Lule shumëngjyrëshe janë purslane ndritshme dekorative duket qëndisur në qilim
e krahut smerald bari vetë Mary Weaver . Një purslane kopsht të dobishme
në thesarin e shëndetit dhe bukurisë për çdo grua .

Purslane kopsht - Portulaca oleracea L. - Një barishte gjithëvjetor
e portulakovyh familjes. Ne kemi rritur si një vjetor. Saj, me mish
dritën e gjelbër me një nuancë të kuqe rrjedh, 15-35 cm të gjatë, shpesh
qëndron në shtrat, por janë ngritur mbi tokë dhe të ngritur. Ata branched
pothuajse nga fillimi i tij. Gjethet janë të trashë, i zgjatur. Lule janë të vogla,
të verdhë, të vendosura vetëm ose të mbledhura në tufa e 2 - 3 në axils fletë.
Lulëzuar purslane nga qershori deri në vjeshtë. Pollinated nga insektet. Fruta - sferike
ose vezak kapsulë. Farërat janë ngjyrë kafe të errët, piqet nga korriku deri në acar.
Me era. Rreth globit të rritet deri në 200 lloje të purslane, dhe
në Rusi, rritet egra purslane vetëm kopsht. Ajo mund të shihet
në fusha, kopshte, mbi baza të mbeturinave, djerrina, sedimenteve me rërë në lum
lugina. Purslane kultivuar si një perime, medicinale dhe dekorativ
bimore. Florists edukuar të madhe-purslane - Portulaca grandiflora.
Purslane atdheut quhet India, Argjentina dhe Brazili, në Evropë purslane
u paraqit në shekullin e XIX. Kultivuar në Azinë e Vogël, Iran, Mongoli, Kinë
Japoni dhe Australi. Në shumicën e vendeve është rritur si një sallatë vitaminë
e gjelbër, e cila është përdorur kryesisht para se të lulëzuar. Prona të dobishme
purslane purslane bimëve të përfshira në vitamina - A, B1, B2, E, K, PP,
proteina, glukozë, saharoze, galaktozë, succinic, limoni, organike malic
acid, kalcium, kalium, magnez, mangan ushqyesve dhe të tjera.
Medicinale pronat kopsht purslane është përdorur në e lashtë
herë. Në trajtimin e purslane përmendur në shkrimet e tij, Hipokrati, Pliny,
Theophrastus mjekët dhe shkencëtarët dhe të tjera të botës antike. Portulaca përdorur
si ushqim dhe si mjekësi në Egjiptin e lashtë dhe të Asirisë. Arabët e lashtë e quajtur
purslane "bekuar një perime", sipas një tradite të vjetër musliman
Magomed iztselilsya nga plagët në këmbët e tij pas prekur purslane me këmbë
në këtë fushë. Mjek arab Ibn el-Benter purslane zbatohen në trajtimin e diabetit
mëlçisë, veshkave, stomakut. Në mjekësinë moderne aboveground
e purslane është përdorur për dhimbje koke, sëmundje të stomakut, mëlçisë
veshkave dhe fshikëzës, dhe hipotension, artritit, enterocolitis, dizenteri,
konjuktivit, hemorroide, për të ulur nivelin e sheqerit në gjak. - Zierje e
herbs purslane 1 tbsp. lugë çaji i grimcuar barishte të thata purslane pour 1
të paplota (të rims) gotë me ujë të valë, të sjellë një çiban dhe vlim për
ziej 15 minuta, i hedh në një termos dhe të shtyjë disa orë,
cool, tendosje të marrë më 1 3-4 herë në ditë para ushqimit. Nga pamja e jashtme
sores lani supë, fshikëza dhe plagë, duke e bërë kremra për psoriasis. Për të hequr
lythat e tyre lyhet me lëng të freskët purslane. Portulaca nga kohët e lashta
të përdorura në kozmetikë. Maska e rrudhave purslane bën më pak të dukshme,
linja dhe folds e lëkurës që konkurrojnë në indet e procesit të përtëritje e qelizave. - Maskë
për normale të lëkurës me vaj 2 tbsp. tul lugë nga e gjelbër purslane rinj
përzierje me 1 lugë çaji i bollgur. Aplikoni në fytyrë për 15 minuta. Del me të larë
e ujit në temperaturë dhome. - Maskë për 2 tbsp lëkurë të thatë. i grirë
purslane përzier me 1 lugë çaji mjaltë dhe shtoni vaj ulliri sa më shumë
se masa nuk e përhapur. Aplikoni në fytyrë për 10-15 minuta. Heq me të larë me një tampon
ngjyhet në çaj të ngrohtë lë të çajit të gjelbër. Lahen me ujë të ftohtë të ziera.
- Maskë ushqyese mix njëpasnjëshëm gjethet e purslane, përafërsisht. 4st lugë
me djathë të butë dhe 1 lugë çaji salcë kosi. Aplikoni për të, fytyrë dhe qafë decollete
për 15 minuta. Heq me të larë me zierje të ngrohtë e majdanoz ose çaj kamomil. Apliko
moisturizer lëkurës. - Infuzion për larjen e flokëve të zbokth 1 tbsp. lugë
barin e thatë pour 1 filxhan ujë valë. Mbush me 1 orë, ikjen, fshij
në lëkurë e kokës pas larjes dhe flokët e lagura.

Share This Post: