Long-term shkurre , deri në 70 cm gjeth katër rehgrannye në fund
e , ngjyra drurë ka filluar të thinjet , dhe top- pubescent , e gjelbër . lë
kundërt , petiolate , dhëmbëzuar imët , 5-8 cm dhe 3-4 cm e gjerë ,
me sipërfaqe melkosetchatoy .

Lule në whorls rreme. Blooms Sage në qershor-korrik
(Nga viti i dytë i vegjetacionit), kaltërosh-vjollcë, rrallë të bardhë apo trëndafili
lule. Medoproduktivnost urtë është 170-200 kg / ha, mjaltë, të mbledhura
bletët në plantacione të urtë, ka një veti shëruese theksuar.
Saponin - lë të mbledhura nga fillimi i urtë lulëzuar për
verës. Lë dhe drogës "Salvini", duke përfshirë edhe nxjerrjen e lë,
përdoret si një astringent për pije me procese inflamatore
në zgavrën e me gojë. Çajit bimor e bëra nga urtë lë rekomandohet në trajtimin e
bronkit zgjatur, fyt i lënduar dhe mishrat e gjakderdhje. Përfshin lë urtë
drogës dhe pagesat janë vlerësuar me, mëlçisë fshikëz fshikëz e tëmthit,
Traktin gastrointestinal, si diuretik dhe carminative. Nxjerrjen e ujit të lë
(20 g për litër ujë të vluar) promovon tretje të mirë. Urtë aromatike
banja janë përdorur në trajtimin e nervit shiatik, dhimbje të nervit shiatik, polyarthritis, etj
Në Tibetan barishte mjekësi urtë trajtohen me të ashtuquajturat "inflamacion të gjakut"
(Sipas terminologjisë tradicionale të përdorura në tibetian mjekësi), "anijet e ngrohjes"
dhe "helmin e sëmundjes."

Share This Post: