Në Forumin e Investimeve Ndërkombëtare në kokë të qeverisë ruse Soçi
Vladimir Putin i quajtur një nga shkaqet e pabarazive globale në ekonominë globale
se dollari amerikan është monedhë e vetme në botë rezervë.

"Qendra e vetmja çështje e vendosur në Washington, dhe askush nuk kontrollon
çështje "- tha ministri rus kryeministrit. Putin u shpreh se ai sheh dy mënyra nga
e situatës: vijnë ose të një "marrëveshje mbi rregullat e përbashkëta"
lirimin e rezervës valutore të botës, ose të krijojnë një sistem financiar, duke siguruar
monedhave shumë rezervë. Në thelb, ne po flasim për rishqyrtim idenë e
krijimin e një "superrezervnoy" monedhës, të shprehura në kohën e tij Presidenti i Kazakistanit
Nursultan Nazarbajev dhe të mbështetur nga fituesi i çmimit Nobel dhe babai i shpirtëror
"Euro" Robert Mandel. Sipas Nazarbajev, është në kohë krize
Shtetet mund të kombinohen monedhat e tyre me një dalje të suksesshme
atë. Kjo ide, që ra fjala, ka luajtur tashmë një rol në kufizimin e tanishme "supercurrency"
- Dollarit amerikan. Dhe jo pa arsye. Shifrat e cituara Kohët e fundit
se bota "shëtitje" 1 katrilion 420000000000000 dollarë. Digital astronomike,
dhjetë herë më shumë se GDP-së të të gjitha vendeve në tërësi.
Duke manipuluar shtypi, Shtetet e Bashkuara ndërrime problemet e saj mbi të tjerët
vende, përdorim të gjerë dollarë në llogaritjet ekonomike. Dhe fakti që
Problemi në Amerikë është po aq e madhe, tha se fakti se ditë të tjera në SHBA
doli në shitje një makinë llogaritëse të re për llogaritjen e dhjetra e triliona
dollarë. Pa atë, ajo doli, do të ishte e pamundur për t'u përdorur në llogaritjet e
sasi e paparë e SHBA borxhin kombëtar, i cili në fillim të shtatorit
arritur në 11, 8 trilion. Në kontrast, emisionet e pakontrolluara
dhe u shfaq si një instrument të euros në SHBA për të kryer një politikë të pavarur monetare
Evropë. Dhe tani ideja e monedhën e tyre të përbashkët të marra dhe në kontinente të tjera
dhe madje edhe në nivel rajonal. Është planifikuar për të krijuar atë në Amerikën e Jugut
në Gji. Mundësia për të bërë rezervë rajonale
Juan kineze monedhës tha. Ne e konsiderojmë këtë mundësi për rubla,
paktën brenda EurAsEC dhe CIS. Kohët e fundit, nevojën për të krijuar
valutë rajonale për Azinë tha Japonia. Në të njëjtën kohë, të gjithë e kupton
se përkundër faktit që edhe Kombet e Bashkuara lëshoi ​​paratë e saj të ashpër vendimin
sistemin amerikan, menjëherë të braktisin dollarit nuk ka gjasa. Së pari, që
bëjnë vende me dollarë katrilion? Në të vërtetë, për shumë vende ajo është - ekuivalent i
mallrave ose lëndëve të para, duke pasur parasysh për ata "letër". Dhe së dyti, shumica e
Rregullime Ndërkombëtare është i matur në dollarë, dhe duhet të marrë një kohë të gjatë,
për të vënë tregtisë së naftës me njësi të tjera. Nuk është e rastit
krijimin e një krize anti-fond EurAsEC vendet kanë rënë dakord deri tani për të përdorur
për të llogaritur dollarit dhe rubla nuk është, edhe pse ajo është në rubla ruse (përkthyer
fondi në dollarë) dhe është i bazuar (75% e kontributeve përcaktohen me pjesëmarrjen e Rusisë).
Në të njëjtën kohë është e mundur që një fond dhe mund të jetë baza
për transferimin gradual të pagesave midis vendeve EurAsEC në U. S. dollarë si
një monedhë të vetme rajonale. Për shembull, 70% e qarkullimit të tij në Rusi dhe Kazakistan
ndodhin në zonat kufitare. Dhe tani, në shumë rajone të botës ndër-kufitar
tregtisë në monedhën vendase. Pra, që ra fjala, është në ruso-kineze
kufirit, është e gatshme për këtë nga ana e Turqisë në tregtinë me Rusinë. Çfarë
Sa për Kinën, ajo ka prodhuar gjatë një sasi të caktuar të këmbimit
valutë me partnerët e saj më të përparuar, dhe është bërë kohët e fundit në dispozicion dhe
Kredi në Renminbi. Pra krejt natyrshëm mund të ndodhë dhe të promovojë
Ruble për rolin e monedhës së EurAsEC. Deklarata e çdo valutë
zëvendësimin e dollarit ka gjasa të ndodhë. Para së gjithash, sepse bota ka ndryshuar
që nga marrëveshja e Bretton Woods, i cili njihet dollarit universal
monedhës, dhe tani me të vërtetë përdoren vetëm "shportës së monedhave" - ​​përveç dollarit,
ajo përfshin euro, paund, jen, franga zvicerane. Dhe kandidatët për përfundimin e
shportat janë ruble dhe juan, dhe përfundimisht, ndoshta, një arab i ri
monedhës. Por, "peshën" e secilit prej tyre në shportën e përditësuar nuk ka
në gjendje të parashikojnë. Në një takim me Presidentin Nazarbayev në Orenburgut
Presidenti rus Dmitri Medvedev tha se jo të gjithë anëtarët e botës
komunitetit treguar një gatishmëri për të rrënjësisht të reformuar ndërkombëtare
sistemit financiar. Medvedev vetë beson se ne kemi nevojë për kapitalin e saj
rindërtimit. Pas krijimit të FMN, Bankës Botërore dhe institucioneve të tjera financiare
shkojnë në të gjitha dyzetat njëjtë, kur bota ishte shumë e ndryshme. "Ruajtur" Kjo është
situatë ku "pesha" Belgjika është shumë më e lartë se "pesha" e Rusisë në vendimmarrje
Vendimet e FMN, dhe shumë shtete të reja në përgjithësi nuk janë të përfaqësuara.
Medvedev shprehur në takimet e mëparshme, "njëzet"
(Dhe "tetë të mëdha", gjithashtu), ka për qëllim kryesisht në ndryshimin e
kësaj dispozite. Dhe anëtarët e tjerë të "tetë" nuk duket në mendje. Amerikanët
sugjeruar edhe se evropianët "të bëjë vend" për të mirën e vendeve në zhvillim. Por
kur ne po flasim për një shpërndarje të re të votave, çështje u ndërpre. Dhe për shkak
kjo kryesisht për faktin se tashmë askush as nuk mund të marrë atë që
Ne do të dalin nga kriza, të cilët do të jenë të lodhur, dhe të cilët kanë grumbulluar forca.
Në mes të shekullit të kaluar, Amerika dominuar Europën e pasluftës,
Plani Marshall dhe ekonominë e saj futur dollar e Botës së Vjetër. Bashkimi Sovjetik ishte
prapa Perdes së Hekurt, në Kinë ka pasur një luftë civile, mundi Gjermaninë
dhe Japonia nuk kishte të drejtë për të votuar. Dhe çfarë do të ndodhë tani? Kush do të vijë në
Udhëheqësit e botës? "Njëzet?" Ose "tetë", plus India dhe Kina, dhe ndoshta
dhe Brazilit? Ose rolin e udhëheqësve të marrë përsipër, "Chimerica," si ka qenë quajtur
aleancë e mundshme midis Kinës dhe SHBA, dy, natyrisht, ekonomitë më të fuqishme në botë?
Ndryshimet në hartën ekonomike dhe gjeopolitike të botës në
mënyra dhe për të përcaktuar e të cilit do të rritet monedha. Dhe në çdo rast në këtë proces
Rusia nuk do të rri duarkryq. "Në të ardhmen e afërt të qeverisë
fillon strategji formimin e dalje, një sërë veprimesh për modernizimin
kontrolluar dhe për të siguruar zhvillimin e post-krizë ", - tha, në veçanti,
Vladimir Putin në një forum të investimeve në Soçi. Sa për
dollarit, ndërsa rusët nuk duhet të nxitojnë për të hequr qafe atë. Duke gjykuar
mbi dinamikën e depozitave në banka shtëpiake, dhe ata nuk e bëjmë atë. Edhe pse besimi
rubla, sipas statistikave të njëjtë bankare, është në rritje dhe pjesa e depozitave rubla
shumë. Por shumica kanë kuptuar se ju nuk mund të mbajë "të gjitha vezët në një
shporta ", dhe parashtron kursimet e tij në valuta të ndryshme. Në mënyrë të ngjashme,
në monedha të ndryshme të mbajtur shtetin "jastëk siguri" - online
Fondi për të zbutur goditje të krizës globale financiare në ekonominë ruse.
Në të njëjtën kohë e bankave qendrore të të gjitha vendeve në të fundit
udhëhequr përsëri nga çmimi i arit të cilat u ngrit në $ 1.000
për ons Troy. Pra, pjesa e dollarit në "shportën e monedhës" mund të jetë
në të ardhmen e afërt me të vërtetë fillon të bjerë.","\u0026nbsp; \u0026nbsp;

Share This Post: