Lëngjet e frutave dhe perimeve , sidomos nëse ata janë të freskëta ,
kanë një ringjalljen e të jashtëzakonshme dhe pastrimi fuqi.

Efekti mrekullueshme e lëngje natyrale për shkak të faktit që përbërja e tyre është
natyrore, të strukturuar me ujë, për t'u ngjyrosur natyrore dhe shije
substancave, komponimet pektike, acide organike, vajra esenciale, alkalet,
, celulozë të paqëndrueshme, vitamina dhe minerale që japin ngarkuar brendshme
trupin e njeriut. Ato përmbajnë sasi të mëdha të pasura me vitamina A,
C, E, B grupit (B, B2, B6) dhe të tjerët. Në lëngje natyrale fshehur sekrete për të jetëgjatësisë
dhe shëndetësore, thotë InFlora.ru internet revistë e grave. Dhe përgatitjen e tyre për
prania e juicers nuk është e vështirë. Përfitimet e të gjitha lëngjet natyrale
perimet dhe frutat mund të ndahen në tre grupe në varësi të faktit nëse
çfarë vitamina dhe substanca të vlefshme që ato përmbajnë. Grupi 1. Perime dhe fruta
që furnizojnë trupin, kryesisht vitaminë C dhe vitamina A dhe
B, minerale, fibra dhe sheqerna. Ky grup përfshin:
portokall, grapefruits, limon, domate, lakër (thartuar sidomos), gooseberries,
rrush pa fara, manaferrat egër, luleshtrydhe, raspberries, speca, majdanoz.
Grupi 2. Perime dhe fruta, të cilat furnizojnë trupin kryesisht
carotene mënyrë dhe vitaminë C, vitaminë B2, minerale, fibra,
sheqer. Kjo karrota, kajsi, pjepër, domate, kungull, lakër brukseli,
leeks, pods gjelbër fasule dhe bizele, piper i kuq, majdanoz,
Rowan. Grupi 3. Perimet dhe frutat, në të cilin shuma e vitaminave dhe mineraleve
substancave është i vogël, ato përmbajnë vitamina B dhe vitaminë C, kanë një të dobishme
të ndikojë në proceset metabolike në trup. Kjo është, selino kastravec, rrepa,
radishes, qepë, majdanoz, dardhë, mollë, kumbull, rrush, qershi.
Çfarë mund të jetë lëngje natyrale? Një shumëllojshmëri e lëngje natyrale janë të kënaqur
dhe të gjitha ato mund të ndahen në katër grupe: fruta, perime, manaferrat dhe bimor
lëngje. Më të ulët kalori, por shumica janë të freskëta, perime provë
lëngje, të cilat përmbajnë minerale më shumë se lëngjet e frutave apo nga
manaferrat. Lëngje frutash, duke qenë më të kalorive, çhelmoj organi më mirë se kushdo tjetër
e produkteve të mbeturinave të rrezikshme, toksina. Lëngje Berry
edhe mjaft të lartë të kalorive, por në krahasim me perimet, janë me anë të kësaj
depo të pasura me vitamina. Lëngje bimor, pavarësisht nga fakti që pronat e shërimit
absolutisht jo më pak se gjithë të tjerët, janë më pak të popullarizuara për shkak të
aromë të veçantë. Për shembull, lëng e majdanoz mund të jetë një e mrekullueshme
diuretik, treguar në veshka, dhe lëng selino
rrit seksuale, energjia luleradhiqe alergji lëng të trajtuar
dhe anemi. Si për të humbur peshë në lëng? Përparësia e madhe e natyrore padiskutueshëm
lëng në krahasim me lëng është shëruar pronën e tyre për të promovuar
humbje peshe. Arsyeja është se në lëngje natyrale përmbajnë shumë
më pak sheqer dhe që ata të kontribuojnë në përmirësimin e procesit të metabolizmit
në trup. Ditën e shkarkimit për lëngje natyrale në ato ditë, rekomandohet
gjatë ditës vetëm për të pirë një shumëllojshmëri të lëngje dhe plotësisht të ndryshme
ushqimit. Natyrisht, më të dobishme janë shtrydhur fllad lëngje dhe pije të tyre
në ditë për një, 5-2 litra. Lëngje shtrydhur fllad do gatuaj
të pavarur, si dhe të gjitha përbërësit e do të ruhen në to
më gjysmë ore. Kur lëng është ruajtur për një kohë më të gjatë nën veprimin
ajrit dhe të lehta në të shkatërruar shumicën e ushqyesve. Recipes
lëng natyral për humbje peshe është më e dobishme vetëm për humbje peshe përzierje pije
të lëngjeve të ndryshme. Ndoshta shijen e parë të këtyre pijeve mund të duket e pazakontë.
Për shembull, është e dobishme për përzierje në proporcione të barabarta, panxhar dhe karrota
, lëng lëng portokalli (1 / 4) dhe grejpfrut (3 / 4) lëng, lëng limoni (3 / 4)
portokalli (1 / 4). Ose këtë recetë: një gotë me lëng domate - një lugë çaji
lëng të majdanoz dhe një gotë me lëng karrote - një lugë çaji lëng nga selino.
Nëse e dëshiruar, si dhe në fillim të marrjes së lëngje të tilla, ato mund të jenë thinned
shijen e ujit të pastër. Lëng natyral për lëngje humbje peshe natyrore mund të
të bëhet pjesë e dietë, për shembull, mono-dietë e ulët në ushqyesve
dhe vitamina. Prandaj, rekomandojmë nutritionists, edhe gjatë të rënda
dieta në mënyrë që të japin trupit me vitamina të domosdoshme dhe mikroelemente,
pini lëngje shtrydhur fllad. Por nuk e marrin këtë rekomandim si një thirrje
thithin litër lëngje, sepse ne duhet të kujtojmë se ato janë mjaft të lartë të kalorive.
Si të saktë për të pirë lëngje? Së pari, ne duhet të kujtojmë se
konsumin e lëng frutash të çon në një grumbullim të depozitave yndyrore. Ndodh
kjo është për shkak të tilla shumë lëngje sheqer, dhe të ngadalshëm thithjen e saj fije dietetike
të vogla. Prandaj, shuma e pakontrolluar të pijshëm të madhe me lëng frutash mund të
të bëhet edhe shkaku i trashje. Në kushtet e humbjes së peshës në këtë mënyrë të papërshtatshme
është lëng portokalli, kështu që duke marrë atë për të minimizuar ose plotësisht
përjashtuar nga dietë. Nëse jeni vazhdimisht dieting, pastaj kthehet për të
dietë lëng shegë, sepse ajo është konsideruar si mjeti më efektiv të
për të luftuar anemi, të cilat shpesh zhvillon në ato që mbajnë
dieta të ndryshme. Lëng shegë është i dehur holluar, kjo mund të bëhet nga
ujit mineral ose lëngje të tjera (mollë, karrota). Një kombinim i karrota
lëng shegë dhe - një bombë të vërtetë vitaminë për trupin,
sepse ai përmban më pak sheqer se çdo lëng frutash. Nëse jeni duke marrë
lëng të pastër karrota, atëherë ajo duhet të holluar për shkak të shijes specifike
dhe përmbajtje të lartë të beta-carotene, e cila çon në rrezik të tepërt të
zhvillimin e sëmundjes së mëlçisë dhe njollë të fytyrës. Koktej shega
dhe lëng molle, natyrisht, kalori të lartë, por ajo mund gjithashtu të përdoret për
humbje peshe. Si për të pirë lëngje? Siç u përmend më herët, i freskët
lëngje duhet të jetë i dehur menjëherë pas përgatitjes. Perimet, frutat dhe manaferrat janë
të pjekur, i pastër (sidomos perime) dhe të freskëta. Frutat dhe perimet janë të këshillueshme
përdorin me lëkurën, siç është në këtë numër të përqendruar një pjesë të madhe të
ushqyesve. Lëngje duhet të marrë përpara se të hahet, si marrjen e tyre është
të gjitha brenda 15-20 minuta. Shpesh në fazën fillestare pas marrjes lëng është vërejtur
një reagim të organizmit si një stomak me probleme apo shqetësime të vogla
stomak. Ky reagim është e natyrshme dhe tregon procesin e pastrimit
në trup. Shuma maksimale e lëng natyral në ditë nuk duhet të
më shumë se 2 litra, dhe minimumi - 600 ml. Nuk ka nevojë të shtoni kripë për lëng
ose sheqer, nëse dëshironi, më mirë të mbushur me mjaltë, portokalli ose limoni
, gjallëri kopër ose majdanoz, qimnon. Dhe e rëndësishmja, se gjatë
marrjen e lëng keni pasur një humor të qetë, ju nuk do të ngutemi për të dhënë
lëng nga përdorimi i kënaqësisë. Ju nuk mund të pini lëngje volejboll
ose gulps, ata kanë nevojë për të pirë ngadalë në gllënjka të vogla, ju mund të
nëpërmjet një kashte. Kjo rezulton jo nga të gjithë që të jenë të dobishme pa shije, dhe
Kështu, duke shijuar shijen e lëngje natyrale, jo vetëm mund të përmirësojë shëndetin tuaj
dhe për të forcuar sistemin imunitar, por për t'u bërë të zbehta.

Share This Post: