Ministria e situatave emergjente të Ukrainës sot do të fillojë një paplanifikuar
kontrolloni Refinery Nikolaev aluminit dhe alumini Zaporozhye bimore.
Ajo është në këto kompani mund të përsëritet të bëra nga njeriu fatkeqësi ,
që ndodhi në Hungari

Të premten, kryeministri i parë zv Andriy Klyuyev nënshkroi një dekret të krijimit të
Qeveria Komisioni, i cili do të kontrollojë të gjitha strategjike të rrezikshme
objekteve në Ukrainë, me qëllim për të parandaluar një katastrofë të ngjashme me të aksidentit
rafinerinë e aluminit në Hungari. Në Ukrainë janë dy kompani, të cilat mund të
Katastrofa teknologjike të përsëritura, të ngjashme në Hungari. Kjo Zaporozhye
uzinën e shkrirjes alumini dhe bimëve Nikolayev aluminit. I ndodhur në terren
vëllimit të ngrirë llum prej 5-6 milionë metra kub. m. Kompania e dytë
angazhuar në përpunimin e vazhdueshëm të aluminit dhe dyqane të përpunimit të mbeturinave
në dy dyqane arrin më shumë se 20 milionë metra kub. m. Sipas ekspertëve,
Shitore në mullinj Ukrainës janë kërcënim më serioz për ekologjinë
se hungareze. Fakti që kompani hungareze 20% e mbeturinave është ruajtur
në formë të lëngshme, dhe 80% - në të thatë. Në aluminit Nikolaev është raporti
50-50. "Përbërja e skorjeve tonë më të lëngshme, dhe në rast emergjence
Këto mbeturina toksike më shpejt se të lëshuara në mjedis ", - thotë e para
Zëvendës i Ukrainës Lidhjes Kombëtare të Mjedisit Timochko Tatiana. Përveç
e Nikolla dhe kompania ngriti frikën e vëllime të mëdha
landfilled mbeturinave. Jo shumë kohë më parë bimore ishte vënë në veprim
është llum e dytë, e cila mbulon një sipërfaqe prej 150 hektarësh. Dhe në
funksionuar për më shumë se 30 vjet akumuluar një numër 1 dyqan rreth 20 milionë metra kub.
m baltë të kuqe, që aksidenti të vogël, bie në Bug e parë
grykëderdhjen e, dhe është nga Deti i Zi. "Nëse ndodh një dështim, tokën mbi të
vendin e përplasjes në dhjetë vjet do të jetë vetëm i vdekur. Nëntokësore është gjithashtu
ndikuar fuqishëm, për të mos përmendur katastrofë mjedisore në Detin e Zi "
- Tha Tatiana Timochko. Aksidentit në uzinën e aluminit në Hungari ndodhi
4 tetor 2010 shpërthim në fabrikë u shkatërrua nga digës,
tank cderzhivayuschey me mbeturina toksike. Disa komunitete
u përmbytën vendbanime baltë të kuqe - një beftë pazgjidhshëm, i formuar
prodhimin e aluminit. Aksidenti rezultoi në shtatë persona humbën jetën, 160 u
djegiet e ndryshme ashpërsi. Si "rast" Specialist Shefi
Inspektimi mjedisor urgjencës Yuri Çajkovski, një komision qeveritar
do të raportojë për Kabinetin nga 1 nëntor 2010. Në këtë
kohë për të gjitha bimët, nuk është një problem serioz - mungesës së cilësisë
pajisjet për përpunimin e baltë të kuqe. Për shkak të kësaj, çdo vit në Ukrainë
mbledhura 1, 2 milion ton të mbeturinave toksike. Dhe për të, gjithsej date
Vëllimi i mbeturinave baltë të kuqe ishte 25 milion ton. "Llum është i zënë
territorin e të mëdha, që nuk mund të riciklojnë. Është pafundësisht
nuk mund të vazhdojë, në të kundërtën Ukraina do të kthehet në një ruajtje llum "-
pohon kreu i parë zëvendës i All-ukrainas Tatiana ekologjike League
Timochko. Sipas, baltë e saj e kuqe - një substancë e rrezikshme, e cila është e predispozuar
vështirë dhe e shtrenjtë, kështu që është ruajtur në tanke për dekada të tëra. Nicholas
Alumina Refinery zavodNikolaevsky aluminit është një nga më të madhe të Evropës
metalurgjisë me ngjyra. Përfshirë në kompani të kombinuar "ruse
alumini. " Vënë në punë në korrik 1980. Power - 1 milion ton aluminit
në vit. Llum i parë ishte vënë në punë në të njëjtën kohë me
komisioneve të bimëve në vitin 1980 dhe është i dizajnuar për 20 milionë metra kub. m baltë të kuqe. Në
2004 është autorizuar nga numri llum 2 për teknologjinë e "thatë"
ruajtjen e baltë të kuqe, e cila është e vendosur brenda 150
ha. Kapaciteti Dizajni i llum është 1, 5 milionë metra kub. m në vit.
Në të njëjtën kohë në kuadër të ndërmarrjeve të nxitojnë për të siguruar atë. "Storage është
nën mbikqyrje të vazhdueshme. Ne shpesh kalojnë nëpër certifikimit ", - thotë
Shef i Shtypit Zyra e informacionit dhe aluminit Nikolaev Refinery Irina Prokhorova.
Në Ministrinë e Burimeve Natyrore ka konfirmuar "rast" se Nikolla ishte një fabrikë në shtator
ekspertizës shteti ekologjik. Shqetësuar për pronën tuaj dhe në Kiev.
"Objekti është i ngrirë tank slurry dhe është në bilanc. Store tonë
nuk mund të thyejnë për shkak se ajo është një zgavër natyrore në
race, në vend se të krijuara artificialisht ", - thotë Drejtori i Përgjithshëm i Zaporozhye
Alexander shkrirjes Kotyukov alumini. Zaporozhye Alumini kombinatzalk
I vetmi prodhues alumini në Ukrainë. Të përfshira në të përbashkët
kompania "ruse alumini". Porositur në vitin 1933. Pushtet
- 100 mijë ton në vit kryesore alumini. Bimë është e vendosur në territorin e
tashmë vëllime joaktiv llum 5-6.000.000 metra kub. Kujtojnë se m.
në uzinën Zaporozhye ka një aksident. Në maj 2008 ka pasur një
Tubacioni zbulim i madh që pompohet llum. Pastaj përmbytur
4 rrugë. Arsyeja, si hetimi vendosur që ishte një ndërprerje të qëllimshme kthesë
valvulat në tank slurry gropë. Megjithatë, nëse aksidenti
Një nga këto bimë të ndodhë, autorët do të jetë jashtëzakonisht e vështirë për të gjetur. Kështu,
çështja e "biznesit", i cili autoritet do të jetë përgjegjës, nëse
dështimi ndodh, Këshilli i Qytetit Nikolayev tha: e bimëve është e vendosur në Zyrën e
RSA, dhe ata do të jenë përgjegjës për pasojat. Në shumicën
administratës shtetërore të njëjtën tha se nuk ka marrëdhënie të bimëve dhe nuk kanë
për të gjitha detyrim i shkaktuar nga pronari - kompania miliarderi rus
Deripaska "Rusal". "Nëse diçka ndodh, ai do të plotësojë të gjitha", - vuri në dukje
përfaqësues i Rafinerisë aluminit Prokhorova Nikolaev Irina. Sa e rrezikshme
baltë të kuqe baltë Kuq në vetvete nuk është toksike dhe të rrezikshme
shëndetin dhe mjedisin. Megjithatë, në prodhimin e aluminit është përdorur alkaline
zgjidhje, dhe se është e rrezikshme. Sodë kaustike shkakton djegie në lëkurë, mukoza
membranave. Metalet e rënda të përfshira në llum, duke çuar në intelektuale të reduktuar
, zhvillimin e vëmendjes dhe të përqëndrohet në aftësitë e fëmijët, të rriturit - të rritur
presionin e gjakut, mpirje, apo ndjesi shpimi gjilpërash në muskujve gjymtyrë,
dhimbje, dhimbje koke, dhimbje barkut, humbje të kujtesës dhe të imunitetit, anemi,
mëlçisë dhe dëmtime në veshka.

Share This Post: