" Kostoja edollarit , përfundimisht deri në zero , por jo tani.
Duke parë administrata e Presidentit Obama , duket se dollari duhet të
atje. Unë mendoj se kjo do të marrë rreth 10 vjet për njerëzit që të kuptojnë se në SHBA
fatkeqësi të plotë me buxhetin " , - tha se perspektivat për dollarin Faber
Në një intervistë me Bloomberg .

Në fund të vitit fiskal që përfundoi shtator 30, deficiti buxhetor
Shtetet e Bashkuara ka arritur një rekord 1, 4 trilion (9, 9% e PBB-së), duke tejkaluar rekordin e mëparshëm
trefishuar pothuajse. Por, në afat të shkurtër, "të gjelbërta" ende merr të vjetër,
e konsideron një investitor. Por ky tubim nuk do të zgjasë gjatë, pasi për të mbuluar borxhin
Shtetet do të jetë e detyruar për të shkruar më shumë para. Aktualisht, dollari
në të vërtetë korrigjuar pak lart. Monedha evropiane ka vënë kulmin e
një dollar e gjysmë, dhe nga mesditës të martën euro është dhënë 1, 4875 dollari.
Fati i monedhës amerikane në vitet e fundit të shqetësuar seriozisht ekspertët.
Rënia e dollarit ka parashikuar, në veçanti, një profesor i ekonomisë në Harvard
Niall Ferguson i Universitetit. Jo deri në zeroja sigurisht, "vetëm" 20% në e ardhshme
2-5 vjet. Sipas ekspertëve, një dollar të dobët - "vendimi më i thjeshtë shumicës
Problemet amerikane në këtë moment. "Nuk është më optimiste për dollarin
pikëpamje. Financierin e njohur Xhorxh Soros beson se rënia
dollari është e pamundur ndërsa norma është i lidhur me juan e saj kineze. Megjithatë, të gjitha
ajo - vetëm perspektivat. Ndërkohë, dollari është shumë i dobët, dhe shtrohet pyetja:
ku për të investuar? Marc Faber këshillon të investojnë në të huaj
monedhave, mallrave dhe letrave me vlerë. Në treguesit e tij, të parë e aksioneve
mbështetje ... Kryetari Ben Bernanke Fed. "Sapo P S \u0026 bie në 900 ose 800
(Pikë), ai përsëri do të jetë shtypje e parave, "tha Faber. Është interesante që
parashikimeve të ekspertëve në tregun e aksioneve kanë ndryshuar para syve tanë.
Vetëm një muaj më parë ai tha se tregjet botërore ka të ngjarë të ketë arritur tashmë
kulmin e tyre vjetore, dhe tani ata mund të presin një rënie, e cila në fund të vitit
mund të arrijë 20%. "Unë nuk do të çuditesha nëse rezulton se ne kemi kaluar tashmë
kulmin e tregut të këtij viti, si lajm ekonomik nuk ka gjasa të përmirësojë
aq shumë "- Marc Faber, tha në fund të shtatorit në një intervistë me Bloomberg
Televizioni në CLSA konferencë në Hong Kong. Pra, është e mundshme, dhe dollarit
parashikimet e investitorit dhe të mund të ndryshojë

Share This Post: