Dogwood vogla fruta thekshëm janë të mira jo vetëm në bllokim . Në të freskëta
Kjo kokrra të kuqe do të ju jap më shumë dhe shije të mirë

Dogwood Përshkrimi Dogwood - emrin e shkurret (ndonjëherë një pemë të vogël) dhe të
e frutave të ngjashme. Dogwood me një kohë shumë të gjatë kultivuar nga njerëzimi,
Historianët tregojnë të dogwood eshtra gjenden më shumë se 5 mijë vjet më parë
gërmimeve të vendbanimeve të njeriut brenda territorit të moderne
Zvicër. Sot, 4 lloje dogwood janë kultivuar në më shumë
pjesë të Evropës (Franca, Italia, Evropa lindore, Ukraina, Moldavia,
Russian), në Kaukaz, Azinë Qendrore, Kina, Japonia dhe Amerika e Veriut. Fruta
dogwood - i vogël në madhësi, formë e zgjatur (fruta gjetur edhe
me formë sferike dhe dardhë), manaferrat. Jashtë Berry është e mbuluar me të qetë
lëkurë të ndryshme të ngjyrave (dritën e kuqe, të kuqe, të kuqe të errët,
ngjyrë vjollcë të errëta dhe pothuajse të zezë), sipas të cilave është një lëng i ëmbël-kosi
ose të ëmbël pulpë, fsheh farën e vështirë pangrënshëm. Pesha mesatare
një Berry është rreth 2,6 g nga të cilat 65-90% është tul.
Përdoren të freskëta thane, si dhe të thata dhe turshi. Më shumë
kjo kokrra të kuqe është përdorur për të bërë dehja, komposto, ajo është përdorur
si një nuancë dhe si një zëvendësues kafe. Përbërësit 100g e dogwood dogwood përmban:
* Uji - 85 g * proteinave - 0,9 gram * Karbohidratet - 10,5 g (përfshirë mono-dhe disaccharides
- 9 g) * fije dietetike (celuloze) - 1,6 g * acide organike (succinic,
malic, tartaric, limoni, gal) - 2 g * Ash - 0,8 g Vitaminat dogwood:
Në dogwood tul përmban sasi të konsiderueshme të vitaminës C (deri në 55 mg
100 g), P dhe beta-carotene (versioni bimore të vitaminës A). Ushqyesve
në dogwood * Kaliumi - 350 mg * Kalciumi - 55 mg * Magnezi - 26 mg * natriumi -
32 mg * Fosfori - 33 elementet gjurmë mg në dogwood: dogwood në përbërje janë të mëdha
shumat e kripërat e hekurit (deri në 4,1 mg për 100 g), squfur dhe zink. Përmbajtja kalori
Cornelian dogwood qershi 100 g përmban mesatarisht rreth 44 kalori. Prona të dobishme
thana Cornel ka një gamë të gjerë e aplikacioneve në trajtimin dhe parandalimin
qëllime. Manaferrat Dogwood rekomandohet për përdhes, anemi, hemorroide, dizenteri,
ethe, sëmundjeve gastrointestinale, artritin dhe lëkurë sëmundjeve. Dogwood
ka choleretic,, diuretik antiscorbutic ul temperaturën, baktericid
dhe anti-inflamator të veprimit. Të përfshira në tannins dogwood
e bën atë një astringent shkëlqyer që është përdorur në çrregullime
tretje. Si një masë parandaluese dogwood ngrënë në rrezik
merkuri helmim avull, substanca të çojë dhe të tjera toksike. Manaferrat Dogwood
të përmirësuar oreksin dhe metabolizmin reduktuar në trupin e njeriut. Gjithashtu
dogwood fruta janë shumë të dobishme kur sëmundja ose prirja për të diabetit,
pasi ajo nuk ka të rritur nivelet e glukozës në gjak dhe njekohesisht rritjen e enzimatike
veprimtarinë e pankreasit, duke ndihmuar që të tretet ushqimi. Pije
dhe ekstrakte nga manaferrat e dogwood është e rekomanduar për çrregullime gastro-intestinale
dhe hemorrhages, sëmundjet e zgavrën e me gojë. Cornel lëng ka një të fortë
toning dhe gjallërues efekt. Kujdes, dogwood! Thana thana lëng dhe
nuk rekomandohet për: * në rritjen e aciditetit të stomakut lëng * njerëzit
që vuajnë nga * përdorimi kapsllëk natën, njerëzit me të lartë të ndjeshëm nervor
sistem

Share This Post: