Arsyeja që ne po flasim se si të " qëndrojë deri " pas një sëmundje ,
apo jo " bie jashtë" , që këmbët të shëndetshme janë të nevojshme përaktiv
jetës.

Megjithatë, shumica e mjekëve nuk e shikoni edhe në këmbët e pacientit gjatë inspektimit,
- Thotë Andrew pedikyrist Shapiro (Andrew Shapiro), përfaqësues i Amerikës
Ortopedike Shoqata Mjekësore, New York. - Kjo është një gabim, sepse
Problemet këmbë janë të korrigjohen rrallë veten e tyre. Këmbët kanë tendencë të përkeqësohet
me moshën, si jastëk yndyrë në fund shuar ngadalë dhe efektet e
ndonjë problem strukturore - për shembull, këmbët e gjatësi jo të barabartë - të grumbulluar.
Problemet e patrajtuar mund të ndryshojë ecje e një njeriu të sjellë në sëmundje të tjera
dhe të peredvidernie dhimbshme apo sportive duke luajtur. Dhe kur situata
bëhet kaq i keq që njerëzit të kufizojnë lëvizjet e tyre pasivitet,
të bëhet një kërcënim të ri për shëndetin e tyre. Këmbët janë gjithashtu shpesh japin paralajmërimin e parë
në lidhje me diabetin dhe arteriosklerozës. Pra, mos injorojë këmbët tuaja - që ata mund të
të ju them diçka të rëndësishme. Këtu janë pesë këmbë zakonisht neglizhohet problemi, i cili
kërkojnë vëmendje. 1. Dhimbje thembra, sidomos kur në rritje nga shtrati. Më shumë
këpucë të përshtatshëm mund të jetë zgjidhje. Por në qoftë se dhimbja vazhdon, arsyeja
mund të jetë në strukturën e këmbët tuaja. Problemi është zgjidhur në këtë rast, prodhim
fut porosi ortopedike për këpucët që do të korrigjuar këmbë.
Opsionet e tjera - kirurgji. Por në të gjitha rastet, konsultoni mjekun tuaj.
Zbulimi i hershëm i problemeve do të ndihmojë të shmangë kirurgji. 2. , Djegia mpirje
apo ndjesi shpimi gjilpërash në këmbët tuaja mund të jetë një shenjë e diabetit - një sëmundje serioze,
të cilat mund të rezultojnë në amputim. Në këtë rast, ju duhet të japë detaje
mjekun tuaj në lidhje me këto simptoma. Sipas Shoqatës Amerikane Diabetes
gati 6 milionë amerikanë vuajnë nga diabeti pa e ditur atë. 3. Yellow
thonjtë jo vetëm duken keq. Ata janë të habitur nga kërpudhat njëjta, të cilat
shkakton këmbë atleti, të cilat mund të lëvizin dhe në lëkurë. Përveç kësaj, thonjtë thickened
mund të dëmtojë të lëkurës, infeksione bakteriale vyzvaya. Trajtimet më të mira
në dispozicion vetëm në përputhje me rekomandimet e një mjeku - thotë Shapiro
- Pra, kontrolloni me mjekun tuaj. 4. Bump, ose të ndërtojnë-në bazë të
gishtin e madh, janë për shkak të inflamacion ose artrit, e cila e rrit
përbashkët. Shkaku themelor mund të ketë probleme strukturore në këmbë apo këmbët
ose për shkak të shumë këpucë të ngushta ose të takë të lartë. Edhe pse jo të gjithë gunga e madhe
gishtin e dhimbshme, ato mund të mbeten për një kohë të gjatë. Ndryshimi i këpucë
mund të ndihmojnë, por nëse problemi vazhdon, me prkonsultiruytes e saj
mjeku. Trajtimi i kone e gishtin e madh në një fazë të hershme mund të ndihmojë
ju shmangur nevojën për kirurgji ortopedike. 5. Nëse thembra juaj
këpucë fshirë ndryshe, këmbët tuaja mund të kenë gjatësi të ndryshme, të cilat mund të
të shkaktojë dhimbje. Por mos u shqetësoni nëse anën e jashtme të këmbës
fshirë më shumë se brenda - ky është një rezultat normale të ecin.

Share This Post: