Karrota është një rrënjë shumë. Si një bimë mjekësore të përdorura
rreth 4 mijë vjet . Ajo është përdorur gjerësisht në gastronomi , si më të popullarizuara
erëza, ajo mund të jetë gjithashtu një element kryesor në gjellë .

Karrota - një perime shumë i dobishëm për trupin. Pronat e dobishme dhe shërimit
karrota shkak përbërjen e saj të pasur. Flokëkuq përmbajnë vitamina
B, PP, C, E, K, dhe ajo ka një carotene - një substancë që trupi
kthen njeriun në vitaminë A. flokëkuq përmbajnë proteina 1, 3%, karbohidrate 7%.
Një shumë e karrota minerale të nevojshme për trupin e njeriut:
, kalium hekur, fosfor, magnez, kobalt, bakër, jod, zink, krom, nikel,
, fluorit etj karrota përmbajnë vajra esenciale që e bëjnë atë
erë karakteristike. Karrota përmbajnë beta-carotene, që përmirëson
mushkëritë. Beta-carotene është një shenjë paralajmëruese e vitaminës A. Getting, organi
Carotene njerëzore është konvertuar në vitaminë A, e cila është më e dobishme për
grave të reja. Gjithashtu, pronat e shërimit e karrota ka qenë forcimi i
retinë. Njerëzit që vuajnë nga, miopi blepharitis konjuktivit,,
verbëri natën dhe përdorimin lodhje të këtij produkti në ushqim
shumë e dëshirueshme. Pronat e dobishme e karrota janë përdorur në ushqimin e njeriut.
Është e dobishme të bëj karrota të papërpunuara, si ajo forcon mishrat. Që nga vitamina
A nxit rritjen, atëherë karrota është veçanërisht e dobishme për fëmijët. Kjo vitaminë është e nevojshme
për vizion normale, ai mban në gjendje të mirë të lëkurës dhe mukozës
shell. Pjatë karrota e karrota dhe lëng karrote përdoren veçanërisht
në të ushqyerit klinike në hipo-dhe avitaminosis A, sëmundjet e mëlçisë, kardio-vaskulare
, sistemi veshkat, stomaku, anemi, artrit, çrregullimet e minerale
këmbimit. Pure karrota të papërpunuara ose të ziera është treguar në kolit. I zier
karrota ndihmon për trajtimin e tumoreve malinje, dysbiosis zorrëve,
nefrit. Posedon këtë perimeve dhe pronave antimicrobial. Gjithashtu në karrota
përmban të paqëndrueshme. Të mjaftueshme për të bëj më një karotë - dhe numri i mikrobeve
goja reduktuar në mënyrë dramatike. Për trajtimin e rinitit mund të jetë futur në lëng hundë
karrota. Mjekët dhe gatuan këshillohen të përdorin dhomë ngrënie për të ngrënë karrota
me lëkurë të kuqe të ndritshme, veçanërisht nëse ajo është larguar para se ngricat e vjeshtës së parë.
Karrota të ziera janë përfshirë shpesh në dietat e pacientëve diabetik.
Në mënyrë që trupi zotëruar shpejt shenjë paralajmëruese e vitaminës A e karrota, është e këshillueshme që të përdorni
me krem ​​ose vaj perimesh. Sipas pronësisë penguar formimin e
yndyra e trupit karrota bimore lakër jep vetëm. Komponimet
kalium në karrota është 10 herë më e madhe se sa komponimet e sodiumit. Kjo, së bashku me ushqim
fibrave, kjo i jep rrënja jo vetëm që nxit urinimin, por moderuar
choleretic pronave. Ajo u gjet se karrota përmbajnë një shumë të natyrshme
antibiotikët, të cilat janë quajtur prodhim të paqëndrueshme, edhe pse ju nuk ndiheni
tymi helmues. Në qoftë se ju mbani në gojën tuaj të bëj më lëng karrote ose karrota
Numri i mikrobeve është ulur në mënyrë dramatike. Gjithashtu, ajo ka
vitamina C, E, PP, B grup, minerale -, magnez, zink, klorit, fluorit jod, bakri,
sulfur, fosfor, mangan, kobalt, hekur, bor, silici dhe pektin. Por më së shumti
vlera medicinale e karrota është i lidhur me një numër të madh të carotene, e cila
konvertohet në vitaminë A, dhe është një antioxidant fuqishëm.
Në të vërtetë, mungesa e kësaj vitamine mund të zhvillohet, lodhje anemi
trupit, vizion të paqartë. Karrota duhet dhënë fëmijëve për zhvillim të mirë
dhe rritjes, dhe për të rritur forcat mbrojtëse. * Me inflamacion i mëlçisë dhe veshkave,
cholelithiasis, gastrit * dhe çrregullime të tjera të tretjes;
* Për ftohjet dhe * tuberkulozi dhe stimulimin e laktacionit
në gratë lactating, përmirëson * shikimi, është shumë i dobishëm për sytë ndihmon *
në shkelje të veprimtarisë kardiake; * përmirëson gjakut dhe rejuvenates
* trupit njom me lagështi lëkurës, përmirëson çehre dhe i jep lëkurës një speciale
qetë dhe të butë. Karrota janë shtuar në sallatë, salcat, supave dhe borscht,
Ajo është përdorur për një shumëllojshmëri të puddings, burgers, casseroles dhe souffles. Varësisht
e gjendjes njerëzore lëng karrote papërpunuara mund të jetë i dehur nga 0 5 të litra 3-4 në ditë.
Lëng ndihmon për të sjellë të gjithë trupin në gjendje normale. Lëng karrote
- Burim i pasur i vitaminës A se trupi juaj mund të thithin shpejt.
Lëng përmban sasi të lartë të vitaminave B, C, D dhe E. lëng Karrota
përmirëson, tretje oreksi dhe strukturën e dhëmbëve. Infermierinë nënë për të përmirësuar
cilësinë e qumështit duhet të pini lëng karrote përditshme. Lëng karrote Raw
është një ilaç natyror për ulcerat dhe kancerit. Ajo rrit
rezistencë ndaj infeksioneve, është efektiv në pankreatik
gjëndër, dhe rrit rezistencën e gjëndrave limfatike,
sinuses fytyrës dhe sistemin e frymëmarrjes. Lëng karrote forcon nervor
sistemit dhe është i pashembullt në rritjen e energjisë trupit dhe forcë. Thatë
, lëkurës pezmatim (inflamacion të lëkurës) dhe sëmundjet tjera të lëkurës janë rezultat i
mangësi në trupin e ushqyesve që përmban karrota të papërpunuara.
Ky është rasti, dhe sëmundjet e syve: oftalmi, konjuktiva, etj Si një mjet për të
kundër ulcerat dhe kanceret e lëng karrote para - mrekulli e tona
shekullit. Megjithatë, është e nevojshme për të përgatitur siç duhet (që rrjedhin nga celulozë), dhe çdo
ushqime që përmbajnë koncentruar, niseshte sheqer dhe miell drithëra është plotësisht i
fshihet. Në mëngjes me stomak bosh për t'i dhënë fëmijëve 50-100 ml lëng. Laksativ dhe butë
mirë. Gargarë për fyti disa herë në ditë: 100 ml të freskëta
shtoni 1 lugë gjelle lëng. një lugë, përzierje mjaltë, diluting përbërje të përzier me të ziera
ujë. Sa më i madh aciditetit në stomak, më e nevojshme për të përdorur karrota
lëng. Lëng të freskët ëmbël me mjaltë dhe yndyrat, ose shpëlarje gojën tuaj për mëllenjë.
Çdo mëngjes me stomak bosh për të ngrënë 100 gram e karrota integruar me salcë kosi ose vegjetale
vaj dhe lëng nga 1 / 4 filxhan 4-5 herë në ditë, përzierjen me mjaltë. Aplikuar
anemi, mangësi vitamina dhe humbjen e përgjithshëm të forcës. Carotene të përfshira në
karrota, efekt pozitiv në forcimin e parë. Karrota me djeg:
Djegiet e kohëve të fundit aplikohen në çdo 20-30 minuta nga tul e karrota të freskët dhe
të lëkurës përflakur dhe plagët purulent. Fëmijët nga krimbat të pini me stomak bosh
1 / 2 filxhan me lëng karrote ose karrota të freskëta integruar - 100 g mund të jepet
Fëmijët 1 lugë çaji vaj kërpi, 2 herë në ditë me stomak bosh me bukë. Vaj
worms dobët dhe vret (ulliri, gjalpë badiava). Kur gurët në veshka
sëmundje dhe si një carminative: a) bluaj fara karrota në një pluhur. Merr
1 g 3 herë në ditë për 30 minuta para ngrënies. b) 1 tbsp. lugë fara karotë të plotësojë
1 filxhan me ujë të valë, të lënë, përfundoi, 12 orë, ikjen. Merrni një ngrohtë
a 1 / 2 filxhan 5-6 herë në ditë. Gurë dhe rërë në fshikëz fshikëz e tëmthit dhe veshkat
janë rezultat i natyrshëm i pamundësisë të trupit për të marrë kalcium,
formuar për shkak të përdorimit të starches koncentruar dhe sheqerna.
Lëng i një limoni të përzier me ujë 1 / 2 filxhan të nxehtë disa herë në ditë
dhe 1 / 2 filxhan përzierje e karrota, lëng kastraveci dhe burachnogo (3-4 herë
ditë) mund të ndihmojë në gurë dhe rërë gjenden në veshkat brenda pak ditësh, ose
javë. Vlera e karrota: një kompleks të pasura me vitamina, carotene, acidet organike
kripëra dhe minerale. Carotene përmban karrota në numër të madh,
normalizes metabolizmit, ndikon në zhvillimin fizik dhe mendor të organizmit,
rrit rezistencën e tij ndaj infeksionit, normalizes funksionin e organeve të vizionit.
Karrota përgatisin drogës, të cilat kanë antispasmodic vasodilator,
pronat që kanë një efekt qetësues në sistemin nervor qendror:
1. Pluhur nga pasardhësit: të marrë 1 g në 3 doza të ndara në ditë. Pluhur nga pasardhësit e
gjithashtu efektive në çrregullime të tretjes, si një diuretik në
nephrolithiasis. 2. Supë: 1 lugë gjelle. fara lugë çaji grimcuar mbushur
1 filxhan me ujë të valë, të mbajtur banjë me ujë për 12 orë, të marrë një supë të nxehtë
deri në 3 gota në ditë. Në mjekësinë popullore, përdorimi fara e kjo fabrikë.
Ato përmbajnë carotene, sheqeri, kripëra minerale dhe jod. Karrota ka anti-
pronat baktericid dhe plagë-shëruese, si dhe një diuretik, saxifragant
dhe laxatives.

Share This Post: