23 Sht Pjetrit dhe Palit . Në këtë ditë në Rusi kremtoi një festë Fall
Peter -Paul Fieldfare . Që nga ajo ditë filloi të mbledhë një hiri mal , i cili u bë
ëmbël pas shfaqjeve mëngjesin e parë .

Mbledhja manaferrat Rowan duhej të lënë një pjesë të pemës për zogjtë. I madh
Rowan është konsideruar të japin një dimër të ftohtë. Rowan pemë është quajtur shpesh e hidhur dhe të
jo vetëm për shijen e manave purpurtë. Një legjendë thotë se ata kanë jetuar
një herë në dritë e bardhë e një djalë dhe një vajzë. Dhe ata e donin njëri-tjetrin aq shumë,
Asgjë dhe askush nuk mund t'i ndarë, as pasurinë e tepruar, apo shpifje,
asnjë tradhëti e miqve. Por sapo djali u sulmua dhe u vra një armik i neveritshëm direkt
në këmbët e tij të dashur. Vajza u kthye në dëshpërim të Perëndisë me një të vetme
lutje që nuk i la ata. Dhe Perëndia e mori me mëshirë për të dashuruar, duke e bërë
Gruaja në hiri mal. Që atëherë ajo swings në varrin e një të dashur, dhe të pjekur në vjeshtë
manaferrat e saj e kuqe - një simbol i gjakderdhjes dhe dashuri të ndërsjellë pavdekshëm. Vadhë
Të përbashkët - Sorbus aucuparia - një pemë qumeshtit, shkurre, rrallë nga
Rosaceae familjes. Sistemi rrënjë është afër sipërfaqes hirit
tokës. Trungu drejtë mbuluar me leh qetë gri dhe arrin një lartësi prej
20 metra. Degë e re hirit shumë me gëzof. Gjethet janë të zgjatur,
imparipinnate, zakonisht përbëhet nga gjethet 11-19, me dhëmbë të mprehtë
në skajet e pranverës lë pubescent më poshtë, më vonë glabrous. Të bardhë ose
lule rozë e çelët grumbulluara në umbels inflorescences dendur 10-11cm në diametër. Lule
Rowan maj-qershor. Në një shumë të ngjyrave të hirit të nektar. Fruta - lëng, globulare
Molla fruta të purpurt ose ngjyrë e kuqe-ripens në shtator. Pas
frytet e para acar e malit hirit të humbur hidhërim dhe astringency, dhe të bëhet
ëmbël. Për qëllime terapeutike, në pranverë, gjatë lule lulëzim korrur hirit.
Frutat janë të pjekur, të mbledhura në shtator. Në frutat e malit hirit përmban:
vitamina C, D, E, carotene, folik, acidit malic, acid limoni, thelbësore
naftës, e hidhur. , azotit dhe tannins, sheqerna, pigmente, alkoolit
sorbitol, substanca antibacterial. Gjethet e hirit shumë të pasur me vitaminë
Me deri në 80-84mg%. Rowan në Rusi ka qenë prej kohësh konsiderohet si një fabrikë me vlerë medicinale.
- Ajo është përdorur për verë dhe piu Ryabinovoye atë për të kuruar shumë
sëmundje, syri i keq, dëmtimi, neuroza, lodhje. - Dhe për sëmundje të ndryshme
sëmurë tri herë ngjiten me anë të copëtuar në gjysmë dhe të lidhur në skajet e
Rowan pemë ose shkurre me anë të hirit. - Manaferrat janë ngrënë hirit malore të
mbrojtur veten nga poshtër, anemia, anemia. - Ata janë të administruara në sëmundjet
, veshkave mëlçisë, diabeti, çrregullime të gastrointestinale
, traktit hipertensionit, arteriosklerozës, hemorroide. - Nëse një grua shtatzënë
hahet manaferrat Rowan, atëherë ajo nuk është toksicitetit. - Zierje me lule People Rowan
Mjekësia është bërë obligim për sëmundje të gjëndrës tiroide, mëlçisë, ftohjet,
kollë, hemorroide, sëmundjet femra. - Lëng hirit përmirëson qarkullimin,
ul nivelin e kolesterolit në gjak dhe forcon kapilarët. - Në kundërshtim me
ciklit menstrual, me menopauzë të marrë një nuancë të frytet e hirit malit.
250 gr. sheqer fruta dhe 1 litër vodka, këmbëngulin 2 javë në një vend të errët.
Strain, të marrë 30 pika 3 herë në ditë para ushqimit. Rowan nuk është i rekomanduar
kanë ngritur të gjakut koagulimit dhe një tendencë për trombozë. Në kuzhinë
e hirit të tinctures, jam, xhelatine, marmalate dhe të përgatitur mbushje
për pies. Në kozmetikë, Rowan sukses përdoret një tjetër bukuri e vjetër ruse.
- Për të pastruar në lëkurë. Në 2 lugë. mal lugë lëng hirit mbushen aq shumë
miell gruri në një substancë të trashë i butë. Apliko
në fytyrën tuaj për 15 minuta. Hiq rroba, pastaj të lajë me ujë të ngrohtë, pije
fytyrën me ujë të ftohtë, më të mirë mineral pa gaz, dhe nuk fshij. - Maskë
për plakjen e lëkurës me vaj. Shtrydh lëng e hirit - 2 tbsp. lugë, shtoni
Një proteinë gëzof pule. Në qoftë se lëkura juaj është e ndjeshme, pastaj të marrë 1. me lëng
dhe 1. lugë ujë. Thith përbërjen garzë dhe aplikuar në fytyrë 2 herë
javë për 15 minuta. Heq me të larë me ujë në temperaturën e dhomës. Kursi i 15 maska. -
Për të ngushtuar enët e gjakut. Shtrydh lëng e malit hirit, të përziera me ujë 01:01, derdh në molds
për akull për të vënë në frigorifer. Fshij dhomë të pastër me të avancuar
anije me akull kube 3-4 herë në ditë. - Për lëkurë të pjekur plakjes. 1
Art. Rowan me lëng përzier me 1 lugë çaji me vaj ulliri dhe 1 lugë çaji
Eau de Cologne me një lugë. Fshij mëngjes të pastër lëkurën dhe në mbrëmje. - Për lëkurë të thatë.
Mix 1 tbsp. Rowan copëtuar 1 e verdhë veze veze dhe 1. Lugë krem.
Aplikoni për të lëkurës për 15 minuta. Heq me të larë me një shtupë zhytur në lë çaj jeshil
çaj. Aplikoni krem ​​ushqyes. - Për flokët me vaj pije pas shampooing.
2 tbsp. fruta lugë e malit hirit vendas në një termos me 1 litër ujë të zier,
1 orë, ikjen, shpëlarje flokët tuaj. Magjistarët thonë se nëse në një vazo në krye
vënë një degëz e malit hirit, me tufa të kuqe fruta, dashuri mes burrit
dhe gruaja e tij do të zgjasë deri në fund të shekullit.

Share This Post: