Eukalipt top - një pemë me gjelbërim të përjetshëm , deri në 50-70 m , më e larta
pemë në botë ( që është gjetur deri në 155 m ) , një rritje të shpejtë , familja e
Myrtle .

Sistemi rrënjë është e fortë, dru - të ngurta. Eukalipt është grek
"E pra e mbuluar", "eV" - mirë, "kaliptue" - e mbuluar. Leh e trungut dhe degëve
qetë, bardha-gri, shtresa e jashtme peels off. Fidaneve të rinj
drejtkëndëshe, Veshje të mbuluara, si gjethe, dylli i kaltërosh
hije. Gjethet e bimëve të reja dhe fidaneve korije e sessile, përballë,
ovate ose shirokolantsetovidnye. Gjethet e bimëve të vjetra janë të gjelbër të errët,
një, të gjerë dhe të gjatë, të rregullt, të shkurtër, të gjithë, venitje
dendur. Në pulpë e lë në një enë përmban një vaj të paqëndrueshme. Lule
të mëdha, sythe vetmuar, axillary, sessile në peduncles shkurtër, fort
kapele të mbyllura që bie kur të naftës çel lule thelbësore
jep lë një erë të mprehtë. Blooms në vjeshtë, në një jetë 3-vjeçare.
Atdheu eukalipt - Australia, ku ajo është quajtur "diamanti-pyjor", "pemë
jetën "dhe" pema e mrekulli ", dhe ishullin e Tasmanisë. Kultivuar në zonën e Detit të Zi
Deti bregdetit, kryesisht në Adjara dhe Abkhazi (lagësht subtropikale).
Lë dhe nxjerrë ata nga vaj esencial. Lë një erë të fortë,
aromatike, erëza pak hidhur shije. Përbërjen kimike. Në gjethe të freskëta janë gjetur
vaj esencial (deri në 3, 5%), komponenti kryesor i të cilave është cineole,
i tretshëm në ujë të ftohtë, taninet (5-6, 3%), organike
acid, e hidhur, etj Në lëvore, si dhe në gjethe, tannins gjetur
në 10%. Efekti dhe zbatimit. Përgatitjet e eukalipt kanë analgjetik,
antiseptik, anthelminthic, Antiparasitic, një pronat expectorant.
Cineole ka një pronë të fortë progivomikrobnym në lidhje me një numër të
mikroorganizmave. Efekt dezinfektues të vajrave thelbësore 3 herë më të larta se sa
veprimi i acidit fenik, por shumë më pak toksike. Përdoret në
, mjekësi infuzion, zierje, gjurmë dhe vaj esencial. Infuzion është përdorur për
akute gastro-intestinale sëmundjeve, kollitet, si një expectorant dhe dezinfektues
do të thotë, si një antiseptik është përdorur në sëmundjet e
rrugëve të frymëmarrjes, pezmatim i fytit, tracheitis, bronkit catarrhal dhe blu,
, pleurit abscese dhe gangrenë e Lavage mushkërive për plagët e infektuara,
ulcerat, fistulas, phlegmon, me pleurit, mastitit purulent, fraktura të hapur,
osteomyelitis kronike, etj Nastgy dhe zierje e gjethet e eukalipt zbatohen
Përveç kësaj, në praktikë syrit në blepharitis, dhe në lëkurë - me disa
sëmundjeve të lëkurës pustular. Eukalipt naftës është përdorur edhe në
osteomyelitis, carbuncles, phlegmon, në praktikë gjinekologjike - në
erozioni, ulcerat e mitrës, për sëmundjet e inhalimi i lagësht e sipërme
rrugëve të frymëmarrjes dhe të nasopharynx, në një përzierje me ujë, ose një zgjidhje alkoolit
si një dezodoriruyushee thotë. Pamja e jashtme, ai u emërua si një qetësues
dhe koha-humbur mjete nevralgji, reumatizma, radiculitis. Kohën e transmetimit
Naftës është pjesë e përgatitjeve komplekse. Në Bullgari, eukalipt lë
janë përdorur si një anestezion lokal, vasoconstrictor, anti-
dhe antiseptik për bronkit dhe astmë në formën e nxehtë
infuzion (1 lugë gjelle për 250 ml ujë për 30 minuta), por më efikase
efekt të shënuar nga inhalimi i vajrave thelbësore. Vaj esencial të shpërndahet
në lulediellit (2:100) - një mënyrë e mirë për lyerjen e pasazhe të hundës
grip dhe ftohjet. Eukalipt lë janë përdorur gjerësisht
ne si një analgjezik antimicrobial, antiseptik, me anginë
dhe kronike ton. Pronat antiseptik e eukalipt lë kështu të pranishëm
shpreh se, pas përdorimit të tij të zgjatur është plotësisht lexuar
një heqje e bajameve. Metoda e përgatitjes dhe të konsumit: 10 g grimcuar
lë të bëjë 200 ml ujë të vluar, nuk valë, zierje një orë. Gargarë
në mëngjes pas një vakt, pas darke dhe në kohën e gjumit. Përgatitja e infuzionit mund të jetë për 2 ditë.

Share This Post: