Statistikat tregojnë - rreth 70 % e klientëve janë të qendrave të mëdha tregtare
lëri ata arrijnë 15-30 % më shumë se planifikuar .

Fazën përgatitore të ndikimit në konsumatorit është ende në shtëpi, gjatë
shikuar televizor. Reklama moderne ka kohë më parë u shndërrua në art
formimin në stereotipet mendje nënndërgjegjeshëm të caktuara dhe shijet e konsumatorit.
Blerësit supermarket unknowingly zgjidhni produktet që duket të njohura për ta
ose tërheqëse. Por shpesh është overpay për markë,
por jo për cilësinë. Mendoni se sa tërheqës është çmimi i ri, dy herë
më pak se më parë? Dhe fjalët magjike "shitje" ose "veprimit"? ..
Në mënyrë tipike, vendimi përfundimtar për të blerë apo jo konsumatorët janë tashmë duke marrë
në dyqan. Dhe shpesh nuk janë pulsojnë në parimin e "pa - blerë."
Këto janë specialistë të vërtetë dhe manipulimi supermarketnyh
- Të quajtur Pra merchandisers. Këta njerëz të trajnuar posaçërisht janë të vendosur
produkteve në rafte në mënyrë që sytë e tij mori më të shtrenjta
produkteve ose ata që kanë nevojë për të shitur sa më shpejt. Tregtimin profesionale
si magjistar e keqe: një gjë e cila në "neutrale" kushtet
Askush nuk do të kishte nuk i kushtoi vëmendje, merr kërkesa e lartë. Dhe kur magji
kolaps, blerësi në shtëpinë e kruarje kokën e tij: pra, pse unë bleva këtë
, deodorant rroje makinë, takëm dhe kështu me radhë, sepse unë kam të gjitha
është ... Gjithashtu zbuloi se 70% e konsumatorëve në përgjigje të muzikës.
Muzikë Slow relakson blerësit, ata kalojnë më shumë kohë
për të zgjedhur mallrave dhe një qëndrim më pak kritike për pazar.
Amerikanët vlerësuar se çdo minutë shtesë në një kosto supermarket
ato në 2, $ 5 një shpenzim të panevojshme. Me të njëjtin qëllim në dyqane mund të krijohen
aisles të ngushtë në mënyrë që konsumatorët nuk kanë nxitim. Edhe në arkë është i fshehur
disa metat. Kur të gjithë kryesore tashmë në shportë, godet syri, "dribs dhe drabs"
- Çokollatë bar, bar apo çamçakëz. Pse të mos i blerë, pasi në
shuma e përgjithshme nuk është prekur në mënyrë të konsiderueshme? Si rezultat, pothuajse në çdo
Supermarket blen Visitor 3,5 gjëra të panevojshme. Psikologët
studiuar duhet të sëmurë për të blerë çdo gjë pa dallim, janë gjetur:
Pazar të shpeshta mund të zhvillohet zakon të njëjtë sëmurë
si alkoolizmi, lojrat e fatit apo varësia e drogës. Fakti është se, duke filluar
në një supermarket, pa një qëllim të veçantë, ne e gjejmë veten në situata stresues të pasigurisë.
Dhe kur zgjedhja është bërë - është një shkarkesë psikologjike, dhe ne ndjehemi
kënaqësi. Edhe nëse më vonë del se ata blerë stuff. Gjatë
duke ecur në mes të raftet e trurit të njeriut prodhon endorphins - hormonet
kënaqësi, duke shkaktuar një ndjenjë e shërimit. Disa psikologë besojnë edhe
se kumar shteti kërkoni për produkte të ngjashme me një lojë dashurie, e cila
njerëzit shpesh nuk kanë një jetë normale martuar. Interesant, gratë
më të prirur për "supermarketomanii" se meshkujt. Sjellja e "viktimave
supermarket "mund të ndikojnë shumë faktorë të tjerë. Për shembull, nënndërgjegjeshëm
nga frika e uria, nevoja për të blerë diçka për një tjetër anëtar të familjes,
të favorshme për të aplikuar për ju, dëshira për të kompensuar negative
emocionet - të ëmbël zbavitem. Jo aq e lehtë për të ndaluar që
kukull në duart e prodhuesit dhe pronarët e dyqaneve. Ju duhet të fillojë
me atë për të marrë si një rregull të mos shkuar në supermarket uritur,
sidomos pas punës. Nga rruga, departamentet që shesin në supermarkete gati
ushqime, gjithashtu kanë një arsye. Era e salcice i pjekur në skarë, hamburger
ose produkte të tjera për të inkurajuar blerësit uritur të kushtueshme.
Në supermarkete më të përparuara janë përdorur edhe "shijet e suksesit", për shembull,
portokall dhe limon. Pothuajse të gjithë psikologët rekomandojmë para-
Bëni një listë të produkteve të përshtatshme. Pastaj ju do të përqëndrohet në kërkim
më pak të planifikuar dhe do t'i kushtojë vëmendje të marketingut të provokim.
Është e dobishme për të bërë shtëpi menu ushqyerit dhe për të ditur paraprakisht
atë që produktet që ju nevojitet. Periodikisht, është e dobishme të auditimit
rezervat e brendshme, në mënyrë që ata të mos bëhen një version i vogël i magazinave
Rezerva e shtetit. Koordinimi i blerjeve me anëtarët e tjerë të familjes. Së pari,
Kjo do të mundësojë për të përmbushur interesat e tyre, dhe së dyti, të reduktojë numrin e
vizita në dyqan. Në supermarket, të marrë një shportë të vogël në vend të një pjesë të madhe
mbi rrota. A nuk nxitojnë për të marrë produktet e paraqitur në nivelin e syve tuaj.
Krye ose në fund është zakonisht e njëjtë në cilësi, por shumë më të lirë.
Është e nevojshme të dihet: prodhuesi paguan supermarket, sepse ai vendos
produkteve të saj në sy të nivelit të blerësit. Prodhojnë më shumë të freskëta mund të
në thellësi të shelfit. Blerja e prodhimeve gjatë shitjes apo zbritje,
duhet t'i kushtoj vëmendje për dy gjëra: data e skadimit dhe çmimin e mëparshëm.
A nuk ju paguajnë më shumë? Por në përgjithësi, për të marrë pjesë në promovime të mirë të vetë-kontrollit,
në qoftë se nuk para-planifikuar blerjen e këtij produkti të veçantë. Veçanërisht
duhet të jenë të kujdesshëm në arkë - në këtë pikë të klientit për herë të fundit
duke u përpjekur për të provokuar shpenzimet e panevojshme. Mënyra më e mirë për të shmangur duke u bërë
"Viktimë e blerjeve", - me buxhetin e familjes së tij dhe kostot e kontrollit.
Për ta bërë këtë, madje kanë softuer të veçantë, por ju mund të
të kryejë një "llogari në shtëpi" në një fletore konvencionale. Analiza e shpenzimeve për disa
javëve të shpejt të zbuluar dobësitë e vlerësimeve. Dhe një rekomandim më shumë - do
"Për pazar", nuk përpiqet për të marrë fëmijët me vete.

Share This Post: