Deri kohët e fundit , Letonia , Estonia dhe Lituania ishin në mesin e disa Europiane
vendet , ku transaksionet e pasurive të patundshme mund të jetë të holla shumë të mirë .
Në debatin rreth asaj se sa për qind shtëpive më të shtrenjta këtu për 10 vite , ekspertët
operuar tre numra shifror . Por rritja e shpejtë e ka ndryshuar ... te pakten
rënie drastike .

Është pritur që sa më shpejt që Letonia, Lituania dhe Estonia iu bashkuan Bashkimit Evropian,
Korporatat perëndimore dhe të prodhimit të fillojnë në masë hapur këtu dhe për të krijuar
vende të reja pune, ekonomia e vendeve balltike do të rriten dhe çmimet
pasurive të patundshme do të rritet me hapa të mëdhenj. Në fillim kështu u bë. Tre vjet
udhëtoi në mbarë botën përsëri studimit agjencia britanike kanalit televiziv Channel
4, në të cilën tre vendet balltike të mbajtur vendin e 4 nga bukuria
investimet në metra katror, ​​të dytë vetëm në Rumani, Poloni dhe Portugali.
Ekspertët britanikë, i quajtur Letoni, Lituani dhe Estoni, "Baltike tigër"
besonin se 2006-2016, vlera e banesave në Riga do të rritet me 340%.
Letoni lufton me pesimizëm, megjithatë, deri më sot, një apartament dhomë gjumi
në një shtëpi tipike në kryeqytetin e Letonisë është rreth 15 000 euro, e cila është pothuajse
70% më pak se sa ishte para krizës. Në qytetin e Daugavpils në jug-lindje
një version i ngjashëm mund të blihet për 8.000 €. Ai ishte në treg Letonisht
Pasurive të patundshme ka vuajtur më shumë se në vendet e tjera baltike. Bie
filloi në pranverën e 2007 - gjashtë muaj para krizës botërore, kur
kufizime të vëna ndaj huadhënies. "Në kulmin e saj, tregu ka qenë artificialisht
fryrë. Ishte bërë shumë të transaksioneve spekulative, ndryshuar shpejt kur objektet
Pronarët - tha Zigmars turqit nga shekulli 21 BaltWest. - Në
vendin e ndjerë të qëndrueshme, dhe ishin shumë të volitshme hipotekat
ata ishin të dhënë pothuajse të gjithë, me një minimum të instrumenteve dhe
një përqindje e vogël. " Megjithatë, "flluskë" në tregun e pronës çoi në një rritje
inflacionit - dhe autoritetet ishin të detyruar të fillojnë të vënë gjërat në rregull. Por të rreptë
kufizimet në dhënien e kredive në të vërtetë kaluar nga kërkesa për strehim - dhe tregut të
shkoi në një pikiatë. Dy dhoma gjumi apartament në kryeqytet letonisht sot janë
në varg 25 000-35 000. Dy dhoma gjumi - 40 000. Në
qendra e apartamenteve Riga të respektuar dhe i gjerë mund të blihet për 150
000-200 000 € - në këtë segment të reduktimit ishte rreth 50%. Në kundërshtim
shpreson se "në fund ka kaluar," rënia e tregut në Letoni si një e tërë vazhdon.
Kthehu në maj, foli për "shenja të stabilizimit", por rënie në qershor
Çmimi mesatar është 4, dhe 5%. Qeveria, duke kërkuar për të shpëtuar nga ekonomik
kulmin, marrjen e masave jopopullore, dhe si rezultat i pesimizmit të popullatës
rritet. Interesant, segmenti elita e kësaj situate nuk reagon
çmime më të ulëta dhe rënia në ofron - pronarët thjesht nuk shfaqin
në tregun e pronës së tyre. Estonia - pa një politikë nuk ka bërë një recesion
Estonian përafërsisht përkon me Letonisë, por këtu në këtë rast, duke përfshirë politikën.
Deri në një masë, impuls të ishte historia e monumentit për transferimin e bronzit
Ushtar, i cili ndodhi në maj 2007, "Që tani e tutje për shkak të pakënaqësisë
Njerëzit të ndjehen të pasigurt rreth të qeverisë të ardhmen e tyre.
Së shpejti atje ndaloi transaksionit, dhe vetëm pastaj filloi të përhapet
lajme rreth krizës globale financiare dhe çmimet filluan të bien ", - vëren
Edward Kostin, kreu i Hije pasurive të patundshme. Sipas ekspertëve, koston e
Q1. m në tregun sekondar rënë 40-60%, kështu që një dhomë gjumi apartamente
në Talin sot ofroi 20 000 deri në 40 000 euro, dyshe
- 35 000-60 000 €, dy dhoma gjumi - 50 000-100 000. Çmimet
apartamente luksoze dhe pasuri fermë rënë me rreth 20%, dhe shitësit
të përpiqet të mbajë ato deri në kohët më të mirë. Lituania Lituania krizës në pritje
nuk ndihen si fort si në Letoni dhe Estoni, dhe ai erdhi këtu shumë
më vonë. Reduktimi i treguesve makroekonomikë është parë vetëm në dimër
2008-2009. Kur vendi filloi të rritet në të papunësisë dhe ulje rrogash.
Qartazi, kjo reflektohet në transaksionet e pasurive të patundshme. Një nga arsyet e
në të cilat disa vite më parë në treg ishte në rritje të shpejtë Lituanisë, u bë e deficitit të prekshme
furnizimit dhe ndërtimet e reja. Luajtur një rol dhe bankat skandinave
me hipotekat me kosto të ulët të tyre. Sot, lituanezëve nuk ka marrë kredi në euro, nga frika e
prerje, dhe kredive në terma të monedhës vendase janë të pavolitshme. Sipas Saulius Vagonisa,
Përfaqësuesi i firmës konsulente Ober-Haus, çmimet e pasurive të patundshme Lituanisht
Që nga dhjetori 2007, kur tregu është në kulmin e saj, është ulur me 32%, në fakt
u kthye në nivelin e janar 2006 rënie të madhe u regjistrua
në qytetin më të madh port e Lituanisë - Klaipeda, ku kostoja e 1 km katrore. m në këtë moment
bum ishte pothuajse i njëjtë si në Vilnius kryeqytet. Tipike "odnushka" në
Sot shpenzimet rreth 30 000-45 Vilnius 000, apartament një dhomë gjumi - 40
000-55 000. Tre dhoma apartamente janë blerë rrallë, çmimet e tyre luhatet
nga 45 000-70 000 €. Nga ana e kërkesës, njerëzit të cilët janë të interesuar
Pasurive të patundshme në Lituani, një blerës pak, por shumë të mundshme, me sa duket,
mori një prisni. "Në mënyrë paradoksale, çmimet në rënie, dhe pjesëmarrja portal
në pasuri të patundshme Lituanisht është në rritje, "- thotë Saulius Vagonis. Ekspert
sigurt se për disa kohë çmimet do të bien, por ajo duhet të ketë një pozitiv
ndikojnë në numrin e transaksioneve. Mos harrojmë për planet për shtetet baltike sa më shpejt të jetë e mundur
në vend të shkoni në monedhën evropiane, "Mendoj se kur ai njoftoi datën e tranzicionit
me euron në Estoni për të filluar paniku blerjen gjithçka, "- tha Edward Kostin
dhe të pajtohen me specialistë në Lituani dhe Letoni. Resorts janë gjithmonë në çmimin e Real Estate
në kryeqytetet e interesit kryesisht për vendasit dhe të huajt shpesh zgjedhin
zonat turistik. Në të tre vendet e kostos së shtëpi pushimi ka rënë
më pak se mesatarja kombëtare, dhe se ky treg është tani gradualisht
kthimit për të kërkuar - nga të huajt, sidomos rusët. Në
Lituania interes qytetin bregdetar Palanga, spa turistik
Druskininkai, si dhe Spit unike Curonian - "një muze i zonave natyrore,"
- Të përfshira në vitin 2000 në vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s. Para krizës, strehimi
këtu mund të blihen për 4000-7000, tani - 2000-4500 euro per 1 km katrore. m
Homes gjatë bumit të kushtojë nga 600 0-200 euro, dhe tani shtëpi të zonës
100 metra katrore. m mund të blihen për 450 000 euro, por vështirë se negociatat e duhur: të tilla
propozime mbi naperechet Spit Curonian. Në Estoni, sipas Edward Kostin
Interesi më i madh në mesin e rusëve është Narva. "Ka ruse që flet mjedisit
të afërt me Rusinë, ekziston një mrekullueshëm me rërë plazhi, deti, pylli me pisha, atje
Ekologjia e mirë - thotë eksperti. - Ju mund të mendoni për të investuar,
por në pasuri të patundshme në përgjithësi qyteti më bregdetar të Narva dhe Narva-Jõesuu
blerë për përdorim personal. " Një dhomë gjumi apartamente në Narva tani
Kostoja e 10 000 euro, çmimi i dy apartamente dhe dhoma gjumi janë në varg
15 000-30 000, tri dhoma të arrijnë 80 000. Ju mund të blej një shtëpi,
por projekte të reja në Narva në shitje asnjë ofertë në thelb të objekteve të vjetra,
kërkojnë riparime të mëdha, dhe komplote vlerën e 30 000-250 000
Euro. Në Letoni, më rusisht-folësve të jetojnë në rajonin lindor
- Latgale. Ka liqene të shumta dhe është shumë e zhvilluar eko-turizmit. I ri
vilë në liqenin me të gjitha lehtësitë, rrugës, 34 hektarë tokë
dhe pjesë e liqenit është 270 000 €. Një total prej 40 000 euro në Latgale mund të
blej një ishull i pabanuar në një liqen dhe në një pjesë të vogël në "kontinent", ku
qasje të përshtatshme për pasurinë në barkë. Megjithatë, shumica e Letonisë tërheqëse
rajon mbetet në Jurmala, ku, sipas Irina Larionova nga Moska
përfaqësimin e SIA kompanisë udhëkryq, një shtëpi të vogël mund të blihet për
150 000-250 000. Rezidencë luksoze 300-800 metra katrore. m në vijën e parë të
Deti, me tokë mund të shitet për më shumë se 800 000 euro.
Në zona të tjera bregdetare e Letonisë shtëpisë me të gjithë koston e shërbimeve
maksimale prej 150 000 euro. Variacione të ngjashme brenda vendeve janë deri në 80
000.

Share This Post: