurave për të akuzuar, por janë më të zakonshme
metodë është si vijon: Paga mujore është shtuar në 30 vitet e fundit, dhe pastaj
pjestuar me numrin e muajve. Në muajt që ju nuk keni punuar, ju merrni
0. Dhe kjo ndikon seriozisht në shumën e përfitimeve të daljes në pension. Për shkak se shumica
Amerikanët ende të etur për të punuar legalisht dhe të vërtetë dëshiron të gjetur një punë.
Optimizmi KRIZA: KY do të kapërcejë vështirësi [http://i.domik.net/_xmlimg/xml_7cd988e12e5fae6073728210805de6c4643b0949.png
] Krizave - nuk është një problem. Lypës në SHBA - është i pastër, të ushqyer mirë dhe të veshur lezetshme
Gjatë krizës, falimentuar fare të ulët ajrore, i cili ka punuar në drejtim të
Hawaii. Nuk ka fluturon, pushojnë më pranë në shtëpi - në Florida
dhe Kaliforni. Në Las Vegas ishin "banditë të armatosur", më 1 dhe 2
qind - mbi ofertën minimale ishte 25 cent. Por finanalitiki thonë:
mbajnë lënë për kohë të gjatë. Ata thonë se ekonomia amerikane është elastik, dhe së shpejti
festuar në fund të krizës e aksioneve të hidhen në tregjet e aksioneve. Nuk mjafton
vetëm fleksibilitet auto industri, Obama është duke u përpjekur të shtetëzojë atë. "Në bazë të krizës
Barack bën USA fshehurazi në BRSS, - ankohet republikan Boris Silverstein,
emigruar nga Bashkimi Sovjetik shumë vite më parë. - Shtetëzimin e industrisë së automobilave, reforma
Shëndeti - një sigurim global, pothuajse krejtësisht e lirë
mjekësisë, ajo është - socializmit, për të nuk ka fund të mirë "Por, demokratët janë të bindur se
kujdes mjekësor falas dhe zgjerimi i pronësisë shtetërore do të forcojë Amerikë dhe shoqërisë.
Yankees kanë mësuar nga kriza. "Ne nuk duhet të mbajë paratë në aksione,
më mirë për të vënë ato në bankë apo për të blerë ar - thotë shoferi limo
dhe baba i tre fëmijëve Greg O'Neill. - Shumë prej tyre janë mbetur asgjë, sepse ata mendojnë
nuk mund të jetë që rezervat, për shembull, linjat ajrore në rritje mund të shkatërrohet në
çmimeve. Babai im çdo muaj në 200 bucks për të blerë aksionet. Tani ata janë tre herë
lirë. Tani ai ka paratë e tij në bankë. " "Krizat ndodhin
çdo 10-15 vjet. Ky është një problem i afatshkurtër, duhet të jenë të përgatitur
hedhjen e planeve strategjike të biznesit, - tha Doug DeVos, President
me një qarkullim vjetor prej $ 8000000000 - një mesatare sipas standardeve amerikane,
dhe mbahen në ekonominë e shtetit të tillë. - Kriza ofron një mundësi për t'u bërë më të fortë,
përpara konkurrencës me ide të freskëta. Ata që janë të mirë-planifikuar
të biznesit tuaj, nuk kanë frikë nga kriza - ajo do të kalojë, dhe nuk ka nevojë nuk ka panik ".
Qaj Sin, amerikanët! [Http: / / i.domik.net/_xmlimg/xml_8950624579fb1d02607b8a2a27917aea2091eedd.png
] Paga mesatare në SHBA - rreth $ 3525 në muaj në Ukrainë - 2008
UAH. Idle amerikanët mund të paguajnë 30 apo edhe 35% të rrogës së tyre për të thesarit.
Por ndoshta edhe më pak. Për të punuar me makinë? Ju nuk mund të paguajnë taksat
për paratë e shpenzuara për benzinë. Apartament në një kredi? Taksat për të holla hua
për kredi, ju nuk paguani (dhe për të blerë për shkak të strehimit në Shtetet e Bashkuara pothuajse gjithmonë në kredi).
Ju mund të kurseni para në edukimin e fëmijëve të tyre, nuk është tatohen gjithashtu. Tatimet
mund të reduktohet në 15-20% të të ardhurave. Dy dhoma gjumi apartament në afërsi të
qendër të qytetit Chicago, në katin e 20-të është $ 150-175.000 Norma mesatare e interesit në hipotekë tuaj
- 5, 33% në vit. Amerikan bërë makinë mund të merret me këste,
kredisë është zero. Makinave japoneze - deri në 3% në vit. Qiratë në rritje të lartë ndërtesa:
$ 50-80 energji elektrike, ujë $ 15-20, ngrohje - 20 $, pastrim, të sigurisë
dhe parkimi - $ 50-80 - 135-200 bucks, 4-5% e amerikan mesatar s / n. Mesatare
qira dy dhoma gjumi-në Kiev -. UAH 400-450 është 20-22% të mesatares
s / n, nuk ka roje dhe parkim. Nëse të ardhurat është nën nivelin e varfërisë (rreth
$ 800/mes. për një person i vetëm), qeveria jep ushqim
kuponat - kartat e kreditit, në kurriz të shtetit e cila resets javore
holla për të shpenzuar për ushqim në dyqane. Papunësisë
në Shtetet e Bashkuara varet, përvojën mosha, paga e mëparshme, etj, por në qoftë se
para qitjes personi mori një rrogë mesatare, ai mund të llogarisin në
ndihmë mujore prej $ 900-1300. Granti mesatar në Ukrainë - 562
UAH ...

Share This Post: