Zgjidhje me ngjyra në shtëpi - një nga elementet më të rëndësishme tëbrendshme . zgjedhja e
Ngjyra varet shumë nëse shtëpia juaj është e komod dhe të rehatshëm , ose, anasjelltas,
" ftohtë" dhe të bezdisshëm . Dhe kjo do të thotë - ngjyra eshtëpisë ku jetoni ,
varet në shëndetin tuaj , humor, dhe madje edhe jetën personale .

Të mos bëjë zgjedhjen e gabuar, ju duhet të dini bazat e teorisë ngjyra. Përzierje
palë të tre ngjyrat primare - të kuqe, të verdhë dhe blu, ju mund të merrni tre
të reja, të mesëm: portokalli, jeshile dhe të purpurta. Përsëri, përzierjen ngjitur
ngjyra, ne kemi marrë timon primar ngjyra me 12 sektorë. Megjithatë, edhe në
brenda një sektori të ngjyrës mund të bëjë një shumëllojshmëri të pafund të hije,
duke shtuar raportet e ndryshme të bardhë dhe e zezë. Të gjithë rrotë 12 ngjyra mund të jetë
ndahen në dy grupe: të ngrohtë (nga e verdhë në të kuqe-vjollcë)
dhe të ftohtë (nga purple të verdhë-gjelbër). Ngjyra të ngrohta janë quajtur edhe
përafrimit, pasi ata pikturuar sipërfaqet duket më afër se sa është
në fakt. Dhomat e pikturuar në këto ngjyrat duken të ngrohtë dhe mikpritëse,
por më të vogla në madhësi. Color spektër të ftohtë të quajtur ikës,
si hapësirë ​​bëhet më e bollshme në dukje. Color wheel ndihmon
dhe për të krijuar harmoni dhe kontrastin e ngjyrave. Ngjitur ose pranë color
quhet efekt harmonik dhe qetësues. Por të gjithë shumë harmonike,
uniforme skemë të ngjyrave dhomë do të shikojmë monoton dhe i lodhshëm.
Skema ideal color: me një bazë të arsyeshme për një shtesë e harmonik të kundërt
elemente. Nuk është sekret se dizajn, ngjyra e shtëpisë tuaj ka një të rëndësishëm
ndikim në disponimin dhe të performancës. Në të njëjtën dhomë, në varësi të
nga ngjyra e saj mund të ndjejnë një sens të rehati apo siklet. Prandaj, me ngjyra
zgjidhje mund (dhe duhet) të ndryshojnë në varësi të objekteve destinacion.
Konsideroni këtë për ngjyrat më të zakonshme. KUQ e Energjisë
Red stimulon, ndihmon për të mbështetur të trupit, rrit
burimet e brendshme të trupit. Interesante, në mjekësi tradicionale e dobët
mitur u dërgua në pëlhurë me lajle ana e kuqe, kështu që ata janë "ushqehet"
jetëdhënëse të energjisë të ngjyrës. Nëse ju mungon optimizëm dhe besim
në vetvete, mund të "shërojnë" me të kuqe - le të jetë një lloj ndryshimi
në shtëpi, shpesh kap syri yt. Red - më aktive, duke krijuar
ndjenjën e ngrohtësisë dhe të brendshme spektakolare. Në të njëjtën kohë, dhoma të vendosur
në të kuqe, do të duket më pak dhe më pak. Kjo ngjyrë është më e mira për të përdorur
për dhomat ku jeta më aktive familjare - një dhomë të gjallë, zyra,
, sallë kuzhine, dhoma gjumi etj, ajo është më mirë të mos zbatohet. Blue dhe blu Blue
- Ngjyra e qiellit, freski freskuese, lart pa fund, pjesa tjetër. Ndërveprimet
në nivelin fizik, ajo zbut nervat, heq dhimbjen, ka ethe
veprim. Ngjyra blu ka veti të ngjashme me blu, por si
intensiteti i saj është i lartë, ekspozimit të njerëzve të jetë shumë më e fortë.
Kjo është një simbol i, ndërgjegjes burimi thellësi, e brendshme të jetës, ngjyra e paqes
dhe paqe. Ngjyra blu zvogëlon shprehje të emocioneve, në mënyrë
negociata të biznesit është bërë më e mirë në një kostum të kaltër. Drita blu
tavanet vizualisht bëjë dhomën lart dhe te bollshme. Sidomos hije e blu
mirë për hapësira të vogla. Prania e ngjyrë blu në të brendshme është gjithmonë
jep një dhomë sqimë dhe fisnikëri. Blu është përdorur mirë
në dhomë gjumi - liri krevat, pizhame apo këmishë nate blu gjobë
përgatitur për gjumë. Pale kostum blu dhe një papërmbajtur të dhunshme.
Të verdhë e verdhë dhe portokalli - burimi i nxehtësisë dhe të lehta, ajo stimulon
aftësitë intelektuale. Në nivelin fizik ndihmon
pastroj trupin tuaj, lirimin e biliare. Në përgjithësi, të verdhë është e kundërta e
ndjenjat negative. Nëse ju mendoni se ju nuk më pëlqen, nuk e kuptojnë, dhe
shtypur nga një ndjenjë e ngurtësia të brendshme - përdorin të verdhë. Portokall
ngjyra (përzierje të verdhë dhe të kuqe) është e mirë për ata që janë të vështirë për të perceptojnë të reja
ide, shpesh bie në një gjendje të depresionit dhe pesimizmit, dhe nuk sheh ndonjë rrugëdalje
në një situatë të vështirë. Kjo ngjyrë do të ndjehen të lirë të mjaftueshme,
për të kapërcyer kufijtë, shpesh fryt i vetëm i imagjinatës së tij.
Ngjyra shumë të pasur dhe intensive, kështu që në formë gati të pastër
nuk zbatohen. Këto ngjyra janë mbytur disi më të mirë bojë e bardhë, duke shtuar pak
hues purple. Ndonjë kombinim të këtyre ngjyrave janë të mira për fëmijët
dhoma. GREEN përzierje të verdhë dhe blu. Gjelbër është i lidhur me procesin
zhvillimin e jetës organike dhe është simbol i rritjes dhe lëvizjes. Kjo është më e
njohur me sy nuk e irriton sytë, nuk shkakton veprimtaria e tepruar
ose, përndryshe, humbja e fuqisë dhe është përdorur shpesh për dekorim. Por
sepse ajo konsiderohet e ftohtë, ai duket më të mirë në muret e diellore
dhomë. Ngjyra të ndritshme gjelbër mund të përdoret gjithashtu në gjëra të vogla në qoftë se ju ndiheni
, indiferenca dështimi për të thirrur dashurinë e dikujt dhe të japë atë për të gjithë.
Nxitja e gjelbër - zhvillimin e përzemërsi në njeri. PURPLE
Ngjyra vjollcë ka një ndikim të fortë në gjendjen shpirtërore të njeriut.
Për shkak të ndikimit të fortë atë që ju mund të shpëtoj nga të thellë, të ulur frikën
dhe të mësojnë për të nxjerrë nga forcën e tij krijuese vetëdije. Ajo rrezaton modesti
dhe dinjitetin, gëzimin dhe paqen. Por në të brendshme e përdorimit të tij është
vetëm në kombinim me hues ngrohtë "jetë" (p.sh. të verdhë dhe të
portokalli) ose të holluar (dritë, ngjyrë jargavani) formën. Black and White
Më shpesh në rroba ne përdorim zezë dhe të bardhë. White - dalëse
Black - perceptuar (vrimë e zezë). White - Aktiviteti i drejtuar
jashtë, e zezë - pasivitet të hapur. Për shembull, njerëzit, të hapur, i gëzueshëm,
preferojnë të lehta me ngjyrë të veshjeve, të mbyllura, i fshehtë (dhe komplekset e fshehur)
Vishen në zi. Interesante përdorimin e zezë në mjekësinë tradicionale
për trajtimin e pagjumësi: muret janë sfond të errët paste në dritare
varur perde të rënda të trashë të zi, fletë, pillowcases dhe këmisha gjithashtu
janë bërë nga rroba e zezë. Ata thonë se kjo metodë ka dhënë rezultate mbresëlënëse
- Bie në gjumë, edhe ata që nuk kishin fjetur për disa muaj. Dhe në fund
- Disa këshilla praktike për të ju ndihmojë të zgjidhni ngjyrë të drejtën
zgjidhje për dhomat e tyre: 1. me një dritë ngjyrë të mureve të duket dhomën më të gjerë
dhe më lart 2. muret e errëta të kundërta me sy të ngushtë 3 dhomë. tavan
do të duket shtatlartë, nëse muret e të lehta me ngjyrë, dhe më poshtë, nëse errët;
4. letër-muri me elemente vertikale e modelit të bëjë më shumë hapësirë ​​se një 5 lartë.
jastekë, perde, lampshades dhe inde të tjera të kundërta me ngjyrë të përgjithshme
varg, mund të gjallëroj gjërat duke e bërë të ndryshme të nevojshme. 6. tek fëmijët
dhoma është më mirë të përdorni të ndritshme, ngjyra të kundërta, dhe për anëtarët e vjetër
familja - hije qetë pastel.

Share This Post: