Një nga frytet e verës më të zakonshme dhe të zakonshme të grupit tonë
përfaqëson një minierë të substancave të dobishme

Përshkrimi llokum llokum - emrin e pemëve frutore dhe fruta të njëjtin emër.
Kumbulla atdheun mendoj se të Azisë së Vogël, Kaukaz dhe Iran veriore. Sot
llokum kultivuar në shumicën e vendeve me klimë të butë dhe të ftohtë.
Në botë ka disa qindra varietetet e kumbulla, të cilat lëshojnë
tre lloje themelore: aziatike europiane, japoneze dhe Lindore. Fruta kumbulla
- Fruta të vogla ovale me lëkurë të butë dhe një të ngurta relativisht e madhe
kockave. Ngjyra e lëkurës në varësi të klasës mund të ndryshojnë nga verdhë
të purpurt dhe flakë të kuqe të errët. Tul e frutave pjekur dhe me lëng dhe e ëmbël
ëmbël-thartë shije. Kumbulla janë ngrënë të freskëta, të konservuara
dhe të thata (prunes), si dhe ata të përgatitur lëngje, pije frutash dhe
likeret, bllokime dhe karamele. Në mënyrë domethënëse, edhe gjatë trajtimit të ngrohjes
llokum ruan shumicën e lëndëve ushqyese të saj. Përbërësit kumbulla 100g
Kumbulla të përmbajë: * Uji - 87 g * proteinave - 0,8 g * Karbohidratet - 11.2 g (dmth.
Pjesë e mono-dhe disaccharides - 9.5 g) * fije dietetike (celuloze) - 0,5 g * Pektin
- 0.9 g * acide organike (Malic, limoni, tartaric dhe quinic) - 1,3
r * Ash - 0,5 g llokum llokum vitaminat: Vitamina A - 0,1 mg Vitamina *
B1 (thiamine) - 0,06 mg Vitamina B2 (riboflavin) - 0,04 mg * Niacin (vitaminë
B3 ose PP vitamina) - 0,6 mg * Acidi folik (vitamina B9) - 1,5 mg *
Vitamina C (acidi Askorbik) - 10 mg Vitamina E (Tocopherol) - 0.63
Ushqyesve në lavaman mg * Kaliumi - 214 mg * Kalciumi - 20 mg * Magnezi -
9 mg * natriumi - 18 mg * Fosfori - 20 mg elementët gjurmë në lavaman: * Iron -
* 500 Jodi mcg - 4 mg * Cobalt - 1 mg * Mangani - 110 mg * bakri - 87
mcg * Molybdenum - 8 mcg * fluorit - 2 mcg * zink - 100 mcg Kalorive kumbulla
Kumbulla 100g, mesatarisht përmban rreth 43 kalori. Pronat e dobishme e kumbulla
Përveç shije të shkëlqyer, kumbull është i njohur për vetitë e saj medicinale,
por gjithashtu të pasura në vitamina, minerale dhe substancave të tjera të dobishme.
Është e njohur që të ndihmojë me kumbulla të thara, hipertension atherosclerosis, sëmundjet
veshkave dhe të mëlçisë, reumatizma, sëmundjet e, ethe traktin gastrointestinal,
përdhes, kapsllëk dhe shumë sëmundje të tjera. Llokum llokum llokum edhe
* Lëng është e rekomanduar për parandalimin dhe trajtimin e * anemi të normalizohen
* Sistemi nervor dezinfektoj gojës dhe traktit gastrointestinal
(Sidomos llokum varieteteve të errët), * për shkak të përmbajtjes së lartë të kaliumit kanë
Efektet diuretik * luftuar ndihmojë lodhje dhe pagjumësi *
përdorur për të rritur oreksin rritur humor * * është hequr nga trupi
* kolesterolit të keq janë një preventiv të shkëlqyer dhe për kontrollin e infeksionit
* Thotë * vizion të përmirësuar të bërë lëkurën të butë dhe i përkulshëm Kujdes
ikjen! Ju nuk duhet të hanë kumbulla të thara dhe të krasitur lëng për trashje dhe diabetit
diabet. Author: Alexander Kuznetsov

Share This Post: