Lista përfshin edhe heronjtë e vërtetë dhe personalitete të famshme dhe kriminelët
dhe terroristët. Shpjeguar zgjedhjen, gazeta, ju lutem vini re se kjo nuk është e mirë
njerëz, dhe të atyre që, sipas mendimit të bordit editorial, ka lënë në këtë dekadë, shumica e
prekshme gjurmët kalon NEWsru.com. Secili e jurisë 21-anëtarësh, i cili përbëhej
të gazetarëve, redaktorëve dhe të autorëve të tjerë të The Times, u pyet për të nxjerrë
Lista e vet të lartë të "Njerëzit e Dekadës." Si rezultat, numri i përgjithshëm i kandidatëve
arritur në 272 persona. Tjetra, ne llogaritur votat për një ose
atë kandidat. Sipas rezultateve, vendin e parë shkoi në Barack Obama
- Votuan për të në 20 të jurisë 21-anëtarëshe. Ai u bë i zi e parë
Presidenti i SHBA, dhe fitoren e tij në parashtresat ndryshuar rrënjësisht të gjithë e mëparshme
për historinë dhe politikën amerikane. Këtë zgjedhje, ndër të tjera, reflekton
"Shpejtësia e lajmeve dhe shtrirjen e harresës sonë: një njeri
është konsideruar si një figurë e rëndësishme në dekadën e, në fillim të kësaj periudhe ishte
pothuajse asnjë prej nesh nuk e di ", thotë artikulli i referohet
InoPressa. Lista përfshin një amtare e Rusisë (Sergey Brin, bashkë-krijues
Google), një zonjë me rrënjët e Rusisë (Helen Mirren, aktorja) dhe dy ruset:
Vladimir Putin (vendin e 12, në mes të George Bushit dhe kuzhinier Jamie
Oliver) dhe Roman Abramovich (vendi 49). Sipas gazetës, Putin ", ka rivendosur
Ekonomia e Rusisë dhe e ka kthyer vendin në skenën botërore në sajë të faktit
ndër të tjera, çmime më të larta për naftë dhe gaz natyror. Duke iu referuar pakompromis
Perëndim, tani është teknikisht një "timonier-këshilltar" të Presidentit
Medvedev - këshilltar me një zë shumë të lartë ". Abramovich ndryshuar faqen e njëjtë
Futbollit britanik, që ka investuar në "Chelsea" qindra milionë paund, si
The Times. Në "top 25" goditur në kokë apo themeluesit e Apple, Google dhe Facebook,
por vetëm një shkrimtar, një kuzhinier dhe dy atletët, vë në dukje gazeta. Më
vendin e dytë, vetëm pas Obama - Simon britanike sipërmarrës dhe telemagnate
Cowell, krijuesi i tregojnë muzikore Faktori X dhe "Britania është në kërkim të talenteve."
"Mami," Harry Potter JK Rowling - vetëm një nivel mbi kokën e "Al-Kaedës '
Osama bin Laden, dhe britanike Mbretëresha Elizabeth II fitoi më pak vota
Banksy Çfarë artist graffitist, nga të cilat asgjë nuk është e njohur, përveç tij
alias. Dhjetë të lartë ishin shkencëtarët Francis Collins dhe J. Craig Venter
për kontributin e tij në deshifrimin gjenomit njerëzor, si dhe një evolucionist
Biologji, Richard Dawkins, ateizmit me zell të popullarizuar, e cila është zakonisht
njerëzit e natyrshme devotshmëri fetare, thotë gazeta. Plotësimi i lartë themeluesi dhjetë
Facebook Mark Zuckerberg dhe futbollisti David Beckham. Përfundimi vjen
Gazeta: dekadës së parë të shekullit XXI është shënuar me internet dhe televizion
reality show. "Idhujt tanë - personifikimi i interesit në shkencë dhe lavdi, dhe villains
- Mishërim i frikës kryesore: të terrorizmit (bin Laden) dhe mashtrimit
biznesit (Madoff), "- thotë artikulli. 50 Njerëzit e Dekadës, sipas
The Times: 1. Barack Obama - president i zi parë SHBA. 2.
Simon Cowell - sipërmarrës britanik muzikë dhe telemagnate. Ai krijoi format
Garë Music TV, i cili është huazuar nga shumë vende, duke përfshirë edhe
Rusi. Për shembull versioni rus i tregojnë Faktori X u transmetua në vitin 2005
viti në kanalin RTR quajtur "Sekreti i suksesit". 3. Tony Blair - ish
Kryeministri britanik. Emri i tij ishte i lidhur politika është pothuajse e
Gjatë gjithë dekadës së parë të shekullit - Blair udhëhequr studimin 1997-2007
vjet. 4. Francis Collins dhe J. Craig Venter - shkencëtarët që deshifruar e parë
gjenomit njerëzor. 5. Richard Dawkins - një akademik britanik, popularizer shkenca
dhe një ateist i zjarrtë. Libri i tij «mashtrim Perëndisë» (në përkthim ruse, "Zotit si
iluzion "), i cili kritikoi në bazë të fesë dhe hodhi poshtë argumentet e mbështetësve
origjinën hyjnore të të gjitha gjërave, ishte në mesin e udhëheqësve të botës
Bestsellers. 6. JK Rowling - një shkrimtar dhe filantrop. Një seri librash për magjistar djalë
emrin Harry Potter ka fituar dashurinë e fëmijëve dhe të rriturve të gjithë botën dhe
solli famë autorit dhe pasuri të pabesueshme. Ajo është ndër
gratë më të pasura në Britani (12 vendi) dhe çdo vit ndan
5.000.000 £ për bamirësi. 7. Osama bin Laden
- Kreu pakapshme e rrjetit terrorist "Al-Qaeda." Fytyra e tij është e njohur mirë
në botë se çdo person tjetër individ në planetin, sipas gazetës.
Në Perëndim (posaçërisht në SHBA) është parë si ndoshta mishërim të së keqes në
Earth, "ikona" e terroristëve dhe gjithçka që ka të bëjë me radikale islamike
fanatizëm. 8. Larry Page dhe Sergey Brin - themeluesit e Google. Besoj
ndryshuar me The Times, pas 100 vjet ata do të jenë të listuara së bashku me themeluesit e
Johann Gutenberg shtypi shtypjen në listën e atyre që ka dhënë një të gjerë
masat qasje në njohuri. 9. Mark Zuckerberg - krijues të Facebook. U bë
Miliarderi i ri në histori (në 23, në pronësi të një 1, 5 miliardë). Tani
tij 25 vjet, dhe edhe pse, sipas BBC, amerikane e këtij viti Zuckerberg
ra nga lista e miliarderëve të krizës, kompania është ende Facebook
popullore, dhe filialeve të saj kanë një numër të qyteteve të mëdha, përfshirë Moskën.
10. David Beckham - British lojtar futbolli. Tregon gjeniale e tij, jo vetëm
në fushë - Beckham familjes (ai, gruaja e tij Viktoria dhe tre djemtë) ka kohë që
të bëhet më popullore "markë e eksportit britanike." 11. George W. Bush
- Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara. 12. Vladimir Putin - kryeministër i Rusisë. 13. Jamie
Oliver - Anglisht kuzhinier, personalitet televiziv, autor i librave të popullarizuara në gatim.
14. Banksy - famëkeq artist britanik mbishkrime. Pavarësisht nga
në popullaritetin global, ende ruan anonimitetin dhe fshehur
nga policia. 15. Steve Jobs - inxhinier amerikan dhe sipërmarrës, një
themelues dhe CEO i Apple. 16. Tiger Woods
- Lojtar golfi amerikane. Një nga atletët më të paguar shumë në botë.
17. Jeff Bezos - biznesmen amerikan, miliarderi dhe themelues i dyqan online
Amazon. 18. David Simon - gazetar amerikan, skenarist dhe producent.
Krijuesi i seri detektivë kultit Wire («Wire") dhe një numër të
projekte të tjera të suksesshme. 19. Damien Hirst - një artist britanik, një nga
më të shtrenjtë në mesin e bashkëkohësve të tij. Tema qendrore e punës së tij - vdekjen.
20. Angela Merkel - Kancelarja e parë femër e Gjermanisë. Në mënyrë të përsëritur
udhëhoqi renditjen botërore e grave më me ndikim. Ajo është krahasuar shpesh
me legjendar britanik "Zonja e Hekurt", ish-kryeministri Margaret Thatcher.
21. David Chase - drejtor filmi amerikan, skenarist dhe producent. Krijues
serinë e famshme të krimit "The Sopranos." 22. Sacha Baron Cohen -
suksesshëm aktori britanik komedi. 23. Amy Winehouse - British talentuar
Këngëtarja dhe karakterin e diskutueshme. Ajo u bë i njohur si një sukses në skenë, kështu që
dhe skandale të shumta në jetën reale. 24. Jade Goody - UK
Star i realitetit tregojnë Big Brother («Big Brother"). Vdiq nga kanceri mars
në moshën 27 vjeç. 25. Mbretëresha Elizabeth II. Gazeta vë në dukje përmbajtje të saj
- Ajo nuk ka treguar ndonjë lot ose qeshur - më shumë se normale, nuk ka bërë një rrëfim
dhe nuk jep intervista. Në botën moderne janë të rralla dhe mund të konsiderohet me të vërtetë
"Mësoni të jetë një gjeni." 26. Al Gore - U. S. Vice President
Bill Clinton, kandidati presidencial dhe fituesi i Çmimit Nobel
Botërore 2007. Duke filluar si një politikan premtuese, tani është duke u përqëndruar përpjekjet e saj
në luftën kundër efekteve të dëmshme të njeriut në klimën e planetit. 27. Steve
Chen, Chad Hurley, Jawed Karim - themeluesit e YouTube. 28. Philip Green - UK
biznesmen, nëntë në listën e milionerë britanike. 29. Ricky Gerveys -
Komedian britanik, u njoh jashtë vendit, në veçanti,
në Hollywood. Ai është konsideruar si "shpëtimtar i humorit britanik." 30. Usain Bolt
- Një vrapues i shpejtë shquar nga Xhamajka, shumëfish kampion olimpik. Reputacion
njeriu i shpejtë në botë - ai zotëron të dhënat botë në drejtimin e
100 dhe 200 metra dhe 4x100 metra në stafetë në ekipin kombëtar të Xhamajkës.
31. Zaha Hadid - arkitekt britanik me origjinë arabe. Në vitin 2004,
u bë i pari në historinë e arkitektëve të grave, çmimin Pritzker
Çmimi (ceremony u mbajt në Teatrin Vetmia në Shën Peterburg).
Nga 2012 Lojërat Olimpike në Londër në projektin e saj është ndërtuar për kompleksin Olimpik
sportet e ujit. 32. Antony Gormley - një nga më të famshme moderne
skulptori. 33. Bernard Meddof - amerikane mashtruesi,
krijuesi i skemës më të madhe në të cilën investitorët Ponzi, duke përfshirë edhe
Shumë njerëz të famshëm kanë humbur dhjetëra miliarda dollarë. Dënuar
për 150 vjet burg. 34. Aung San Suu Kyi - kreu i opozitës demokratike
në Mianmar, fitues i Çmimit Nobel për Paqe në vitin 1991. 11 e fundit
19 vjet, kjo grua, një nderua shumë dhe të mbështetur nga Perëndimi, të mbajtura nën
arrest shtëpie, të vendosura nga junta ushtarake në pushtet. 35. Lepuj
Buffett - një nga investitori më të suksesshme në botë, njeriu më i pasur
në listën e Forbes e botës në vitin 2008, ai shkoi për të pranishëm në rreshtin e dytë.
Mëngjes të njohur vjetore me njeriun i cili fiton të drejtën për të bërë
atë kompani në ankand. Shumat variojnë nga njëqind mijë pak për të
miliona dollarë dhe të shkojnë për bamirësi. 36. Michael O'Leary - CEO
Të mëdha të Evropës ajrore Ryanair nizkoobyudzhetnoy, bazuar në Irlandë.
Ofron klientëve me një grup minimal të shërbimeve dhe punon vetëm me aeroportet,
larg nga qytetet, por kjo ju lejon të mbajë të ulët
çmimet e biletave. Në të njëjtën kohë është një nga transportuesit të sigurta
botërore - që nga themelimi i kompanisë nuk ka pasur aksidente me e njeriut
viktimat. 37. Alex Ferguson - trajner kreu i klubit të futbollit "Manchester
Bashkuar ". Trajneri më i fituar në futboll anglisht. Njohur si një
e më të mëdha në historinë e futbollit botëror në përgjithësi. 38. Malcolm Gladwell
- Gazetar kanadez dhe sociolog pop, autor i më të shitur libra se si të
gjeni sukses. Në vitin 2005 ai u bashkua me qindra njerëz më me ndikim sipas
TIME amerikane revistë. 39. Oprah Winfrey - TV i famshëm amerikan,
manjatit të medias. Zyrtarisht njoftoi mbylljen e tregojnë në vitin 2011, por
shkon rrjetin e vet televiziv. Kështu, popullariteti i tij është rritur vetëm,
bindur për gazetën britanike. 40. Katie Price - modeli anglisht, yll
reality show dhe një zonjë e biznesit. 41. Dan Brown - autorit. Romanin e tij "The Da Vinci Code"
marrë brohorit e madhe ndërkombëtare, duke shitur pothuajse njëqind milion kopje.
Libri është njohur si një nga më të suksesshme në botë. 42. Jack Dorsey, Biz Stone
Evan Williams dhe - krijuesit e Twitter. 43. Kate Moss - supermodel britanik
Botërore "ikonë stil". 44. Helen Mirren - Aktorja britanike me një rus
rrënjët, fitues i "Oskar" për rolin e saj si Elizabeth II në filmin "The Queen", duke analizuar
Reagimi familjen mbretërore për vdekjen e Princeshës Diana. 45. Alan Greenspan
- Ekonomist amerikan, kryetari i Sistemit Federal Reserve
(1987-2006). Një nga ata që përfaqësonin të strategjisë ekonomike të dekadës.
46. Andrew Flintoff ("Freddie") - një anglez, një nga lojtarët më të mëdha në
kriket. 47. Ellen MacArthur - British yachtswoman, e para grua në histori,
kryer një raund non-stop solo botës vela. Përfunduar
rekord botëror. Për shpejtësia ajo ishte me nofkën "kalon nëpër valë." 48. Sebastian
Coe - kontrabandist i famshëm anglez, olimpike kampion. Organizimi i kryesuar nga
Komiteti për Lojrat Olimpike 2012 që do të mbahet në Londër. Tifoz i futbollit
Klubi "Chelsea". 49. Roman Abramovich - një biznesmen rus, pronar i KF "Chelsea".
50. Nicholas Haytner - Kryetari i Teatrit Kombëtar britanik.

Share This Post: