"Bukuroshe kineze" , apo hurmë , nuk janë vetëm shumë e shijshme por edhe shumë ,
shumë të dobishme dhe ka veti të shkëlqyera kozmetike .

Të jetosh në Kinë, Kore dhe Japoni për shekuj me radhë adhuronin hurmë. Më
mendimin e tyre, fruta portokalli simbolizon, forca gëzim prosperitet,,
prosperitet dhe fitore. "Gjuha" emri i hurmë - diospiros - përkthyer nga latinishtja
si "ushqimi i perëndive." Në jug-lindje të Azisë hurmë - kjo është një nga kryesore
ushqimit. Ka e saj dhe të hani të freskët, dhe të thata, dhe jam duke e bërë, dhe
pelte, dhe të veshur me sheqer fruta, dhe madje edhe reçel. E gjithë bota u bë i njohur me një hurmë pak
më vonë, në 1855, kur U. S. Admiral Matthew Perry u hap në Perëndim
Japoni, ka më shumë se 200 vjet në izolim. Perry u kthye në SHBA me
duarbosh - ai solli një hurmë, e cila është e njohur sot në të gjithë botën - Japonisht
ose lindje. Llojet e hurmë hurmë ka rreth 500 varietete! Më
e tyre amtare në klimat tropikale. Hurmë japoneze është më e
të përbashkët. Por vendlindja e frutave është në të vërtetë Kinë, ku
ky fryt përhapur në pjesë të tjera të Azisë, dhe më vonë në Japoni.
- Kaukazian hurmë (e zakonshme). Në kuadër të Republikës Federale rritet
vetëm këtë specie. Frytet janë të vogla, të freskëta, jashtëzakonisht të thekshëm, astringent,
janë të pasura me sheqer dhe vitamina. Shije është disi e ngjashme me fiq (por shumë më
ata janë inferiore). - Hurmë japoneze (East). Kjo larmi është më e zakonshme.
Por vendlindja e frutave, në fakt, është Kina, ku ky fryt përhapur
në pjesë të tjera të Azisë, dhe më vonë në Japoni. Frytet e kësaj specie janë të mëdha,
gjatë pjekjen e disa thekshëm, por kur ruajtur siç duhet, shpesh
krejtësisht të humbur astringency e tyre. Hurmë japoneze është shumë e shijshme dhe e ëmbël. - Hurmë
Çokollatë (bead). Ajo që quhet çokollatë nuk është për shkak të shijes, por për shkak të
ngjyra e saj. Fruta formuar si një domate, e cila ndryshon ngjyra e saj
nga e gjelbër (i papjekur) për kafe (pjekur). Rruaza janë të pjekur
mish i butë, ata janë jashtëzakonisht të aromatik, e ëmbël dhe e shijshme. Kimik
Fryti i persimmons hurmë të përmbajë 81 / e ujit, 0, 6% hirit. 0, 5 / o proteina,
18 / o të karbohidrateve, acidet organike, tannins 1,2%, 200 mg
/ Të kaliumit. 127 mg / e kalciumit, 56 mg / i magnezit. 42 mg / e fosforit, 2, 5 mg / o
hekuri. Hurmë nuk konsiderohet një burim i rëndësishëm të pasura me vitamina. Vitamina C në të
15% mg. B1 0 02. B2 0, 03, RR 0, 2, dhe vetëm pro-vitaminë A - carotene - 1, 2,
ndonjëherë deri në 55 mg / Fr. Hurmë 100g kalori rreth 60 kalori. Hurmë dhe harmoni
Në shije dhe vlerë ushqyese, këtë fryt është e dyta vetëm për
agrume. Hurmë shpejt të kënaqë urinë tuaj, dhe përmbajtja kalorike e saj relativisht të
të vogël - 67 kalori në 100 gram, kështu nutritionists rekomandojmë që për ata që
dëshiron për të humbur peshë. Salads 1 Recipe hurmë. Përbërësit: 2 qepë të kuqe,
4 hurmë 1 mollë, 1 lugë gjelle lëng limoni. Për salcë - 2 tablespoons
ulliri 1 lugë gjelle vaj uthull molle, 1 lugë çaji
salcë soje. Pritini qepë në shirita dhe obleyte valë. Me mollë dhe hurmë
hiqni lëkurën dhe prerë në feta dhe lëng limoni për shije. Vaj ulliri
dhe përzierje uthull, shtoni salcë soje. Sallatë sezon. Recipe 2. Përbërësit:
raketa-100g, një ose dy lloje të ngurta hurmë, arra - 3 tbsp. lugë.
Për salcë - vaj ulliri, 2 lugë uthull të bardhë, verë, kripë,
piper. Prerë hurmë apo pllaka, lani e gjelbër, e thatë. Nuts mund të jetë
skuqur lehtë. Llokoçis në arugula, arra dhe feta e hurmë. Bëni uthull
dhe salcë gjalpë dhe erëza. Sezoni sallatë me salcë. Recipe 3. Përbërësit: 1
mollë, 1 banane, 1 portokall, 1 hurmë të mëdha të fortë, 1 hurmë e butë, 1
lugë gjelle lëng portokalli. Në tas sallatë, vend i copëtuar në të vogla
feta molle, banane, dhe të shtoni feta e një portokalli. Pritini 4-5
pjesë të një hurmë të mëdha. Një tjetër shumë i pjekur persimmons gatuaj, përzierje të të gjitha
dhe pour lëng portokalli. Rëndësishme! Për shkak të përmbajtjes së lartë të lehtësisht të tretshëm
sheqerna, hurmë nuk rekomandohet të përdorin për trashje dhe diabetit.
Mos e humbisni këtë produkt të çmuar natyrore. Kjo portokalli
Berries duhet të jetë prezent në menynë tuaj dimrit. Hurmë dhe bukuri
Cosmetologists kanë përdorur prej kohësh një hurmë për qëllimet e tyre. Ky frut është i pranishëm
përbërë nga shampoos, maska, krem, etj Në shtëpi, gjithashtu, mund të
përkëdhel lëkurën tuaj me persimmons. Ajo ushqen të përkryer dhe hydrates lodhur,
lëkurës dehidratuar. Për lëkurë të thatë - Spread 1 lugë gjelle pulpë frutash
hurmë me 1 lugë gjelle gjalpë, e verdhë veze veze dhe 1 lugë çaji
mjaltë deri sa të qetë. Krem aplikoni në fytyrë për 20-30 minuta, të tepërt
Hiq peshqir letre. - 1 lugë gjelle pure tul e hurmë të
kungull u kthye dhe përzihen me 1 lugë gjelle vaj perimesh, 1
verdhë veze, 1 lugë çaji niseshte dhe 1 lugë çaji mjaltë. Mash deri
qetë. Aplikoni krem ​​për 30-40 minuta në fytyrë dhe qafë. Mbani në
frigorifer. - Shtrydh lëng i një hurmë, tendosje, shtoni filxhan e gjysmë
Ujit mineral degassed, 1 lugë çaji me vaj ulliri dhe përzierje.
Gati për të fshirë locion në fytyrë dhe qafë, të lënë për 20 minuta dhe pije
ujë të ngrohtë. Përsëriteni si të nevojshme. - Shtrydh lëng i 1
fruta, përzihen me 100 g ujë, shtoni 1 lugë gjelle vodka dhe 1 lugë çaji
lugë glicerinë. Të lëkurës me vaj - për një të bardhë veze të rrahur, shtoni
dropwise, nxitje, 1 / 2 filxhan vodka, të njëjtën frymë dhe kamfor
1 lugë gjelle lëng hurmë. Fshij fytyrën tuaj para shtrat. - Kombinoje tul
1 hurmë pjekur me një lugë gjelle salcë kosi dhe 1 lugë çaji i ullirit
gjalpë dhe bardhë veze të rrahur dhe të vënë në fytyrë dhe qafë për 20 minuta. Kjo maskë është e mirë
refreshes lëkurës. - Mishi i një hurmë pjekur 1 pour 1 filxhan vodka dhe shtoni
1 lugë çaji lëng limoni. Japin në masë të mbush për 8-10 ditë
filtruar pastaj. Infuzion rezulton është e mbarsur me një shtresë e hollë prej leshi pambuku, vendi
fytyrën e tij, me përjashtim të syve, hundës dhe gojës për 15-20 minuta. Maskë larë
ujë të ftohtë. - Me një lugë gjelle miell tërshërë (ose terren në një mulli kafeje
bollgur) Shto një pulpë hurmë dhe krem ​​derisa slurry,
përziej mirë. Slurry aplikuar në fytyrë dhe qafë për 20-30 minuta, pastaj del me të larë
ujë të ftohtë. Tone maskë dhe pastron lëkurën. Për plakjen e lëkurës - 1
lugë çaji me lëng hurmë përzier me 1 lugë gjelle mjaltë, e verdhë veze veze
dhe një lugë gjelle vaj perimesh. Për të shtuar të dendësisë përzierje pak
koll. Aplikoni maskë në fytyrë për 15 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë.
Maskë rekomandohet për plakje dhe sagging lëkurës. Ajo ka një furnizimit me energji elektrike
dhe toning efekt në lëkurë. - Brumi i frutave për të vënë një shtresë e hollë e
në lëkurë për 10 minuta, pastaj pije me ujë të ftohtë. Kursin e trajtimit - 10-12
procedurave. Për trupin - Anti-celulitin procedurë. Clean hurmë dy nga lëkura,
pure tul dhe përzierje me 3 lugë kripë deti. Shto
2 lugë lëng portokalli dhe lëng limoni dhe përzierje deri qetë
masive. Fërkoni fruta përzierje fshij në para-
steamed zonat e problemit. Lani maskë nën një rrjedhë të fortë të ujit të ngrohtë,
dhe pastaj të marrë një dush kontrast. A procedurën e çdo ditë të tjera për
muaj. - Bath Toning. Shtrydh lëng nga 4 / 6 hurmë tendosje fruta.
Hidh në dush. Shtoni disa pika vaj esencial tuaj të preferuar. Merr
Procedura për 15-20 minuta, mundësisht çdo ditë gjatë muajit. Para se të dush
Mos harroni të marrë një dush dhe të fshij sfungjer të vështirë, por jo pas një dush
Shpëlaj, pat trupi vetëm një peshqir.

Share This Post: