Ajo ishte menduar gjatë se myk në një zonë rezidenciale përballet
Vetëm pronarët e apartamenteve në magazinë të ashtuquajturat strehimit të vjetra . Megjithatë, të gjitha
më shumë si një " fqinjit " duket dhe banorët e ndërtesave të reja . Ajo rezulton se
myk në shtëpi të reja dhe ndjehet mjaft komode , helmimifatkeq
mbajtësit e apartamenteve " mykur " , të detyruar të marrë frymë spore të dëmshme
dhe formimin e një miceli bronkial në pothuajse çdo sipërfaqe .

Ku dhe si myk të rrezikshme të quajtur lloje të ndryshme të kërpudhave që formojnë
miceli branched pa fruta të mëdha, të dukshme me sy të lirë,
Tel. Në vendbanimet janë më të zakonshme molds familjeve
penicillum, Aspergillus dhe kladosporium. Humbjen e mureve dhe të strukturave mbështetëse
kërpudhat në shtëpi, shkencëtarët në vitet e fundit kanë qenë gjithnjë të lidhura me shfaqjen e
ngrohje të reja. Në përdorimin e tyre më të mirë e ndërtimit të "mbajnë" ngrohjes, por
ashtuquajtura pika e vesës - temperaturës në të cilën avujt e fillon që të trash
një pikë ujë, me lëvizjet. Si rezultat, ndërtimin e praktikisht e re fillon
kalb. Më shpesh, ky efekt shkakton plastik - ajo është e njohur për shkak të
të lirë të saj, dhe është zgjedhur shpesh për prodhimin e firmave të vogla,
nuk e shikuar nga afër cilësinë e mallrave të tij dhe si rezultat i lëshimit
produkt me densitet të ulët. Pasi u shfaq me myk strehim
në mënyrë aktive futem në temperaturë dhome në një lagësht
dhe ventilimit të pamjaftueshëm në shumë materiale dhe veshje të përdorura
në ambientet, duke përfshirë, konkrete suva dru, plastikë, gome, pikturuar
sipërfaqe, dhe kështu me radhë Mold në apartamentin e saj mbi të gjitha të rrezikshme
mycotoxins - toksina, forca helmuese ose i dëshpëruar nga ana tjetër
organizmat e gjallë. Ata shkaktojnë marrje mendsh, dhimbje koke, e vështirë për të diagnostikuar
dhe sëmundjeve të shërueshme alergjike të lëkurës dhe frymëmarrjes
dhe probleme të tjera shëndetësore - dhimbje koke migrenë, rrufë, infeksion veshi, bronkit, rinitit,
astma bronkiale, çrregullimeve kardiovaskulare, mycotoxicosis. Njerëz
imunitet të organeve të brendshme të jetë e mundur dëmtimin e myk.
Të gjitha këto sëmundje janë kronike dhe të shkaktojë vështirësi
trajtim. Kërpudhat përhapet në ajër në formën e mikroskopike
mosmarrëveshje, dhe më të fuqishme në vjeshtë, periudha tradicionale të dekompozimi i vegjetacionit.
Pika e një "përparim" të jetë e mundur metoda kryesore që kanë të bëjnë me myk - kjo është një luftë
me lagështi në dhomë, kështu që është shumë e rëndësishme që banesa ishte më
(Preferohet plotësisht, por kjo nuk është gjithmonë i varur nga pronari) eliminuar
të gjithë çezmat rrjedh dhe tubave. Parë nga afër në rregullimin e mobiljeve në banesën e saj:
Në qoftë se sendet rëndë janë të afërt me muret, ajri i qarkullimit
do të jetë e kufizuar, dhe të presin për trashje e pikat mbi muret, dhe pastaj
dhe myk nuk do të kenë kohë të gjatë. Një shkak i zakonshëm i kalbur kornizave të dritareve të jashtme
- Loose fund ose të çara stuko të kornizës. Mbaj
stuko nuk ka mbetur prapa qelqit dhe të shiut nuk mund të depërtojnë në brendshme
pjesë e kornizës. Mbrojtje më të mirë nga të ofrojnë vulë lagështia sintetike, gjatë të qëndrueshme
elasticitet. Kushtet e dobishme për zhvillimin e myk janë formuar në lule
pots. Microspores (madhësia e spore myk - 2-8 mikronë) mund të
rritja e ventilimit e bodrume me lagështi. Gjithmonë mbani dhomën tuaj të-tharë
lule dhe kurora, të cilat shpesh përmbajnë myk. Shfaqja e myk në mur
lidhur me një ballkon, si rregull, ulluqet instaluar si duhet
dhe hidroizolim të varfër. Sigurohuni që ikjen e jashtme nuk ishte
bllokuar dhe se nuk kishte ujë. Ngrirë gjatë pushimit të dimrit mund të ikjes
shtresë, dhe pranverës në mur tjetër për të zgjidhur kërpudhat. Masa parandaluese
Për të parandaluar myk në shtëpinë tuaj, ju duhet të ndiqni disa
udhëzime të thjeshta: 1. Mënyrë aktive hedh shtëpinë - që do të krijojë
mikroklimë të pafavorshme për kërpudhave. Për më tepër, për transmetimin në të ftohtë
kohën më të mirë të vitit është plotësisht e hapur për një kohë të shkurtër të dritares (dyer ballkon)
për një kohë të shkurtër. Shfryn ndarë kontribuojnë kohë të konsiderueshme
ftohje të mureve. 2. Shmangni prania e dhomave unheated në ndërtesë
në ndërtesën në dimër. 3. Mundohuni të mos rri rroba me lagështi në dhomë.
4. Faucets kohë riparim. 5. Rritja e ventilimit dhe banjo
Ulja e numrit të houseplants në një apartament apo shtëpi. 6. Gjatë ndërtimit të
në shtëpi të sigurt se nyjet vertikale të drainpipes ishin në një distancë
të paktën 3 inç nga muri i ndërtimit. 7. Zgjidhni, riparim riparimi
dhe ndërtimin e një shtëpie "të thatë", materiale për të shmangur konstruktive
lagështia. Suva gëlqereje-çimento Përbërja janë më rezistente
për ujë se bli - çimento më shumë në suva,
atë më të fortë. Të gjitha materialeve të ndërtimit dru gjatë ndërtimit duhet të
trajtoj me antiseptics. 8. Kati i ballkon mund të jetë i mbrojtur nga, shtrati lagështi
është epoxy dendur ose veshja poliuretani. Nëse kërpudhat është
është ... Në qoftë se kërpudhat shfaq, materiale për hidroizolim nuk do të
për shkatërrimin e saj - kërpudhat duhet të eliminohen para se të aplikoni për hidroizolim
mbulimit. Ajo është e mirë për të filluar me tharje të plotë të sipërfaqeve të dëmtuara
për 24-48 orë. Atëherë ju duhet të shuaj të gjithë myk dhe të shpëtoj
e ujit të tepërt, për të eliminuar të gjitha rrjedhjet dhe për të parandaluar rrjedhën e tjera
lagështi. Sipërfaqet e vështirë mund të pastër nga myk me detergjent
pluhur. Materialeve të absorbues - të tilla si ato të cilat e bëjnë tavan
dhe seksi, ndoshta kanë për të zëvendësuar në qoftë se ata kishin një myk.
Për trajtimin antiseptik prej druri është rekomanduar që të përdorin kripë natyrore
"Bischofite", si dhe mbulimin e llak druri. Por mbani në mend se vajit natyror liri
naftës të shtrenjtë dhe rrallë gjenden në shitje, dhe artificiale tharje, blerë
e lehtë, nuk thatë deri në fund dhe do të rrinë në të ngrohjes. Më shumë
një mjet në luftën në myk - një dezinfektues (p.sh.,
klor zbardhues) dhe biocideve (droga që vrasin organizmat).
Megjithatë, duke aplikuar një "rezistencë kimike" duhet të vazhdojë të jetë i ftuar
specialist. Në të njëjtën kohë për të siguruar ventilim të mirë të dhomës.
Mos harroni të klorit nuk përzihen me drogë drogë
të cilat përmbajnë amoniak, pasi kjo mund të çojë në formimin e toksike
gazit. Së fundi, ka "shtëpi" mënyra për t'u marrë me të dëmshëm kërpudhat:
- Zgjidhja e pemë çaji vaj. Në përzierje llak dhe përzierje mirë
dy teaspoons e pemë çaji vaj dhe dy gota e ujit. Pastaj spray
me myk dhe të lejojë për të absorbuar. Mos i skuqur! Ju mund të fshij zgjidhje spray
Dy orë pas aplikimit, por vetëm nëse luftën kundër myk
u zhvillua jashtë banjë ose dush. Përndryshe, asgjë nuk
nuk e fshij. - Mold sasi e vogël sode buke. Pastaj uthull llak në
sode. Nuk do të jetë një reaksion kimik, përzierje do flluskë dhe "tymi".
Duke përdorur një furçë e ashpër për të pastruar tërësisht jashtë myk, pastaj të lajë "goditi"
këtë faqe.

Share This Post: