Rimëkëmbja ekonomike mund të fillojë vitin e ardhshëm . Por vetëm nëse keni ndaluar
kaos politik , dhe shteti do të investimeve në ekonomi.

Pikërisht një vit më parë, më 15 shtator 2008, u shemb më të madhe në SHBA
bankës Lehman Brothers. Kjo ditë është konsideruar fillimin formal të botës
kriza ekonomike. Edhe pse, natyrisht, një vit para shpërthimit të hipotekës
Kriza në SHBA. Por pas rënies së Lehman Brothers bankave globale kthyer
kreditimit të njëri-tjetrit dhe u bë e qartë se kriza do të ndikojë në të gjithë. Në
duke përfshirë edhe ne, edhe pse, deri në fillim të tetorit, qeveria dhe personalisht Julia
Timoshenko siguruar të gjithë se "nuk ka krizë në vend nuk do." Por kjo
fjalë mbi ekonominë e Ukrainës mund të ketë ndikim nuk mund. I fundit
Pesë vjet pas "Revolucionit Portokalli" në Ukrainë mbajtur një rrëmujë politike.
Qeveritë e njëpasnjëshme nuk kanë qenë të angazhuar në reforma dhe çështjet e strategjike
zhvillimin ekonomik. Megjithatë, autoritetet nuk kanë harruar të vënë veten në kredi
vërejtur rritje mjaft të mirë të PBB-së. Por në fakt, nuk ka merita
qeveria dhe presidenti nuk ishte në të. Rritjen e mbajtur në një të thjeshtë
formulë në gjysmën e dytë të vitit 2005 filloi të rritet ndjeshëm çmimi i lëndëve të para (në
duke përfshirë produktet kryesore të Ukrainës eksport - çeliku dhe grurë), pastaj
filloi gjithashtu një hua masive të bankave tona nga Western
bankat. Për shkak të këtij bumi kredia konsumatore në vend,
shkoi për të rritur të ndërtimit dhe tregtisë. Në vitin 2008, për disa disa
muaj të këtij shkëlqimi ishte zhdukur. Në verë filloi të bien
çmimet për çelik dhe drithëra, e cila ishte një goditje për eksportuesit (edhe pse para se të
janë asgjësuar nga një rivlerësim i nxituar hryvnia maj). Në shtator, pas
shembja e Lehman Brothers, krejtësisht të prerë kanalet e kreditimit Ukrainian
ekonomi me Perëndimin. Bankat dhe vetë u ul në racionet uria dhe e vuri në
të gjithë ekonominë duke i prerë jashtë kreditimit për individët dhe ndërmarrjet. Skaduar
fluksi i këmbimit të huaj sollën poshtë shkallën e hryvnia, kolapsi filloi tregtisë dhe industrisë.
Rënia e PBB-së - deri në 20%. Këtu është një sfond të shkurtër. Ajo që kemi tani dhe
të parë nëse dritë në fund të tunelit? Për këtë qëllim, ne kemi vendosur për të analizuar
Ukrainës dhe të ekonomisë botërore. FSHATI: TE KUJT KRIZA "babai i dashur"
Sektori i vetëm që arriti një rritje gjatë vitit të kaluar e krizës -
bujqësisë. Dhe motër më të afërt - industrinë e ushqimit - tregoi një rënie të vogël
rënie në vëllime të prodhimit (dhe pastaj kryesisht për shkak të taksave të larta akcizës në
alkoolit). Çmimet dhe kërkesa për grurë në tregun botëror, pas rënies të vitit të kaluar
vazhdimisht në rritje. Një zhvlerësim i ukrainas hryvnia pas kalimit nga shtrenjtë
produktet e importuara ushqimore në produktet e brendshme natyrore (edhe pse në përgjithësi
mallrat janë blerë më pak). Megjithatë, të gjitha shqetësimet e mësipërme
vetëm ndërmarrjet e mëdha në fshat. Prodhues i vogël bujqësore në të ardhmen e afërt
kohë mund të jetë në përgjithësi në prag të shkatërrimit, si Viti i Ri
ardhur nën presionin e ligjeve të OBT miratuar që në fakt ndalojnë shitjen e
mish, proshutë dhe qumësht nga farmsteads vendas. Politikës buxhetore choking
Mungesa e burimeve për mbushjen e buxhetit forcat qeveritare të
për të luajtur një lojë të rrezikshme me shtypjen e parave. Ajo është me anë të emetimeve, si dhe
Kredive të FMN dhe Kabineti mbyll vrima në vendin e thesarit, duke paguar pagat e sektorit publik
dhe pensionet (të ngrira, megjithatë, si në vitin 2008). Dhe kjo çështje nuk është
çoi në inflacionin dhe një rënie në hryvnia, Banka Kombëtare menjëherë (duke përfshirë
nga shitja e valutës në treg) do të dalin në pension të shtypura të reja
ofertës së parasë. Nga ana tjetër, një politikë e tillë të zbrazët sadit paratë
Ekonomia racion dhe bankat. Në shkallë të gjerë infusions në sektorin real të pyetjes
nuk mund të jetë. Kështu, hryvnia nuk është e shtypur në ekonomi,
dhe përsëri në ngrënie larg. Megjithatë, të hahet larg dhe sjell pak dobi ekonomisë
- Ngrirë Sotsrashody. Për të përfunduar foto duhet të shtohet për të rritur taksat e akcizës,
shkresave nga bizneset e vogla, si dhe të lakuara nga taksat "më parë".
Natyrisht, nga se sipërmarrësit nuk veçanërisht të duan të investojnë në
ekonominë tonë. STEEL: Procesi ka filluar pas recesionit
vjeshtën e kaluar, ky sektor kyç të ekonomisë Ukrainian (kryesore
infermiere, jep deri në 40% të eksporteve) jep të gjitha shenjat e rimëkëmbjes.
"Në verë për shkak të stabilizimit të ekonomive botërore dhe rritjen e kërkesës për metali filloi
çmimet rriten, numri i porosive. Rezultati ishte rritja në korrik: mbi
fund të muajit - 16% në gusht - rreth 10%, "- na tha i ekzekutivit
Drejtori i Federatës së metallurgists të Ukrainës Sergei Pritomanov. "Deri në shtator, në
Ne patëm një shfrytëzimi 60-65% të kapacitetit. Industria e arriti nivelin e 2006
vëllimi i prodhimit (në fund të vitit të kaluar ata ishin në nivele 1995)
dhe 2007 - çmime ", - thotë kreu i departamentit të minierave dhe shkrirjes
komplekse Glavvneshinforma Vladimir Pikovsky. Ndihmon eksportuesit dhe në rënie
hryvnia. "Për shkak të zhvlerësimit të hryvnia metalike tona u bënë më konkurrues
në lidhje me produktet e konkurrentëve tanë - Kina, Turqia, India, Brazili
dhe Rusia ", - thotë Nikolaj Ivchenko. Ekspertët kujdes për të ardhmen.
"Në shtator-tetor, bimët janë ngarkuar tashmë, por deri në nëntor ka paralajmëruar
pritjet ", - tha Vladimir Pikovsky. Kryesisht për shkak të vëllimit të ulët
Urdhra nga Azia, por edhe për shkak të çmimeve të bie në Kinë. Në të njëjtën kohë, shumica e
Ekspertët besojnë se rënie të madhe të kërkesës për të çelikut në ardhjen
muaj nuk do dhe ata gradualisht do të rriten volumet e prodhimit në
me rimëkëmbjen e përgjithshme ekonomike globale. Kështu, Sergej Pritomanov shpreson
se rritja mujore e prodhimit para fundit të fillimit dhe të
2010 do të jetë rreth 5-10%. BANKAT, REAL ESTATE, TREGTI:
Më pak kredi, kriza e falimentimit më shumë në sektorin bankar nuk ka qenë kapërcyer.
West ende nuk e kreditimit banka jonë (vetëm duke i dhënë para për të "mbështetur
pantallona "në ukrainisht saj" vajza "), njerëzit besojnë bankat nuk janë duke përjetuar
dhe paratë që nuk mund të mbahen. Miliarda e depozitave hryvnia shquar "mbërthyer"
në bankat me probleme. Më i madh i tyre - "Ukrprombank" dhe "Nadra" të qeverisë
dhe NBU nuk kanë qenë në gjendje të rikapitalizuar - shumë të holla për
këtë nevojë. Tani bankat nuk janë vetëm në gjendje të japin hua për të biznesit dhe popullatës,
por kanë vështirësi me llogaritjet e borxheve të huaja. Më të prekur
nga kriza në sektorin bankar të tregut të pasurive të patundshme (askush nuk mund të blejnë
strehimit, pasi nuk ka të kredisë), si dhe shitjes me pakicë. Vënë tani në pritje
80% e projekteve të ndërtimit në të gjithë vendin, dhe pakicë shumë janë në prag
falimentimit. Sipas ekspertëve bankare të Andrei Onistrat up
fund të vitit numri i bankave me administratën e përkohshme do të rritet në gjysmën e
kohë dhe disa banka mund të likuidohet. Të garantuara të jenë
det vetëm bankat më të mëdha Ukrainës dhe financiare-industriale të grupeve (SCM,
"Private"), si dhe bankat ruse shtetit ("Prominvestbank"
bleu 'VEB', dhe VTB) dhe të kapitalit perëndimor. "Thaw"
në sektorin bankar mund të pritet deri pas zgjedhjeve - ardhshme
pranverë. Dhe pastaj vetëm nëse situatë e qëndrueshme politike në vend.
Atëherë aksionerët e bankave (dhe perëndimore dhe ruse, dhe e jona) do të jetë në gjendje të pour
kapitale në më shumë para. Kjo do të thotë se ata nuk do të vetëm "live", por do të
për të rifilluar huadhënien. Por, natyrisht, ish ritëm deri. "Normal
kreditimit të popullsisë dhe bizneseve për të rimarrë vetëm në 2011, "
- Thotë kreu i strategjisë OTP Bank Zinoviev Eugene. Në përputhje me rrethanat,
dhe rifillimin e rritjes së çmimeve të ndërtimit në pronë dhe ringjalljen e tregtisë
prisni derisa koha nuk është e nevojshme. Kabineti, megjithatë, premton t'i japë 2 miliardë UAH.
për përfundimin e strehimit. Por kjo është me germa të vogla (më pak se 10% e kërkuara). Tarifat Plus
shpengimin e strehimit (2, 5-4, 2 mijë UAH / sq m) për zhvilluesit në një humbje.
"Më e rëndësishmja, se tregu i lejuar në fund kompanive të huaja që
në konkurrencë të hapur do të ndërtojë më të lirë dhe më të mirë -
plotëson të ekspertëve të pavarur Jaroslav Tsukanov. - Ata mund të shesin për strehim
në $ 500-600 për metër katror, ​​e cila do të shkaktojë zhvilluesve tonë të ndaluar ankohen
për mungesën e parave, dhe në mënyrë të ngjashme, që është, 1, 5-2 herë, dhe çmime më të ulta. "
EKONOMIA WORLD: Kina do të na ndihmojë, të ekonomisë botërore, pas një gjysmë-
bie ngadalë filloi të heqë kokën e tij. Kjo dëshmohet lëshuar
Në gusht dhe në fillim të shtatorit, të dhënat mbi dinamikën e BE-së PBB-së dhe SHBA. Pra, GDP më të madhe
ekonomitë e eurozonës - Gjermania dhe Franca, në tremujorin e dytë të rrënjosura në 0, 3%.
Përparimet USA modest: vetëm rënie të PBB-së prej 1 ngadalësuar, 6%
në tremujorin e I të vitit 2009 në 0, 3% - në të dytin. Por gëzohuni, shumë herët.
Për këto shifra është mbështetja e shtetit ekonomisë së saj të BE dhe SHBA.
Kështu, numri i makinave të blerë nga gjermanët këtë verë është rritur vetëm me
Programi i shtetit nëpërmjet të cilit banorët e Gjermanisë mund të këmbehet makinën tuaj të vjetër
të reja, duke marrë një shtesë prej 2, 5 mijë euro. Një program i tillë zbatohet
dhe Shtetet e Bashkuara. Përmbledhje: Në korrik, prodhimi industrial në Shtetet e Bashkuara për nëntë muajt e parë u rrit
- Në 0, 5%. Këto metoda të Gjermanisë luftuar me papunësinë - autoritetet
kompensuar pjesa punëdhënësit të pagave të punonjësve neuvolennyh. Ajo
Gjermane kostoja e thesarit prej 6 miliard euro. Kjo nuk është multi-miliardë infuzion
ekonominë ka vazhduar të bjerë dhe ku ajo u ndërpre - është i panjohur.
Në rrethana të tilla, të presësh shërim të shpejtë nuk është e nevojshme. "Sot, në sajë të
infuzion në ekonominë globale më shumë se $ 20000000000000 mund të ndalet vetëm në rënie.
Tani, vendi më i madh në udhëkryq: për të ndryshuar një ekonomike joefikase
modeli apo të vazhdojnë të derdh para në ", - tha analisti Eric Naiman.
Shtetet kanë zgjedhur rrugën e dytë më të lehtë, dhe në Evropë, duket se ka vënë re
parë "plus", vendosi të kthehet injeksione. Kjo mund të vijë si një goditje të brishtë
ekonomisë dhe të shkaktojë një valë të re të krizës. Drejtor
Drejtori i FMN Dominik Shtraus-Kahn gjithashtu parashikon vazhdimin e krizës. Dhe kryesore
Problemi do të jetë një valë të re të papunësisë në vendet e zhvilluara (në Spanjë
atë, për shembull, pothuajse 19%). Por, në botë, ka aspekte pozitive.
Ajo është mbi të gjitha, ekonomia e Kinës (rreth 8% në tremujorin e dytë). Ajo rritet
ritëm mbresëlënës. Për më tepër, kryesisht për shkak të politikave stimuluese
kërkesës së brendshme, e cila lejon kineze trajtohet rënia e shitjes
Krizës në tregjet në SHBA dhe BE. Vazhdon të rritet dhe ekonomia e Indisë. Fillon
për të kapërcyer të recesionit dhe Rusia - nga çmimet e larta të lëndëve të para dhe në shkallë të gjerë mbështetjen e shtetit
ekonomisë. Rritja në këto vende, nga rruga, mund të nxisë të rënda dhe të gjitha
ekonominë globale. Gjetjet tona: Ukrainë me Botërore apo WORLD [
,"],["http://i.domik.net/_xmlimg/xml_6828223e2c8f82470db6a315da9427fc729cad3d.png
] Rritja e ekonomive të Kinës, Indisë dhe ndoshta Rusia, do të thotë se tonë
metalurgjisë dhe ndërtimit të makinës (të konsumit kryesore e produkteve të saj - Rusia)
perspektivë të mirë. Gjithashtu, ka vazhduar rritja e konsumit në Kinë dhe Indi
do të thotë vazhduar rritja e çmimeve të ushqimeve në botë. Ajo që ne si
për eksportuesit kokërr - një plus caktuar. [Http: / / i.domik.net/_xmlimg/xml_0d4aa88ff6cf992fd0f7bb9402cc2b6dc8f95e87.png
] Vazhdueshme vështirësitë financiare dhe ekonomike, BE-ja dhe SHBA tregon se
Bankat perëndimore nuk kanë gjasa për të ri-hapur për linjat tona të kreditit. Pra,
se në vitin e ardhshëm me anë të bankave perëndimore Ukrainian nuk mund të
për të rifilluar huadhënien për bizneset dhe popullatën aktive. Të tilla
KETU JANE PARASHIKIMI ... Në prag të dhe gjatë krizës Ekspertët
kategorikisht refuzoi të besojnë në rënien e menjëhershme e hryvnia. Disa ishin të bindur
Deri në fund të vitit të kthehet në para krizës shenjë e 4, 85. Megjithatë, "Sot"
në tetor 2008, si dhe parashikoi se do të jetë zhdukur.
10 shtator 2008. Shef i Departamentit të Zhvillimit dhe futjen e reja bankare
produktet "e parë e investimeve," Viktor Ryazanov: "dollarit do të rritet në
të bjerë në 4, 85-4, 90 UAH ./$». Shef i Departamentit të Zhvillimit të Biznesit me pakicë
VAB Banka Shaperenkov Anton: "Cash dollarit në fund të vitit do të jetë
Niveli 4, 9-5, 0 $ ./$». 26 shtator 2008. Shef i Departamentit të
investimeve shërbimet bankare "Ukrsotsbank" Eric Nyman: "Rritja e tanishme
dollar - një spekulim tipike. Ajo do të zgjasë 2-3 javë, atëherë
dollar shkon poshtë dhe në fund të vitit të kthimit 4, 85 UAH ./$». 10 Tet
2008. Shef i NBU Volodimir Stelmakh - agjencia "Interfax-Ukrainë":
"Norma Objektivi duhet të jetë jo më e lartë se 5 UAH. / $. Objektive - si pjesë e
4, 8-5, 0 $ ./$». Forecast "Sot" nga 21 Tet: "Për të ruajtur në familje
prodhues dhe eksportues i energjisë do të jetë e detyruar të shkojnë në të konsiderueshme
zhvlerësim i hryvnia. " Ne kemi qenë të këshilluar para kohe për të shlyer kreditë në valutë (në
Kush e ka këtë opsion), si dhe për të vonuar blerjen e pasurive të patundshme
- Çmimet duhet të bien. Që nga fillim të nëntorit, kur kursi i këmbimit të hryvnia në fund
tejkaluar 6, kriza bankare ka filluar, toni i komenteve të ekspertëve
ka ndryshuar në mënyrë dramatike. 7 nëntor 2008. Bankë e pavarur pedagog
Andrew Onistrat: "dollari do të shkojë përsëri së shpejti, dhe deri nga mesi i 2009
zhvleftësoj hryvnia, USD për 8-9 ./$». Dhënave Burimi: Parashikimet
Ekspertët në raportet e mediave kur ju shohin dritën në errësirë
Ekonomia e Ukrainës është shumë më e fortë se menduar shumë. Ne
Nuk defaulted, ne nuk kemi shembur sistemin bankar, hryvnia nuk është shembur
të 15, si disa kishte parashikuar vitin e kaluar. Në bazë të industrisë sonë
- Metalurgji kimi, industri ushqimore - ka mbijetuar dhe ka potencial për të zhvilluar dhe
më tej. Po, kjo është kryesisht meritë e tregut global, ku kërkesa në rritje dhe çmimet
për produktet e eksportit tonë. Por kjo është kryesisht meritë e kompanive të Ukrainës
të cilët ishin në gjendje për të gjetur tregje të reja, jam optimist kostot e tyre dhe të krijojnë
biznes efektiv dhe, në fund të fundit, për të mbijetuar. Por e gjithë kjo nuk duhet të
akorduar në mënyrë shumë të ylberit. Po. Biznesit mbijeton. Por ai nuk
është kryesisht në kundërshtim me politikën e taksave të shtetit është vetëm të ashpra.
Paqëndrueshmëria politike në vend pengon të gjithë investitorët. Po, sistemi bankar
sistem për të shmangur kolapsin. Por bankat nuk do të japë për ekonominë, dhe kështu e aksioneve
forca ajo nuk ishte për kohë të gjatë. Tani shumë njerëz - dhe kompanitë dhe njerëzit -
mbijetojnë në rezervat e vjetra. Dikush kishte diçka për të shitur para krizës, dikush
arriti të hequr depozitave (nga rruga, në të gjithë vendin kanë hequr dhjetëra miliarda
hryvnia - burim i madh, i cili tani është ngrënë ngadalë nëpër fizike
dhe personat juridik). Një vit më pas, rezervat e të dalë jashtë. Në qoftë se
nuk krizës së kredive do të jetë një valë të re pohlesche të gjitha të mëparshmet.
Po. Për shkak të çmimeve të mallrave në rritje është rritja e eksporteve tona. Por ne nuk duhet të mbivlerësohet
ndikimi i saj në ekonomi. Metallurgists njëjtë kanë veten e tyre për të investuar shumë
para për të përmirësuar. Vitin e ardhshëm do të rrisë çmimin e gazit. Dhe nuk ka gjasa
steelmakers mund të bëhet donatorë me pjesën tjetër të ekonomisë. Në të njëjtën kohë
hyrjet financiare nga Perëndimi, siç e shohim në vitet e ardhshme pritet
nuk është e nevojshme. Kjo do të thotë se industria, përveç atyre që lidhen me eksportet,
nuk jetojnë. Situata do të jetë si në vitet '90, kur jeta ishte e ndezur në vend
vetëm për eksportet (dhe për kontrollin e disa, duke mbetur në det,
eksportit të ndërmarrjeve të ishin luftëra të përgjakshme), dhe pjesa tjetër e ekonomisë
të mbeten në xhepat bosh. Së fundi, ndërsa kaosi politik të vendit, ndërsa
vazhdojnë të përkeqësojnë marrëdhëniet me fqinjin tonë dhe partneri më i madh tregtar
- Rusia (dhe potencialisht - një investitor i madh në ekonominë tonë), asnjëra prej të cilave
Hyrja e investimeve - qoftë të huaj apo vendase, mund të ketë asnjë dyshim.
Së fundi, nuk ka rritje të konsiderueshme për të vazhduar buxhetit
krizës. Vrima në vendin e thesarit do të duhet për të ndaluar ose me paratë e shtypjes (që
herët a vonë do të shkaktojë hiperinflacioni dhe zhvlerësimin e hryvnia), ose nga
kredi të reja nga FMN apo Rusia, e cila në fund të na vënë në borxhe
gjilpërë. Pra, në rendin e ditës janë pyetjet e mëposhtme. Së pari,
stabilizimit politik. Ne kemi nevojë për rregulla të qarta dhe masat mbrojtëse
drejtat e pronësisë, pavarësisht nga ndryshimi i regjimit politik. Në tonë
Vendi nuk duhet të kenë frikë të investojnë, e jo vetëm ata që sipërmarrësit
që kanë një fraksion në parlament dhe të komunikimit në gjykata, Ministria e Brendshme dhe Prokurorit të Përgjithshëm të Zyrës. Së dyti,
për shkak të hyrjeve nga jashtë vendit në bankat tona në të ardhmen e afërt
do, resurset duhet të sigurojnë se shteti i tyre - një kreditim kyçe
programeve të zhvillimit ekonomik. Së treti, ne duhet të normalizojë marrëdhëniet me
Rusia, e cila do të tërheqë investime burime shtesë përmes
Bankat shtetërore ruse, të cilët tashmë janë duke punuar në Ukrainë (si dhe revitalize tonë
eksportet në atë vend). Së katërti, është e nevojshme për të përfunduar negociatat mbi një lirë
Tregtia me BE, e cila mund të rrisë ndjeshëm eksportet tona.
Së pesti, është e nevojshme për të ndaluar krizën për të rritur taksat dhe për të zvogëluar fiskale
presion mbi biznesin. Kjo është e rendit të ditës për autoritetet ukrainase. Kësaj bote
EKSPERIENCA: "Ne kemi fituar KRIZA" Si qytetarë tanë për të mbijetuar dhe fituar
Kriza, "Sot", i tha në mënyrë të përsëritur dhe vazhdon ta bëjë këtë. Ne
vendosi të përmbledhur eksperiencën e mbledhura dhe mori krizën më interesante
Recipes heronjtë e publikimeve e kaluara. Të jetë e vazhdueshme! Metropolitan
Andrei mekanik Bondarenko nuk vendosen për të punuar me kohë të pjesshme: "Pastaj
do të jetë e vështirë për të shkuar përsëri në një rrogë të mirë dhe pozita. " Ai vizitoi pesë
në Moskë.


PastajShare This Post: