Problemi i syve të kuq është e njohur , ndoshta , për çdo të rritur . në
Ndryshe nga probleme të skuqje syve të tjera mund të zbulohen lehtë të pavarur :
enët e gjakut të vogël në sipërfaqe e syrit ( zakonisht është e vështirë
pa u vënë re ) zgjerimin , dhesytë e të bëhet kuq .

Skuqje shpesh mund të shmanget, dhe me shfaqjen e skuqje të përpiqet
fshehur - dhe kjo do të tregojë MirSovetov. Eliminimi skuqje të shkaktojë
Sytë e tu janë të kuqe dhe gjithashtu të thatë, ju ndiheni të pakëndshme, nëse diçka
ju pengon shikimin. Bëjë sytë tuaj nga ana e kuqe dhe mund të erës, dhe lotët,
dhe cigare duhan. Shkaku i skuqje është shpesh një reaksion alergjik
për të përkëdhelur inat, myk në, në polen dhe madje edhe kozmetike.
Enët e gjakut zgjeroj dhe sytë nga përdorimi i tepërt i alkoolit.
Sytë mund të kthehet e kuqe nga një qëndrim të gjatë para kompjuterit të monitoruar
apo ekran televiziv. Disa njerëz kanë sy të kuqe në
gjatë sëmundjes gripit apo respiratore akute. Në sytë e shumë, si një barometër, reagojnë
të ndryshimeve të motit, mbingarkesë nervore dhe stresi. Përveç shqetësimit
skuqje të syve mund të japë një shumë probleme nëse ju duhet të shkoni urgjentisht,
Për shembull, për një takim të rëndësishëm apo intervistë për punë. Sytë e kuqe të japin tuaj
një person i lodhur, veshur sy, por kjo sigurisht nuk është të impresionuar nga tuaj
bashkëbiseduesi, por përkundrazi ajo do të pengojë. Pra, para së gjithash të
të eliminojnë të gjitha shkaqet e mundshme të syve të kuq. Më besoni, kjo nuk është kështu
vështirë, pas disa rregulla të thjeshta, pamja juaj do të jetë gjithmonë e qartë.
Pushim për sytë nëse skuqje e syve të shkaktuar nga mungesa e vazhdueshme e gjumit
ose gjatë natës qëndrojnë në kompjuter, sytë tuaj kanë nevojë për një të plotë
pushime. Mjekët thonë se sytë tuaj do të mbesin me ju. Gjej
koha për një tetë orë gjumë të plotë të, dhe të nesërmen në mëngjes skuqje e
do të jetë mbi. Por ka kohë për të është se nuk janë të bindur në të gjitha. Në qoftë se
ju keni për të shqyrtuar madhësinë e madhe e kontratës, mos harroni të jepni vetes
dhe sytë një pushim. Go to kuzhinë dhe hedh veten një çaj, shikoni nga dritarja.
Sytë tuaj do të ju falenderoj, dhe ju do të jetë në gjendje të përfundojë biznesin e tij me një pjesë të madhe
pasion. Për një qëndrim të gjatë përpara një monitor kompjuteri, lodhje muskujt e syrit
dhe të çon në lodhje të tyre. Për t'i ndihmuar ata të pushojnë, të mbyllë sytë tuaj
disa minuta. U hap përsëri, ajo do të jetë më e lehtë për t'u fokusuar sy. Në
shmangur sytë e kuq nga koha në kohë duket larg në drejtim të
monitoruar dhe shpesh injoroj. Kjo do të ndihmojë njomet sytë dhe lehtësimin e tensionit
me muskujt e syrit. Remove all skuqje të panevojshme shkakun e syve mund të
reaksion alergjik ndaj polenit, kafshet e rrugeve, përbërjen e re
ose kanë blerë kohët e fundit një kostum. Nëse nuk jeni të sigurt se çfarë mund të ketë shkaktuar
një reagim i tillë në kohën e hidhni të produkteve aromatike. Përpjekje
përdorin gjërat natyrore, pa erë: rroba, sapun, shampo,
kozmetike. Nëse ju i vishni lente lente mund të irritojë sytë nuk janë më keq se
reaksion alergjik ndaj polenit ose të qëndrojnë shumë orë para TV.
Fakti se lentet e kontaktit janë të lodhur nga gradualisht. Ata fshij kundër kornea
sy, duke shkaktuar irritim dhe skuqje e saj. Në natën, gjithmonë të hequr
lentet e kontaktit dhe i vuri në një zgjidhje për ruajtje. Kështu, ju
hapur sytë qasjen tuaj për të oksigjenit dhe për t'u dhënë atyre një shans për t'u çlodhur
të një trupi të huaj. Si të hiqni syve të kuq për të parashikuar të gjitha situatat
të cilat nuk mund të jetë skuqje të syve, kështu që do të jetë e dobishme të dinë
Çfarë ndihme është në dispozicion. Për të ngushtuar enët e gjakut në sipërfaqen e syrit
mollë dhe të shpëtoj nga skuqje, ndiqni këto rekomandime të thjeshta. Artificial
Lotët Në këtë situatë, ju mund të ndihmojë lot artificial. Megjithatë, ata
nuk i heq ju skuqje menjëherë, por ata smazhut dhe moisturize sytë tuaj, tërhiqet
djegie dhe inflamacion, për shkak të cilat sytë të bëhet e kuqe. Lot artificial
të tilla si hypromellose dhe alkool polyvinyl, janë shitur në farmaci pa recetë.
Nëse ju i vishni lentet e kontaktit, ju mund të ndihmoni pika sy hidratues.
Ato kryejnë të njëjtin funksion si lot artificial. Sy farmaceutike
sy pika pika janë gjerësisht në dispozicion, të tilla si Murin dhe Sofradeks Vizin,
përmbajnë të drogës aktiv vasoconstrictor, e cila shpejt largon
skuqje të syve për rreth 45 minuta. Pra, nëse ju doni që të shfaqen
për një takim të rëndësishëm me sy kristal e qartë, atëherë ne mund të fillojnë të pikoj
dy pika në secilin sy. Por nuk e rekomandojmë MirSovetov abuzim
droga të tilla, përdorimi i drogës bie sy si mjetin e fundit
rast. Sa më shumë ti përdorin ato, më vonë ju do të jetë më e vështirë
pa to. Nëse sytë tuaj janë kronikisht të kuqe, ju duhet të gjeni
Shkaku nuk, maskë simptomë. Shpëtim compress për sytë Aplikoni
ftohtë për 25-30 minuta ngjesh. Ftohtë do të ndihmojë për të ngushtuar enët e gjakut zgjerimin.
Akull përfundojë kube në një leckë të pastër ose shami. Ose përdorimin
ngjyhet në ujë të ftohtë me një leckë. Kjo ndihmon për të hequr compress mirë
tensionit nga syri. Përveç akullit kundër sytë e kuqe do të ndihmojë patate.
Vendi një fetë e patate mbi qepallat e mbyllura dhe të presin për 5 minuta. Kjo
procedurë do të rifreskoni dhe zbutur sytë. Gjithashtu në Rusi, ka qenë prej kohësh përdorur
si një kompresë një infuzion të fortë të lë çaj dhe daisies. Bashkangjit
një locion për një sy private për 3-5 minuta. Sigurohuni që pëlhurë,
keni ndërmend të përdorin si një kompresë, të pastër. Ndryshe
ju rrezik për të vënë në një infeksion sy. Në raste të rënda, në qoftë se ju keni provuar
Të gjitha metodat tona të propozuara, por, pavarësisht nga masat e marra në një ditë
sytë tuaj janë ende të kuqe, ju duhet të shihni një specialist. Skuqje
Kontakt me sy mund të jetë një shenjë e një alergji trup të huaj apo infeksion.
Nëse ju jeni në thelbin e mia sy kaustike (p.sh., amoniakut), më të shpejtë
Lani sytë me ujë dhe thirrjen e një ambulancë. Menjëherë duhet të kontaktoni
mjekun tuaj nëse ju ndjeni dhimbje ose kanë humbur vizion pas një dëmtimi sy
(P.sh. në qoftë se ajo goditi në linjë). Në shumicën e rasteve të tjera
skuqje të syve nuk jep arsye për brengosje.

Share This Post: