Tani kompjuteri - është çdo gjë . Jetojnë dhe punojnë pa të nuk ka nuk mund të
njeriu modern . Por gabuar " marrëdhëniet " me një kompjuter mund të
të çojë në probleme serioze shëndetësore.

Reagimit në kompjuter reduktojnë ndjeshëm rrezikun e sëmundjeve të syrit mund të jetë në
Nënshtrohen rregullave të sigurisë dhe shëndetit në punë në kompjuter.
Kthehu në fund të 70. shekullit të kaluar, kur personale e parë
kompjutera, duke punuar në drejtim të ophthalmologists një shprehje
"Sy Kompjuteri sindromi". Cili është efekti i dëmshëm
kompjuter në sytë tuaj? Ndikimi negativ i kompjuterit dhe monitoruar përbëhet
i disa faktorëve. Faktori i parë elektromagnetik është rrezatimi
efekte negative mbi zhvillimin e impulseve vizuale në retinë dhe optike
analyzer dhe redukton funksionin vizuale dhe ndjeshmëri kontrast.
Faktori i dytë është statike intraocular tensionin e muskujve akomoduese
ndodhin në punë në një distancë të shkurtër nga monitoruar për kohë të gjatë
kohë, të çon në përçarje të microcirculation dhe metabolizmin e muskujve të syrit.
Si rezultat, ndryshimet në llojin e çrregullimit ose spazma
strehim. Ky proces shoqërohet me lodhje vizuale, reduktuar
vizion, dhimbje koke, "e paqartë", objekte dhe vizion të dyfishtë, vështirësi
Focus objekte baraslarguar, si dhe të ulët-frekuencave kontrast
perceptimin dhe të performancës. Çrregullime akomoduese, nga ana tjetër,
janë një faktor madhor në progresion të miopi. Mjekët
vende të ndryshme të festuar një rritje dramatike në mesin e adoleshentëve miopi
dhe të rinjtë në mënyrë aktive duke përdorur kompjuterin në jetën e tyre të përditshme. Kështu,
Për shembull, në Japoni në miopi paraqesin një shkallë të ulët (në mekanizmin e përshtatjes
vizion për kushtet e ngarkesës së lartë vizual), është konsideruar si
normë relative. Faktori i tretë është "sindromi i thatë sy" - zhvillim
për shkak të një rënie të mprehtë në frekuencën e keq, e karakterizuar nga pamja
thatësi dhe skuqje e syve. Pse? Shkaqet kryesore të
sëmundjet e syrit e zgjatur gjatë punës në një kompjuter mund të jetë: • i keq
ergonomi e punës, pra, vendosjen e parregullt të monitorojnë; • pahijshme
ndriçimit, • mos-pajtueshmërisë së stresit vizuale; • Rregullimi i gabuar
gabime thyes (, nearsightedness largpamje, astigmatizëm) në kushte të
tepruar load statike vizuale. Prandaj, kontrollin e pajtueshmërisë
higjienës së parë, kohëzgjatja e ngarkesës së vendit të punës
shumë e rëndësishme në punën e përhershme në kompjuter. Si për të shmangur problemet e Sëmundjeve
Parandalimi është më i mirë se kurë. Prandaj, kontrolle parandaluese nga një okulist
duhet të bëhet së paku dy herë në vit. Mjekët ofrojnë të ndryshme
metodat e trajnimit muskujt e syrit, fizioterapi, metabolizmi rivendosjen e
microcirculation dhe indeve të muskujve. Kurset janë kryer terapi rigjeneruese
zakonisht 2-3 herë në vit dhe përfshin 10 seanca. Më të shpeshta
janë pneumomassage infrasonike, lazer terapeutike, strehim të trajnimit
nga Avetisov, gota LCD. Me reklama moderne amplification
mitet e lindur të reja, besimi që mund të rrezikonte seriozisht
shëndetësore. Për shembull, nuk i vënë shumë shpresa në syzet me "antikompyuternym
Veshje ", si rregull, kineze apo koreane të bëra, të cilat
gjoja për të mbrojtur sytë nga rrezatimi elektromagnetik dhe janë aktive propozimin
përdoruesit e kompjuterit. Megjithatë, lente qelqi nuk mund të ndërhyjë me shpërbërje
(Pengesa Llogaritja) e valëve elektromagnetike dhe të shërbejë si një mbrojtje e madhe
prej tyre. Ulja e ngarkesës në muskujt e syrit me syze është e mundur: ai
ata duhet të lente-filtra, prenë pjesë e komponentit blu
spektrit, duke zvogëluar ngarkesën në muskujt e syrit dhe për të përmirësuar imazhin e qartësi.
Masat parandaluese rrezikun e sëmundjeve të syrit mund të jetë ndjeshëm
reduktuar, në qoftë se të vetëdijshëm për masat parandaluese. Për ta bërë këtë: • Përdorimi
LCD monitor; • përdorin syze me lente, filtra; • Rimëkëmbjes
shkëmbimit të duhur të lotëve është e nevojshme që në mënyrë aktive promovojnë frekuencën e keq,
hidratues pika përdorimin e syve, të cilat përfshijnë ilaçe natyrore
dhe lot artificial, të tilla si Hilozar-Locker; • lagështia e kontrollit
Ajrit të brendshëm, • njerëzit që përdorin lentet e kontaktit, ju duhet të përdorni
wetting dhe lubricating pika përmbajnë acid Hyaluronic. Shtëpi
çantë e ndihmës është i dobishëm për të alternative të ngrohtë dhe të ftohtë pako - alternuar aplikohet
Topa nxehtë dhe të ftohtë pambuku ngjyhet në tretësirë ​​të urtë. Pas procedurës së
sytë e të lagësht një leckë dhe të aplikoni krem ​​ushqyes për të qepallat. Skuqur
sytë dhe qepallat mund të lahet me infuzion me lule bli dhe kamomil. Shpejt
off lodhje dhe rifreskoni lëkurën rreth syve ndihmon patate. Hekura patate
në sitë dhe vendin e tul mbi qepallat e mbyllur. Rrjep për 5-10 minuta,
Përpiquni të relaksoheni plotësisht. Gym 1. Zazhmurte sytë fort
për 3-5 sekonda, dhe pastaj klikoni në të njëjtën kohë. Përsëriteni 6-8 herë. Ushtrim
forcon muskujt e moshës, përmirëson qarkullimin dhe relakson muskujt e syrit. 2.
Humbi shpejt 30 sekonda, pastaj të njëjtën kohë, ende e shohin
para tij. Përsëriteni 3 herë. Ushtrimi përmirëson qarkullimin e gjakut. 3. Afër
sytë dhe qepallat masazh të butë në një lëvizje rrethore gishti tregues
për 1 minutë. Ushtrimi relakson muskujt dhe përmirëson qarkullimin.

Share This Post: