Rrënjë selino - jo vetëm bazë të shijshme dhe të shëndetshme për përgatitjen e
shumëllojshmëri të sallatë, por nxitës të fortë !

Përshkrimi i selino selino - emri i bimëve nga Umbelliferae.
Selino është quajtur edhe zarzavate dhe rrënjë të përdorura për ushqim. Shtëpi
selino janë vendet mesdhetare. Dihet se në Greqinë e lashtë,
Roma dhe Egjipti, selino konsideruar kryesisht një bimë medicinale,
dhe vetëm në Mesjetë ajo filloi të hajë. Aktualisht, selino
- Një nga perimet më të njohura dhe të përhapur në të gjitha kontinentet
përveç Antarctica. Selino - një fabrikë universal, ushqimi shkon
të gjitha pjesët e saj. Gjelbrit shtuar për sallata dhe enët e mishit. Rrënjë selino
përdoret si freskët - hahet para ose të përdoren në salads
dhe enët anë, dhe të thata. Ata janë gjithashtu të ziera, të pjekura ose të skuqura,
shtuar kurset e parë dhe të dytë ose të përdoren si piper. Përbërje
100 rrënjë selino g selino përmban: * Uji - 82 g * Proteina - 1,3
* G Fat - 0,3 gram * Karbohidratet - 7.1 g (përfshirë mono-dhe disaccharides - 5,5 g)
* Fije dietetike (celuloze) - 1 g * acide organike - 0,1 g * Ash
- 1.1 Vitaminat g në selino: * Vitamina A (carotene beta) 0.01 mg Vitamina
B1 (thiamine) - 0,03 mg Vitamina B2 (riboflavin) - 0,05 mg * Niacin (vitaminë
B3 ose PP vitamina) - 1 mg * Acidi folik (vitamina B9) - 7 mg Vitamina
C (acidi Askorbik) - 8 ushqyesve mg në selino: * Kaliumi - 390
mg * Kalciumi - 60 mg * Magnezi - 30 mg * natriumi - 75 mg * Fosfori - 27 mg
Elementët gjurmë në selino: * Hekuri - 0,5 mg * Mangani - 150 mcg * zink
- 0,3 mg Kalorive 100 g selino selino përmban mesatarisht rreth
32 kcal. Shëndeti selino Përfitimet selino selino ka një shumë të
bandë të përfitimeve shëndetësore. Në, selino mjekësi dhe ushqim nga ajo
rekomandohet për veshkë të lartë të presionit të gjakut, dhe traktit urinar, reumatizmi,
shtetet e mbipeshes dhe obezitetit, dhe të brendshëm të shqetësimit. Ai të favorshme
vepron në sistemin nervor, forcon sistemin imunitar dhe
parandalon paraqitjen e sëmundjeve infektive. Rrënjë selino ka një
Efekti komplekse në sistemin e tretjes. Selino ul inflamimin
proceset dhe redukton dhimbjet nga gastrit dhe ulcerat e stomakut dhe duodenum
zorrët me një sekrecion normale ose të reduktuara. Ai gjithashtu stimulon prodhimin e
lëngje gastrike dhe parandalon proceset e putrefactive në zorrë. Lëng selino
normalizes, metabolizmi diuretik, laksativ dhe tonik
veprim. Tretje më të lehtë selino të proteinave, kështu që është e rekomanduar
shtoni në enët e mishit. Rrënjë selino është konsideruar si një nxitës i fortë
kështu që është e rekomanduar enët si një mjet për të rritur potencë.
Për shkak të përmbajtjes së ulët të phenylalanine, selino përshkruajnë për fëmijët që vuajnë nga
PKU, është shtuar edhe për dietën e fëmijëve për të parandaluar
hypovitaminosis. Beware of selino! Selino gatuar dhe enët
prej saj janë contraindicated në: * një Ulçera në stomak dhe Ulçera duodenale me
* aciditetit Shtatzënia dhe gji * variçe venat
* Thrombophlebitis

Share This Post: