Thonjtë nuk mund të admirojnë . Spice me të njëjtin emër do të
të bëjë gjellë me aromatik , dhe trupi juaj - shëndetshëm

Karafil Përshkrimi Dianthus - emrin e lule të thata hapur
buds tropikale lule e pemë familjare Myrtle karafil. Historia e kultivimit
karafil i ka rrënjët e saj në Kinën e lashtë, ka prova se më shumë se
2 mijë vjet para Krishtit. Oe. aristokratëve lokale e kanë përdorur atë për të rifreskuar
frymëmarrjes. Në Evropë, i kuq është parë si tregtarët arabe dhe indiane,
çmimet për të ishin shumë të lartë, dhe si pasojë e disa shumë e saj mund të
përballojë. Ajo ishte vetëm në fillim të shekullit XVI Francisco Portuguese explorer
Serrano vizitoi Ishujt Mollukkskih, një nga vendet ku është kultivuar,
ishte në gjendje të sjellë atë në Evropë. Pas kësaj, furnizimi i erëza në Evropë u
monopolizuar të gjatë nga tregtarët portugalisht dhe holandeze, dhe vetëm
në fund të shekullit XVIII, kur monopolin ishte shfuqizuar, çmimi i karafil ra
aq shumë sa që u bë në dispozicion për shumë evropianë. Sot
karafila rritur në shumicën e vendeve me klimë të ngrohtë, dhe udhëheqësit e
për prodhimin e saj janë në Filipine, Madagaskar, India, Sri Lanka dhe ka
Mollukkskie referuar në ishull. Karafil ka një shije të athët dhe erë të fortë
kështu që është një nga erëza më të popullarizuara dhe përdoren gjerësisht
në gatim. Përdorimi i saj si erëza në marinades të ndryshme dhe e ëmbël
enët. Kur të përzier me erëza të tjera karafil janë përdorur në enët e mishit,
shtuar salcat, supave dhe broths, si dhe në ëmbëltore peshk, konservuar
dhe produkteve të mishit. Përveç industrisë ushqimore gjerësisht karafil
përdorim në mjekësi, kozmetikë, dhe cigare dhe pije alkoolike të prodhimit.
Përbërja e karafil 100 g tokë e karafil të përmbajë: * Uji - 6,7 g * proteinave
- 6 gram * Fat - 20,1 gram * Karbohidratet - 27 g * fije dietetike (celuloze) -
34.2 g * Ash - 5,9 g Vitaminat për të kurvar: * Vitamina A (carotene beta) -
0,084 mg Vitamina B1 (thiamine) - 0,115 mg Vitamina B2 (riboflavin) - 0,267
mg * Niacin (vitamina B3 ose PP vitamina) - 1,46 mg Vitamina B6 (pyridoxine)
- 0,59 mg * Acidi folik (vitamina B9) - 93 mcg Vitamina C (Askorbik
acid) - 80,8 mg Vitamina E (Tocopherol) - 8,52 mg * Choline (vitaminë B4)
- 37.4 mg Vitamina K (fillohinon) - 141,8 Ushqyesve mcg në gozhdë:
* Kaliumi - 415 mg * Kalciumi - 1102 mg * Magnezi - 264 mg * natriumi - 243 mg
* Fosfori - 105 mg elementët gjurmë në gozhdë: * Hekuri - 8,68 mg * Mangani
- 30 mg * bakri - 347 mcg * Selenium - 5,9 mcg * zink - 1,09 mg Kalorive
karafil karafil 100 g përmban mesatarisht rreth 323 kalori. Karafil
Pronat e dobishme e karafil Dianthus promovon shërimin e hershme
forcë pas një lodhje nervor dhe fizike, dhe ka analgjezik,
plagë shëruese, antiseptik, antibakterial, veprim antispasmodic.
Ai normalizes traktin gastrointestinal dhe stimulon tretjen,
rrit tonin e mitrës, dhe normalizes ciklit menstrual, ndihmon për të normalizuar
presionin e gjakut dhe aktivizon funksionin riprodhues. Karafil të dobishme
në sëmundjet e fytit, vaskulare dystonia, fryrje, zorrëve
dhimbje barku, kolit,, hipotension astma, sëmundjet periodontale, otitis media, diarre dhe sëmundjet
rektumit. Studimet e fundit kanë treguar se në disa raste i kuq
në gjendje të ngadalësojnë dhe madje edhe të ndaluar rritjen e qelizave të kancerit. Në
Shkencëtarët kanë studiuar vetitë e kjo fabrikë, në mënyrë që ata shpresojnë për të krijuar një të re
drogës për të luftuar leukimi dhe kancer. Infuzion dhe zierje e karafil
ndihmë e mirë për dhimbje dhëmbi, dhe dezinfektoj dhe rifreskoni zgavrën
gropë, dhe është bërë nga vaj karafil thelbësore të përdorura në prodhimin e medicinale
droga dhe kozmetikës, si dhe Aromatherapy dhe stomatologji. Karafil:
Karafil ka këto contra-contra-indikacione: * hipertensionit
* Shtatzënisë dhe laktacionit sëmundjet * e sistemit nervor * individuale
intoleranca nuk janë të rekomandojë atë për të dhënë fëmijëve të vegjël (nën 2 vjeç)
dhe abuzimit në ulcerat, gastrit me aciditet të lartë.

Share This Post: