Ky frut fuzzy me lëng mishi , e butë dhe erëmirë është në të vërtetë
gjithashtu një burim i bukurisë dhe të shëndetit

Përshkrimi Peach Peach - emri i një specie të pemëve frutore dhe me të njëjtin emër
fruta. Është e njohur se pjeshkë janë një nga bimët më të vjetër të kultivuar
njeri. Tani nuk është e njohur saktësisht ku është shtëpia e pjeshkë,
por Shumë shkencëtarë besojnë këtë vend është Kina, e cila në mënyrë indirekte
konfirmuar që ndodhin në veri të Kinës (afër Pekinit), të egra e saj
formë. Në ditët e sotme, pjeshkë - është një degë e rëndësishme e bujqësisë shumë
vendet subtropikale dhe butë. Uzinën e saj në rajonet e ngrohta të Evropës,
Amerikë, Azi, dhe shpërndarë gjerësisht në Ukrainë jugore dhe Krimesë. Fruta Peach
ka një ovale ose të rrumbullakët në formë, me një zakon karakteristik në njërën anë.
Varësisht nga lloji i zhvishem mund të jetë si një prej kadifeje, strehuar dendur
Villi, dhe lakuriq, dhe ngjyra e saj mund të jenë të verdhë-gjelbër, të verdhë, të verdhë-kuqe
apo të kuqe. Lëng pjeshke mishi është pjekur dhe shije të ëmbël, të verdhë
ngjyra, gjithashtu ka një frut me një mish të bardha, të verdhë-kuqe dhe madje edhe të kuqe
cila është e vendosur brenda një gur të madh, të mbuluara me grooves thellë.
Varieteteve më të madhe të peshës së fetusit është 200 gramë, ndërkohë që raste individuale të
mund të arrijnë një peshë prej 400-500, bukuroshe është konsumuar si të freskëta,
dhe të konservuar, dhe përdoret edhe në industrinë ushqimore,
dhe të kockave të tij është e përgatitur liker - pjeshkë. Përbërësit 100 bukuroshe g
bukuroshe përmban: * Uji - 86 g * proteinave - 0,9 g Fat * - 0,1 gram * Karbohidratet
- 11.3 g (përfshirë mono-dhe disaccharides - 9.5 g) * fije dietetike (celuloze)
- 0.9 g * Pektin - 0,7 g * acide organike (Malic, limoni, tartaric
dhe kininë) - 0,6 g * Ash - 0,6 g Vitaminat në pjeshke: * Vitamina A - 0,5 mg
* Vitamina B1 (thiamine) - 0,04 mg Vitamina B2 (riboflavin) - 0,01 mg * Niacin
(Vitamina PP) - 0,7 mg Vitamina B5 (acidi pantothenic) - 0,15 mg Vitamina
B6 (pyridoxine) - 0,03 mg * Acidi folik (vitamina B9) - 8 mg Vitamina
C (acidi Askorbik) - 10 mg Vitamina E (tocopherol) - 1,5 mg Vitamina *
K (fillohinon) - 2,6 mg ushqyesve në pjeshke: * Kaliumi - 363 mg * Kalciumi
- 20 mg * Magnezi - 16 mg * natriumi - 50 mg * Fosfori - 34 mg elementët gjurmë
në bukuroshe: * Iron - 4 mg * Jodi - 2 * mg Mangani - 140 mcg * bakri - 50
mcg * Selenium - 0,1 mcg * fluorit - 4 mg * zink - 170 mcg kalori Peach
100 bukuroshe g përmban mesatarisht rreth 46 kalori. Përfitimet shëndetësore Peach
Peach Peach e dobishme për, mëlçisë të veshkave, fshikëz fshikëz e tëmthit,
tregon ritmin kardiak çrregullime, atherosclerosis, sëmundjet e
sëmundje të frymëmarrjes, anemi, kapsllëk, stresi, i stomakut me të ulët
aciditetit. Bukuroshe lëng frutash ka një diuretik, hematopoietic, antiemetic,
expectorant dhe efekt laksativ i butë, rrit sekretimit të ndihmon tretjen e ushqimit
gjëndra, promovimin e tretjes, përmirëson funksionit të mëlçisë, rrit
rezistencës në shfaqjen e tumoreve malinje është
masë parandaluese kundër plakjes. Veçanërisht efektive është përdorimi i tij
agjërimit. Kur bukuroshe në dëm Që pjeshkë të përmbajë një mjaft të madh
sasinë e sheqerit, atëherë për këtë arsye ata nuk janë të rekomanduara për sëmundje të
diabeti mellitus. Pjeshkë janë kundërindikuar edhe në rastet e mëposhtme: * * Alergji
* Trashje dhe njerëzit me të lartë të ndjeshëm të sistemit nervor (pjeshkë dhe pjeshke
lëng ka një efekt stimulues) Author: Alexander Kuznetsov

Share This Post: