Kjo " psevdooreshek " konsiderohet jo vetëm e shijshme por edhe shumë i dobishëm
delikatesë

Përshkrimi bajame bajame - emri i gjini e bimëve të njëjtin emër, dhe kullimin
fruta. Konsiderohen gabimisht të jenë arrë bajame, por në të vërtetë është një gur
fruta. Bajame konsiderohet vendlindja e territorit të Azisë Qendrore dhe të Azisë së Vogël, ku ai
ishte zbutur në pes 4 mijëvjeçarit. Oe. Pastaj, është përhapur bajame në
vendet e tjera të botës antike, në veçanti u rrit në Greqinë e lashtë
dhe Roma. Sot, bajame është një kulture e zakonshme të ushqimit,
dhe në mes të prodhuesve më të mëdhenj janë SHBA, Kina dhe shumica e
Vendet e Mesdheut. Bajame - një produkt të vlefshme ushqimit. Kernelit pasardhësit e bajame
ngrënë të freskëta, i pjekur apo të kriposura, si dhe përdorimi i tyre
prodhimin e ëmbëltore, marzipan, disa varieteteve të çokollata
dhe çokollata të shtrenjta ose liker shtuar, duke i dhënë një shije delikate dhe aroma,
dhe rrjedhin nga bajame, salads gjalpë i kalitur, oriz dhe enët perime.
Vaj bajame është përdorur gjerësisht jo vetëm në ushqim, por edhe në
parfum dhe industrinë farmaceutike. Ajo është përdorur në prodhimin e
sapun (varieteteve të hidhur bajame), ointments kozmetike dhe medikamente.
Bagasse, duke mbetur pas nxjerrjes së vaj bajame, e përdorur për gatim
halva ose si ushqim për kafshët shtëpiake. Edhe shell e bajame
pasardhësit e gjen rrugën e saj - prej saj të aktivizimit të karbonit dhe
përdoret si një aromatizues dhe brandies colorant dhe të lutem. Përbërje
Bajame 100g Bajame të përmbajë: * Uji - 4 g * proteinave - 18,5 g Fat *
- 57,8 gram * Karbohidratet - 16,2 g * fije dietetike (celuloze) - 2,5 g * Ash
- 3.6 g bajame në vitaminat bajame: Vitamina A (carotene beta) - 0,02 mg
* Vitamina B1 (thiamine) - 0,25 mg Vitamina B2 (riboflavin) - 1,0 mg * Niacin
(Vitamina B3 ose PP vitaminë) - 3,4 mg * acid Pantothenic (Vitamina B5)
- 0,47 mg Vitamina B6 (pyridoxine) - 0,14 mg * Acidi folik (vitamina
B9) - 50 mcg Vitamina C (acidi Askorbik) - 1,5 mg Vitamina E (tocopherol)
- 26.2 mg ushqyesve në bajame: * Kaliumi - 750 mg * Kalciumi - 264 mg *
Magnezi - 235 mg * natriumi - 10 mg * Fosfori - 470 mg elementët gjurmë në bajame:
* Hekuri - 3,7 mg * Jodi - 2 mcg * Mangani - 1,9 mg * bakri - 140 mcg * fluoride
- 90 mcg * zink - 2,1 mg kalori për 100 g numërimin e bajame mesatarisht
përmban rreth 645 kalori. Pronat e dobishme e bajame Avicena shkroi
në lidhje me shumë prona të dobishme të bajame, veçanërisht vuri në dukje për dobinë e tij për
, mëlçisë shpretkë dhe veshkat. Përveç hahet bajame ndihmon
të përmirësuar vizionin, është e rekomandueshme për anemi, diabeti, astma, pleurit,
ulcerat dhe me aciditet të lartë gastrit, pagjumësi, dhimbje koke,
vrull, dëmtime të ndryshme dhe bruises. Kjo është vënë re se përdorimi i rregullt
Efekti bajame arrë në qetësues të njeriut, nxit
trurit dhe vaj bajame ndihmon pastruar veshkat dhe fshikëzës,
ul "i keq" kolesteroli dhe rrit oreksin. Është gjithashtu e rekomanduar
për trajtimin e sëmundjeve të sistemit kardiovaskular, kanceri i gjirit, pneumoni
dhe dhimbje të fytit, fryrje, dhe sprains. Në mjekësinë popullore
bajame konsumohet në, anemi pagjumësi, dhe si ilaç kollë.
Vaj bajame e përdorur për të trajtuar ulcerat, herpes, dhe liken. Ndihmon
ajo është nga Freckles dielli dhe spote, dhe në lidhje me verë të përdorur për të larë
kokë për të hequr qafe zbokth. Beware of bajame! Bajame janë kundërindikuar
në rast të intolerancës individuale. Ju duhet gjithashtu në përputhje
kujdesin për njerëzit me peshë të tepërt, sepse ajo është një kalori të lartë
produktit. Fruta të papjekur të përmbajë një sasi të caktuar të bajame, cyanide
kështu që kur ato janë përdorur në sasi të mëdha ekziston rreziku i helmimit.
Disa lloje të bajame (hidhur) janë të përbëra nga acidit hydrocyanic,
e cila është substancë shumë toksike. Prandaj, përdorimi i tyre mund të
skuqur, dhe vetëm në sasi të vogla. Në kategorinë e rrezikut si
përfshin fëmijët që janë helmuar me lehtësi nga edhe sasi të vogla të
fara e bajame ëmbël.

Share This Post: