Nga më të famshme të egra bozhure apo të pazakonta.
Njerëzit e quajnë atë rrënja e Marin .

Kjo është një barishte i përjetshëm i familjes është i famshëm për cyanide e saj
masë rrënjë të cilat ndonjëherë arrin 5 deri në 6 kg. Rrjedh bozhure formë bush
lartësi 50 - 100 cm lë të mëdha, petiolate. Corolla të mëdha - deri në 14
cm në diametër me një flakë të kuqe rozë të ndritshme, purplish-pink ose zbehtë
petals. Lule në qershor. Bozhure rritet në zonën pyjore të veri-lindore
rajonet e Rusisë Evropiane, Perëndimore dhe Lindore Siberia perëndimore të
rajonet e Yakutia, sidomos një shumë kjo në malet Altai, gjenden në zonat malore
Lindore Kazakistan. Në zhardhokët e pion përmban rreth 10% e sheqerit dhe të
Sipas disa vlerësimeve, deri në 30% (kryesisht glukozës), 78, 5% niseshte, 1, 5
Vaj% esenciale, e cila përbëhet nga cineole dhe salicylate metil, 2, 1%
acidet organike (benzoic, salicylic), fenoglikozid salicin, 8, 8
Taninet%, resins, mono-dhe triterpenoids. sitosterol dhe aromatike
lidhjet (peonol dhe peonolid), 1, 4% e flavonoids dhe vitaminë C në gjethe
dhe ngjyra - deri në 1% të vitaminës C në fara - rreth 29% vaj yndyror. Set
phytoncide aktivitetin e uzinës. Në mjekësi, përdorimin e nëntokësore dhe aboveground
pjesë për të përgatitur tinctures, të cilat janë të përshkruara si një qetësues në
pagjumësi, çrregullime nervore autonome-vaskulare dhe çrregullimeve.
Root - një produkt të vlefshme ushqimit. Rreth njëqind vjet më parë, bimore tërhoqi
Siberian vëmendjen botanist PNKrylov. Gjatë luftës me nazistët, kjo
rrënja e shumë Siberians shpëtuar jetën. Ate që në vend të patateve. thata dhe terren
miell nga të cilat ishte i pjekur bukë. Në Siberi e kësaj dite është përdorur
si erëza për enët e mishit. Në Kazakistan, rrënja e bozhure është gatuar qull. Ai
pjesë të bimëve të përdorura në prodhimin e pijeve "Baikal". Imët
rrënjët feta dhe i skuqur - një zëvendësim i madh për çaj. Në shtëpi
nga rrënja është zier fëmijët pelte sëmurë. Për dashamirët e ëmbël, si dhe për
personat që punojnë në mënyrën e stresit neuro-emocional, ëmbëltore
industria prodhon një lloj të veçantë të marmelatë, ëmbëlsirat dhe sheqer.

Share This Post: