Ata thonë se sapo ylber u zhduk , si gjithmonë në qiell dhe të shpërndara
larg, dhe kufragmente të ylberit preku tokën , u rrit e bukur
lule - iris . Ose telefononi ata affectionately si paraardhësit tanë - që është , i dashur im ...
dashur , i dashur .

Një tjetër legjendë thotë se kur toka e parë bloomed iris,
ata admironin çdo gjë, dhe perënditë, njerëzit dhe zogjtë dhe kafshët. Kur pjekur të
fara, era frynë e tyre për të festuar në mbarë botën, dhe lulëzoi në të ndryshme
vende në planetin iris ngjyrë - e verdhë si dielli, violet, deri
siluetat e maleve, e kuqe, dashuri, dhe blu, si liqene blu dhe shkëlqim qielli.
Irises janë të njohur për njerëzit nga kohra të lashta, kështu, në ishullin e Kretës gjetur
mural në muret e pallatit të Knossos, e cila të paktën 4000 vjet.
Në këtë afresk paraqet një prift, i rrethuar nga irises humbje e ngjyrës. Në Mesjetë
Irises rritur në kopshtet e kështjella dhe manastire, dhe pastaj ata janë shfaqur në
Xhennete banorët. Në Gjermani, iris quhet shpata zambaku-i-pas gjethe, me të vërtetë
si shpata. Në Rusi, ata janë quajtur nganjëherë cockerels ... Në botën e krishterë
ata simbolizojnë vuajtjet e Virgjëreshës. Në Egjiptin e lashtë, këto lule të bukur
ishin një simbol i gojëtari. Në Iris gjini rreth 200 lloje të bimëve. Atdhe
Iris është Evropën Jugore. Në përgjithësi, irisit të përbashkët në të butë
klimë subtropikale - në Euroazi, Amerikën e Veriut dhe Afrika. Wild Iris
shumë vende të Mesdheut, Jug-Perëndim dhe të Azisë Qendrore. Rritet në Rusi
rreth 80 lloje. Shumica e tyre - është bimë kulture rritur
në kopshte dhe parqe. Irises egra rriten në vende të ndryshme - në stepat, shkretëtira,
në kënetat, në brigjet e pellgje, në pyjet e dushkut. Iris - Iris L. - Shumëvjeçare
barishte të familjes së Iris. Emrin "Iris", "iridos" ndodh
nga fjala greke për "rainbow", dhe jepet familjes për shkak të ylberit e diversitetit dhe
bukurinë e luleve. Sipas legjendës, emri i dhënë mjeku lule greke
(Rreth shekullit IV para Krishtit. Oe.) Hipokrati. Emri Species - "psevdakorus" - që
në mjete greke "të rreme". Irises rhizome kanë të trashë, me lëng,
rrëshqanorët, të zbehtë-kafe, në kontekstin e një trëndafili të lehta. Rhizome është iris
rezervat e ushqimit dyqan. Stem lëng, drejt nga 30 deri
150cm në lartësi. Lë banesë, me dy rradhë, jeshile, ensiform. Lule
bundles të vetme ose në, të trasha të mëdha në gjeth të gjatë të bardhë, jargavan,
jargavan, ngjyra vjollcë dhe të tjera. Blooms irisit në maj dhe qershor. Fruta - i madh
trekëndësh eliptike ose cilindrike, kuti zgjatur me një
fara shkëlqyer të mëdha. Farërat janë të përhapur në mënyra të ndryshme.
Disa era ndërrime, ndërsa të tjerët - milingonat, të tërhequr nga një shtojcë ngrënshëm
në dispozicion në fara. Rhizomes Iris kanë qenë prej kohësh të përdorura në ilaçe
qëllime. Emrin e tyre farmaci - shpatore. Vaj esencial të Kullon root
aroma e violets. Rhizome përmban: vitaminë C, sheqer, niseshte, vaj esencial,
glycoside iridin, saponins, flavonoids, zamkë, rrëshirë, tannins,
acide organike. Edhe pse përbërja kimike e bimëve deri tani studiuar
nuk mjafton. - Në kohët e lashta është vërejtur se supë shpatore
zgjidh thekur, tumoreve të ngurta, "derra" dhe puçrra fytyre baby. - Në
iris rhizomes mjekësinë popullore përdoret si një ilaç djersitës expectorant,
dhe një pastrues. - Shpëlarje soothes dhimbje dhëmbi. - Lëng
rhizomes iris dhe TEAS bimor janë përdorur si një anestetik në Katar
stomakut, zorrëve dhimbje barku, dhimbje koke, dhimbje të fytit, bronkit,
pneumoni, si dhe nyjet limfatike fryrë, dhe si nje diuretik i
e hidropizi. - Këmbëngulë. 2 tablespoons grirë rrënjët për të mbushur një gotë
zier me ujë në temperaturën e dhomës, të lënë brenda natës ikjen,. Merr
2 Art. lugë 3 herë në ditë për 30 minuta para ngrënies. - Në Aromatherapy "shpatore
root "është përdorur si një qetësues. - Milled në rrënjët miell
iris mund të shtohet në pastë, e përdorur si aromatizues agjentë,
në sasi të vogla të përfshira në erëza. Në Armeni, petals janë të ziera
jam. - Parfum të shërohet me krem ​​iris vaj esencial salcë, soaps,
Ujë Tualeti. - Karamele me gjalpë Gjalpë është pjesë e pluhur dhëmbit,
pluhur. - Për të siguruar që lëkura është e qetë, i butë dhe i qartë i akneve
fytyre larë përdorur një zierje të rhizome. Përveç kësaj, washings
këtë supë Freckles zbehet dhe rrudhave të qetë jashtë. 1 lugë çaji
rhizomes terren pour 1 filxhan ujë valë. Mbush për 30 minuta,
thahet. Shitore në frigorifer për 2-3 ditë. - Zierje njëjta është i përshtatshëm për
douching në Sëmundjet e grave. - Zierje e irisit ndihmon për të eleminuar
zbokth dhe thatësi. 2 tbsp. lugë sheqer dhe 1 litër ujë të vluar, pokipyatit 02,03
minuta, të këmbëngulë 40 minuta, cool. - Lëng i irisit rubbed në lëkurë e kokës
humbjen e flokëve dhe për të stimuluar rritjen e tyre dhe dendësia. Në ditët e vjetër
vajzat me iris josh guys. Plucking një lule, duke thënë:
"Iris, shkoni e mi në shtëpinë time për të jetuar, dhe me ne dhe burrin tim, shërbëtori i Perëndisë
(Emri) ". Nëse i suksesshëm, martesa, lule të thata duhet të shkatërrohen, të ruajtura
ajo duhet të jetë për jetën në një vend të izoluar.

Share This Post: