... Actinidia apo kineze - kjo është ajo që kemi përdorur për të thirrur ... Kivi Nga
kjo fabrikë ka kohë që janë fshehur nëlegjendat më të çuditshëm dhe tregime .
Njëri prej tyre thotë se fryti ikivi ka asgjë si zogjtë një hënor vezë.

Një poetët kinezë nga kohra të lashta ishin të kënaqur me rrobë të bardhë e lulet
në pranverën e vitit Actinidia dhe e lë të madh, i ngjan një tifoz i madh. Bimë
Kivi emëruar në nder të "Kivi" - zogjtë jofluturues jetojnë në Zelandën e Re.
Actinidia kineze, i tretë kinez, kivi ose - chinensis Actinidia
Planch. - Ngjitje barishtore hardhi apo alpinist drunjtë për të 8-8, 5 m
të gjatë. Shoots hardhi të rritet shumë shpejt dhe rrethojnë mbështetje, e cila për ta
përcaktuar në mënyrë specifike se si dhe rrushi. Kjo mund të jetë një rrjet
në rreth dy metra të gjerë dhe deri në tre metra të lartë. Gjethet e tretë kinez
gjelbër të errët, të mëdha. Lule të bardhë ose të verdhë, portokalli nganjëherë deri në 5 cm në
diametër. Lule Kivi maj-qershor të hershme. Fruta - manaferrat e zgjatur
kafe me lëkurë dhe me mish e gjelbër. Pesha e fetusit 50-150 gram.
Pjek në shtator-nëntor. Gjethet, fruta dhe twigs janë të mbuluara me kivi kafe
qime, kështu që bimore duket flokë. Homeland kineze Actinidia
është ... Kinë. Një kivi quhet një paraardhës i mihutao hardhi ose mi-Huta - "një majmun
bukuroshe ". Në vitin 1904, farat e Actinidia kineze u importuan në Zelandën e Re
ku është rritur gjatë si një fabrikë dekorativ. Frytet e bimëve janë
të vogla, shëmtuar, të ashpër. Në mes të shekullit të XIX kopshtar amatore e
Zelanda e Re, Alexander Ellison, i cili për shumë vite u kujdesur për një fabrikë
rrjedhin nga rrushi lulëzim bukur me hardhi fruta vështirë, e cila jep një shijshme,
Soft, fruta aromatik. Në SHBA, fara kivi u sollën ushtarët amerikanë.
Kivi edukate industria e parë e mori nëpunësi portin e James Shteteve të Bashkuara
Makloklin. Me dritën e tij të dorës kiwifruit u shfaq në raftet e dyqaneve
dhe u përhap në të gjithë botën. Në kohën tonë, kivi në shkallë industriale
rritur në Zelandën e Re, Kaliforni, në perëndim të Francës dhe në Izrael.
Shëndetësore në fruta kivi kivi fruta frutash përmbajnë vitamina - B1, B2, B3, B6, E,
PP, C, carotene beta, flavonoids, acid folik, acide frutash, pektin,
minerale -, kalium, fosfor, magnez, ... Përmbajtja e vitaminës C në dy kivi
herë më e madhe se sa një portokall. Në Kinë, kivi nga kohët e lashta u përdor për të
parandalimin dhe trajtimin e reumatizmi, çrregullime gastrointestinale, çrregullime
sistemit nervor, për të parandaluar formimin e gurëve në veshka. Kush
fruta rregullisht hani kivi ka një lëkurë të bukur të butë dhe flokë të gjatë graying.
Bukurinë e përdorimit Kivi Kivi është përdorur shpesh në kozmetikë popullore
të njom të lëkurës me vitamina, hidratues spastrimit, dhe përtëritje. Veçanërisht
dobishme për të aplikuar një maskë e frutave kivi në fund të vjeshtës, dimër dhe pranverë e hershme. -
Maskë e qartë ushqen një kivi dhe kthyer atë në një pure. Merrni 2 tbsp. lugë
pure patatesh, shtoni 1 lugë çaji mjaltë dhe 1 lugë çaji salcë kosi. Apliko për
fytyrë, qafë dhe qafë për 10-15 minuta. Gargarë me ujë të ngrohtë, të lajë ftohtë.
- Hydrating 2 tbsp maskë. Kivi lugë përzihen me 1 lugë çaji i ullirit
naftës dhe 2 lugë djathë të butë. Mix mirë, të aplikojnë
në lëkurë për 10 minuta. Heq me të larë me një shtupë ngjyhet në gjethe të ngrohtë çaj jeshil
çaj. Pas 5 minutash, fshij fytyrën me akull. - 2 maskë rinovimin
Art. kivi lugë pure përzier me 1 tbsp. Mollë lugë salcë dhe 1 tbsp. lugë
krem të rënda. Aplikoni në fytyrë për 20 minuta, pije me ujë të ngrohtë. Fshij
përballen larë me akull apo ujë të ftohtë mineral pa gaz. Shkrim
lagështi të thatë të natyrshme. - Whitening maskë 2 tbsp. salcë lugë
kivi përzier me 1 lugë çaji niseshte patate dhe ½ lugë çaji
lëng limoni. Aplikoni në fytyrë për 10 minuta. Heq me të larë me ujë në temperaturën e dhomës
dhe të aplikojnë një moisturizer. - Maskë për plakjen e lëkurës 2 tbsp. lugë Kivi
përzier me 1 proteina pule dhe lugë vaj ulliri ½. Apliko
në fytyrë, qafë dhe decollete. Heq me të larë pas 10-15 minuta, zierje pak të ngrohtë e majdanoz
ose çaj kamomil. Kiwis mund të kombinohet me fruta pothuajse çdo, sidomos
dobishme për lëkurën e maskë e një përzierje të kivi pure, mollë, dardhë. -
Ngjyra e lëkurës përmirësuar dukshëm nëse personi thjesht fshij me një pjesë për çdo ditë
kivi kivi ose lëng frutash. - Lëng Kivi rubbed në lëkurë e kokës për 20-30 minuta para
larë për përmirësimin e rritjen e flokëve, duke i bërë ata të mëndafshtë dhe të shkëlqejë të shëndetshme.

Share This Post: