Gjëja e parë që ne mend" rehati " fjala - ajo është e ngrohtë , e cila duhet të
të jetë në shtëpi , dhe jo vetëm metaforikisht , por në kuptimin truest të fjalës .
Që nga " tërshërë ditë rrugëve ",homeowner duhet të mendojnë për jo vetëm
për mënyra të ndryshme për të ngrohur në shtëpi tuaj , por ruajtjen maksimale të rezultojnë
ngrohjes .

Ulja e ngrohjes në zero është e vështirë të jetë e mundur, por për ta bërë të rëndësishme
reduktimin e ngrohjes rrugët - një prej prioriteteve kryesore gjatë hartimit të
dhe ndërtimin e një shtëpie. Nëse marrim parasysh shpërndarjen relative e ngrohjes,
foto duket diçka si kjo: - Fondacioni - deri në 15%;
- Muret e jashtme dhe dritaret, dyert - deri në 25% - ventilimi - deri 50% (SNP);
- Top - deri në 10%. Humbjen e nxehtësisë nga ventilimi - të vetmet që sasiore
rënie nuk mund të qep. Vlerat e mbetura mund të ulet për shkak të zgjedhjes
terren dhe ngrohje-izolues material, dhe strukturave të efektshme.
Conventionally, janë tre "të huaj" izolim - sipërfaqet e jashtme
pllaka betoni (brendshme) tavan dhe hapje - dyer dhe dritare. I jashtëm
barrierave sipërfaqet e jashtme, të tilla si themelet, muret dhe kulmi janë
zona më e madhe e kontaktit me botën e jashtme. Në përputhje me rrethanat,
mbi ta dhe mbajnë përgjegjësinë kryesore për mbajtjen e tillë të vlefshme
ngrohjes. Në lidhje me karakteristika të ndryshme funksionale të pjesëve të shtëpisë, qasja
për izolim termik do të jenë të ndryshme. Si një themel të sigurisë, si dhe
Hidroizolim shpesh përdorin një shtresë horizontale të izolimit në perimetrin
në shtëpi, në zonën e verbër, e cila pengon ngrirjen e tokës. Llogaritja e saktë e gjerësisë
dhe trashësinë e izolimit është bërë nga karakteristikat e një vendi të veçantë dhe
kryesisht varet nga lloji i tokës, thellësinë e penetrimit acar dhe konstruktive të saj
karakteristika të ndërtesës. Muret janë izoluar në pllaka jashtë extruded
Polisterol përdoret si kallep përhershëm për të hedh
themel. Ky dizajn mbron muret e bodrumit nga deformimi për shkak të
toka acar heaving, si dhe zvogëlon gjasat e kondensimit
në verë, duke minimizuar otsyrevanie. Muret e shtëpive në konsideratë
Problemet janë një burim i madh i humbjes së nxehtësisë, kështu që një shumë vëmendje
paguar për zgjedhjen e materialeve fillore dhe izolues. Për
krahasuar dukshmërinë e dhomave murit cep të ngrohjes e 15 m2. Në
lartësi prej 3 m tavan, gjatësia e mureve të jashtme e 8 m dhe dritare katrore e 2, 3 m
Sipërfaqja e përgjithshme e transferimit të sipërfaqes ngrohjes është 21, 7 m2. Siç mund të shihet
nga tabela, për të mirë ruajtjen e ngrohjes mure me tulla të kërkojë shtesë
shtresë të izolimit. Por qeramika poroze dhe strukturave prej druri
mund edhe të bëjë pa të - duke fituar në humbjen e nxehtësisë nuk është shumë i madh,
dhe shkalla e materialeve përçueshmëri ngrohjes e tyre janë mjaft të mira. Në
duke përdorur materiale të poroz të tillë si betoni, betoni shkumë, poroze
qeramika, duhet të konsiderojnë se ata kanë një hygroscopicity dhe
ndërsa përçueshmëri tyre termike rrit pak, por
rezistenca termike të strukturës, përkatësisht, ul. Por
kjo është një dallime të vogla që nuk kërkojnë një diferencë të madhe. Atje
Metodat e mëposhtme të materialeve izolues për jashtme
mureve. Si leshi, rregull mineral - ata përbëjnë rreth
80% të tregut. Pjesa e mbetur prej 20% është e ndarë në mesin e materiale xhami, duke përfshirë zgjeruar
materialeve minerale, organike dhe Timy poroplasty. Fasada llaç,
ose "suva lagësht". Metoda kombinon izolimin dhe të jashtme
përfundojë. Ky sistem është i ngrohjes në vijim:
- Duke Load mur - panele izoluese, e cila bashkangjitur në fillim,
dhe pas dyubeliruetsya - shtresë bazë të suva, të përforcuar me alkali-rezistente
tekstil me fije qelqi - një shtresë të llaçit. Në këtë rast pllaka kanë
vetëm ngarkesat compressive, kështu që ata janë paraqitur nuk është shumë e vështirë
kërkesat për forcë. Ju mund të përdorni si një mineral, dhe plastik
pjatë. Disa prodhues tani prodhojnë TIMov plotësisht e gatshme
caktuar për suvatimin e fasadave - deri në suva.
Disavantazhi kryesor i kësaj metode është që puna nuk mund të mbahen
në temperatura të ulëta. Pezulluar, apo fasadat e ventiluar. Dizajn
Fasada ventiluar përbëhet nga komponentët e mëposhtëm: - mur mban;
- Ngrohje-izolues shtresa, anchors fikse - hapësirës ajrore,
rreth 50 mm; - udhëzon fiksuar në mur duke përdorur kllapa të veçanta;
- Shtresa mbrojtëse dhe dekorative, ngritur në udhëzon. Trim jashtme
shtresë mund të jetë çdo gjë - nga rreshtim dhe mur anësor vinyl në granit.
Masoneri shtresa. Si emri nënkupton, dizajni përfshin disa
shtresa. Në këtë rast, duke mbajtur ngarkesën mur, bërë zakonisht prej tullave ose gazuar
blloqe, e ndjekur nga një shtresë të izolimit, e ndjekur nga një shtresë e tretë, e jashtme, e cila
bërë të përballen me tulla dhe ka një funksion mbrojtës-dekorative. Ndërmjet
shtresa e jashtme dhe të brendshme të lidhjeve elastike instaluar ndeshjeve, ose
alkali-rezistente tekstil me fije qelqi. Kohët e fundit kemi filluar për të fituar
kornizë popullaritet ndërtimit. Në sajë të materialeve moderne, kjo
mënyrës së ndërtimit është duke përjetuar një rilindje. Komponentët e ndërtimit:
- Rreshtim e brendshme e fletëve drywall - shtresa avull pengesë;
- Një ngrohës - era-provë membrana - mbulon e jashtme e bordeve, dekorative
përfundojë. Një version i mure ndarje izolues (mund të përdoret
për shtëpitë e) - era-pllakë fiberboard. Mbaj mbi jashtme
dërrasë për veshje të jashtme anësore ose trim që është instaluar në binarët.
Në këtë rast në mes të murit dhe fasada ka një hendek, dmth, ventiluar
fasada. Ky dizajn është riparohen lehtë dhe të qëndrueshme. Jetë
dru-fibra pllaka e strehimit për 50 vjet. Ky izolim është bërë nga druri
në formën e pllaka, si një xhaketë të mbyll të gjitha të çara dhe të çara, duke thyer "urat
ftohtë "(nyje në mes të hekurave, elementet kornizë dhe dritare dhe dyer
hapje). Pllaka janë bërë nga tul milled imët dru i butë
gurë, i cili është mbajtur së bashku duke shtypur dhe tharje. Kordon
rrëshirë janë të përfshira në dru më të halore, pa shtuar kimikate.
Në raste të rralla, nuk është e mundur të izolojnë në shtëpi nga jashtë, është përdorur
Metoda e izolimit nga brenda. Për të përdorur izolimin e butë
ju duhet ta instaloni kornizë mbështetëse në rritje prej 600 mm raft. Kjo do të lejojë
asnjë problem për të instaluar një ngrohës në spacers basalt pllakë, dhe mbi
- Bordet MDF, të cilat janë bashkangjitur direkt me kuadër dhe mund të
zbukuruar me letër-muri. Atëherë në krye të një ngrohës dhe një kornizë duhet të instalohet
shtresa avull pengesë. Kjo mund të jetë një cipë të veçantë, si zakonisht,
por film trashë (min 200 mm). Gjëja kryesore - për të krijuar një shtresë të mbyllur. Pastaj
nevojshme për të plotësuar një kornizë shtesë për të krijuar një hendek në mes të ajrit
avull pengesë dhe trim brendshme. Kjo është për të shmangur wetting materiale
Përfunduar në rastin e trashje. Për ta bërë këtë, vetëm një e vogël
(1-2 cm) boshllëk ajri. Hapi i fundit - të drejtpërdrejtë të sigurojë dhoma.
Run atë duke përdorur panele muri - në bazë të paneleve fiberboard buta
trudnovozgoraemogo ose plastik dhe pllaka qeramike (zhir).
Kulmi kryesor është "mbushjen" e strukturës së kulmit, e cila siguron saktë
funksionimin në shtëpi, ngrohjes dhe pengesë avull, është nën material për mbulim.
Në kontrast me mure dhe themeli, kulmi kërkon një larmi më të madhe të sektorëve.
Dhe në qoftë se, për shembull, muret e ndonjëherë mund të bëjë pa izolim shtesë,
një sistem çati - një kompleks multi-layer projektimit që kryen
, hidroizolim avullit mbyllja dhe izolues pronave. I parë
shtresë hidroizolim është caktuar në kontrobreshetkoy, pasuar nga tre
shtresa - paropropuskayuschaya difuzionit film, ngrohjes pjatë izolant dhe tashmë është
në bazë të saj - shtresa barrierë avulli, i cili nuk lejon izolimin e lagësht
materiale. Për të përdorur një materialeve izoluese çatinë e pjerrët të ulët
densiteti (kg/m3 30-40), ndërsa për kulmet e sheshtë është shumë më e zgjedhur
materiale të dendur (160-170 kg/m3). Trashësia e shtresës së izolimit është zgjedhur
bazuar në hapësirë ​​funksionale qëllim podkryshnogo - klasik
zgjedhje - një papafingo apo të papafingo. Në trashësi izolimin papafingo është gjithmonë më i madh.
Si një alternativë për lesh mineral popullor mund të flasim për tekstil me fije qelqi,
antiseptichnom shumë i fortë për të sulmuar kimike, dhe e njohur
izolant të mirë të shëndoshë. Hapje vendi më delikate në ndërtimin e shtëpisë - dritaret
dhe doorways. Dhe me këto humbje ngrohjes është e vështirë për të luftuar.
Dëshira e kuptueshme për të lejuar njeri në shumë shtëpi veriore të lehta për shkak të mëdha
sipërfaqe xhami shkon në problemin e izolimit në nesolnechnoe
kohë të vitit. Ju keni për të gjetur një kompromis. Zhvillimi i oknostroeniya moderne
është në rrugë për të përmirësuar të shëndosha dhe karakteristikat e izolimit të ngrohjes.
Dritaren aktuale është shumë e ndryshme nga prindërit e saj në një kornizë druri,
me gotë prej druri të vendosur sferë e cila me radhë, dhe një traditë vjetore për
para-dimrit nënshkrimin. Xhami moderne - një teknologji të lartë të projektimit,
të pajisura me funksione të shumëfishta dhe nuk kërkojnë ndonjë gjeste të tjera
për përmirësimin e izolim. Dyert e ballkoneve janë bërë zakonisht në një të ngjashme
teknologjisë dhe kanë të njëjtat karakteristika. Sa për të dhëna
dyer, përveç për të siguruar instalimin e duhur, kjo ka kuptim për të bërë
"Dhomën e pritjes", apo sallë, e cila do të luajë rolin e një portë
për të ajrit të ftohtë nga rruga. Ndarëse të brendshme dhe kuvertën kat
gjithashtu në nevojë për izolimin, veçanërisht në qoftë se shtëpia ka një të ftohtë
, bodrum papafingo pabanuar, garazh bashkangjitur ose verandë unheated. Zgjedhje
lloji TIM dhe trashësi të saj llogaritet në bazë të karakteristika të projektimit
në shtëpi. Kufiri në mes dhoma të nxehta dhe nuk ka nevojë të unheated
ngrohje vetëm, por edhe një pengesë avull. Lloji i materialit izolues është e varur
lloji i katit - pllakë ose rreze, e përdorur në rastin e parë
format e rënda të izolimit, e dyta - më shumë të buta. Materiale avullit pengesë
kanë nga hapësira të nxehtë, duke reflektuar partisë (në rastin e
petë materiale) në dhomë të nxehtë. Duhet të theksohet
që bodrumin e izoluar siç duhet bërë, për shembull, ju lejon të mbajë
në të një temperaturë konstante prej 10C në një raund të 5-vjeçare.

Share This Post: