Pasur me vitamina dhe minerale përbërjen e perimeve rrepë e bën këtë një domosdoshmëri
element në dietat shumë mjekësore

Përshkrimi i rrepë rrepë - emri i një fabrikë të familjes lakër dhe me të njëjtin emër
rrënjët. Homeland rrepë është zona e Azisë Perëndimore. Turnips - një
e bimëve të kultivuara të vjetra nga njerëzimi. Në kohët e lashta,
në Greqinë e lashtë dhe Egjipti u konsiderua si një ushqim rrepë varfërit
dhe skllevër, në Romën e lashtë, kjo perime nuk është dobët në lidhje me përfaqësuesit e
të gjitha klasat. Në rrepë mesjetë ishte përhapur në territorin e më shumë
pjesë të Evropës, duke përfshirë edhe vende sllave, ku ajo ka bërë një të vërtetë e domosdoshme
ushqimit. Dhe vetëm duke filluar nga shekulli XVIII u zëvendësua gradualisht
patate. Në gatim, përdorimi rrënja e parë e tortës. Përdorimi i tyre
të freskëta, të pjekur, të ziera, forma mbushur, të përgatisë casseroles dhe Stews,
ose të shtuar për të salads dhe supave. Rrepë zarzavate shtuar për sallatë dhe përdorni
pak për enët. Përbërësit 100g e turnips turnips të përmbajë: * Water
- 89 g * proteinave - 1,4 g * Karbohidratet - 6,6 g (përfshirë mono-dhe disaccharides -
5 g) * fije dietetike (celuloze) - 1,4 g * acide organike - 0,1
r * Ash - 0,8 g Vitaminat për të turnips: * Vitamina A (carotene beta) - 0,1 mg *
Vitamina B1 (thiamine) - 0,05 mg Vitamina B2 (riboflavin) - 0,04 mg * Niacin
(Vitamina B3 ose PP vitaminë) - 0,8 mg * Acidi folik (vitamina B9) - 6
mg * Vitamina C (acidi Askorbik) - 20 mg në turnips ushqyesve: * Kaliumi
- 240 mg * Kalciumi - 50 mg * Magnezi - 17 mg * natriumi - 57 mg * Fosfori -
33 mg e elementeve gjurmë në turnips: * Hekuri - 0,9 mg Kalorive 100 turnips g
rrepë përmban mesatarisht rreth 27 kalori. Pronave të dobishme të enëve rrepë
turnips janë përdorur gjerësisht në fëmijët, ushqimin dietik dhe klinike.
Ajo është përdorur në dietat pohudatelnyh dhe shtuar në dietë e pacientëve me diabet
diabet. Turnips janë një nga mjetet më efektive për të përmirësuar
e zorrëve. Enët e përgatitur nga kjo perime, rritje peristaltikės
zorrë, stimulon sekrecionet stomakut acid dhe kontribuojnë për një më të mirë
tretje. Gjithashtu turnips shkrin gurët në veshka, e përdorur në
polyneuritis të ndryshme, në trajtimin e përdhes, sëmundjeve të përbashkët dhe për të luftuar
me depozitat kripë. Lëng i rrepë ka, që nxit urinimin expectorant,
pastrues butë, qetësues, analgjezik, antiseptik, anti-inflamator
dhe plagë-shërimit efekt, dhe stimulon zemrës. Popull
mjekësi, zierje e rrënjëve rrepë është përdorur për të trajtuar sëmundjet e sipërme
rrugëve të frymëmarrjes, ftohjet, pezmatim i fytit, përdhes, astma
dhe dhimbje dhëmbi. Butësisht rap, rap! Ka një numër të contraindications për
hahet cake. Ato kryesore përfshijnë: * gastrit akut dhe enterocolitis
* Rëndim e proceseve inflamatore në traktin gastrointestinal, si dhe
ulcera peptike * hepatit akut dhe kronik
dhe cholecystitis * sëmundjeve të sistemit nervor qendror e * tiroide
inflamacion kanceri * akute dhe kronike të mëlçisë dhe sëmundje të veshkave

Share This Post: