Gjë me cilësi të lartë dhe të shtrenjta , si një verë fisnik , me moshën bëhet
vetëm më mirë . Kjo filozofi formon bazën e konceptit të " cilësisë së mirë " .

Nuk është rastësi emri është huazuar nga fjalori i Sommeliers, është sinonim
afat-gjatë ekspozimit dhe tufë lulesh hollë. Në gjuhën e podium -
pllakë luksoze të modës së vjetër, por në rastin e brendshme - një të veçantë dhe
një bukuri të mirëfilltë. Nëse vetëm pak vite më parë, cilësisë së mirë me kujdes shikuar përreth,
duke u përpjekur në pozicionet e tyre dhe "shoots" vetëm në modës mesme
Bohem, në vitet e fundit, duke hyrë nga sferat më të larta të jetës
ajo është në tokë, dhe madje edhe i lirë të philistinism ngjyra, ai u bë
në një plotësisht ligjore për të. Ose filozofinë. Por shpejt atmosferë. Ose humor
- Ju mund të telefononi çdo gjë që ju pëlqen. Megjithatë, pse flirt, cilësisë së mirë arriti të marrë
bazë teorike, ka gjetur një sfond koherente historike, shumë ishte rritur
tifozët dhe pasuesit - me pak fjalë, ka çuar në marrëzi estetike
e cila është në ajër, por nuk mund të klasifikohet. Cilësisë së mirë ka
kuadër të qartë, kufijtë dhe monumentet - kjo është më tepër një mënyrë e jetës, kur çdo
zgjedh për veten e tij gjëja më e afërt të kohës dhe stil. Glamour me një histori të
Vintage: Legjenda e brendshme Nëse ju shikoni përreth, pa një tub zmadhuese
bëhet e qartë se në mjedisin e sotëm, prodhuesit, segment të shtrenjta
çdo zonë, e dominuar nga një prirje që mund të quhet "retro"
ose një retrospektive të paharrueshëm se të shekullit të njëzetë. Merrni, për shembull,
mobilje. Markave të famshme të ofrojnë çmime të pabesueshëm prek zemrat
mbathje të kontrolluar se hapur nga një shikim. Dhe ende
të paktën në formë, ato janë dhimbje kujton e përcaktimit të një minimalist i 1960.
Një shembull tjetër. "Jaguar", "Maybach", "Bentley" ose "Rolls Royce" - Stunning
ndonjëherë, në kohët e fundit më shumë dhe një ferr i retrostilny. Në ndalesa e modës
Gucci mbush dy dekada më parë. Dhe për teknikën aktuale fotografisë
Sepia. Rastësi? Çfarëdo që ju pëlqen. Dikush do të thonë: "Kriza Art, mos harroni
si një herë në prag të XIX dhe të XX-të, dekadenca dhe dekadent, e mahnitshme
bukur, por ajo tashmë ishte, ajo ishte ... "Dhe dikush tjetër," Rilindja, nga ana e
nga e njëjta dhe si dy bizele të ngjashme me atë që shtrihet në një afërsi
rafte në Boutique nëpër rrugë për të, individuale dhe të paharrueshme me eksplicite
shprehurit dhe të drejtat e autorit fillim. Ashtu siç bëri më parë. " Si i cilësisë së
herë dhe u bë aq i suksesshëm se afat të përcaktuar vlerën e gjërave të vjetra
një realitet të ri, pa pretendime ndaj fetish, dhe kjo është e kulturore
- Në nivelin e filozofisë. E pra, të dy pozitat e tyre kanë
dhe secili prej jush mund të argumentojnë të gjatë. Por jo interesante shoh se çfarë
është e cilësisë së mirë, nga pikëpamja praktike? Një cilësisë së mirë - është, për shembull, të vjetër
karrige në dhomë gjumi, i cili është i aftë në një mjedis klasike moderne,
ose një tryezë bixhozi me këmbët gdhendur, i cili do të jetë një element spektakolare në
dhomë të brendshme. Kjo është e veshur disi, me artë spines folios
në një raft librash, një llambë vajguri ose një samovar në kuzhinë, një dorë e vjetër qilim
e divan. Ose vetëm një kornizë bërë nga të vjetra, me lëkurë
bojë bordit. Këto dhe të ngjashme kuriozitete në dhomë do të krijojë një atmosferë të veçantë.
Bërë me dorë, apo artin e kombinimit të cilësisë së mirë nuk është një stil në vetvete, por
këtë mënyrë për një kombinim të vjetra dhe të reja, nganjëherë duke pretenduar statusin e antike,
ndonjëherë i ngjan një hedhurinë të vërtetë dhe kërkon ndërhyrje të menjëhershme.
Për të krijuar një atmosferë të cilësisë së mirë që ju mund të përdorni të gjitha sendet që janë
testit të kohës. Cilësisë së mirë ndryshon nga antike, e cila është aq e rëndësishme
restaurimit të aftë, dhe pamja e mobiljeve më e vlefshme se papërlyer,
dhe lejon për imperfections vizuale. Për më tepër - nuk denjoj për të rregulluar ato,
dhe madje edhe modifikimin e qartë. Nëse mobilje ka një krisje, të eliminohen, por
eliminuar defiantly: ngjyra, cilësi, materiale. Ose të majtë në
formën origjinale - me të gjitha të çara, scuffed, chipped dhe vrima.
Nëse ne nuk kemi asgjë për të folur e, si rrethim të krijuar. Në të kundërt,
nga ata që japin mobilje një pamje të re me njollë dhe llak, mbështetësit
kushtet e cilësisë së mirë, përkundrazi, kanë tendencë për efektin e plakjes së. Në këtë
kuptimin e cilësisë së mirë - një lloj i qasjes së ideologjisë dekorative të projektimit
jo vetëm, por edhe hapësira e çdo gjë në të. Vintage fokusohet.
Këto janë objekte të veçanta dhe pajisje që të shtoni bukuri dhe origjinalitet të situatës.
Drejtimi ofron hapësirë ​​të pafund për imagjinatën, si arsenal i tij
është një koleksion të madhe të stileve, epokat dhe kohët. Aftësia për të kombinuar dhe përzierje
artikuj nga "Opera" të ndryshme tani është gjithnjë e më popullor në mesin e designers.
Kjo kërkon jo vetëm njohuri të madhe të tregut, por
dhe mbi të gjitha dëshirën për të shprehin individualitetin dhe për të krijuar një të brendshme,
jo si ndonjë tjetër. Në kontrast me skemën e përbashkët e ndërveprimit
"Arkitekt - klient", ku i parë ofron një brendshme të dytë
bazuar në zgjedhjen e perfundon ekskluzive dhe të pabesueshëm
markave të çmimeve (fakultative të sigurt, më e thjeshtë dhe e sjell në maksimum
dividendët), një i ri. Cilësisë së mirë në këtë kuptim është e mirë, sepse ai ua mundëson të
autori për përdorimin më të objekteve në rënie në horizont. Në pajtim
zgjedhur me pjesët styling planifikuar dhe pajisje që mund të stresit
disponimin e dhomës. Një spektër të gjerë: nga veshjet e rëndë
kabinetit, të cilat nga teknikat dhe metodat e thjeshta në një antike
lloj "vlera familjare" për detajet më të vogla të brendshme, duke përfshirë edhe
pajisje dhe pajisje dekorative. Magjike të tilla mund të krijohen si
plotësuar "retro" me elemente të reja dhe duke shtuar të freskëta dhe origjinale
ide në gjë të gjatë moshës. Një shembull i përkryer i një llambë: Baza
ruajtur mirë e saj dhe mban prarim fisnike dhe një numër të karakteristikave të
referohet në epokën e viteve 1900. Me pak fjalë, gjë e bukurisë si të mirë. Një problem -
Abazhuri: pëlhurë venitur, dhe mezi crawled për të plotësuar një të re, pastër dritë,
brendshme. Por kjo nuk është një arsye për të braktisur të tillë accessory një luks!
Vetëm të zëvendësuar pjesë. Në të njëjtën kohë i cili tha se hije nuk mund të
përfaqësojnë një kohë tjetër, thonë se epoka e plastike. Ajo që është befasuese
kombinim, cilësisë së mirë më interesante më merr artistike
dhe thekson origjinalitetin e mendimit. Megjithatë, duke u kthyer në llambë: në fuqi
dhe një zgjidhje më tradicionale - hije të ngjyrës apo tekstileve shirita
qelqi, simulon gotë me njolla. Ndonjëherë ajo është e mjaftueshme vetëm një objekt, i cili
kërkoni dhomë stil. Për brendshme cilësisë së mirë karakterizohet nga prania e
në një atmosferë të dressers dhe zemrat, raftet dhe dollapët, ngrënie të mëdha
Wallpapers dhe të gjitha llojet e njësive sirtar. Skemë të ngjyrave është tërhequr për të ngjyrave natyrore.
Nëse është e objekte të ndritshme dhe të ngopur me ngjyra, ata duhet domosdoshmërisht
për të "mbytur" scuffed ose i prerë. Nga plehra për pasion të markës së
antikitetit ndikuar në mënyrën e jetesës. Ajo që më herët në shpirtin e tyre, ose të ardhurat
për hir të bërë identiteti është bërë tashmë një trill. Në dyqanet antike dhe në
Tifozët pazar gjerash të lira nxitim turma e gjëra të rralla. Me fat,
dhe disponueshmërinë e durim dhe imagjinatës për kthimin e tij nga këto udhëtimet mund të jenë të
dekoroj brendshme, për shembull, llambë njëjtë me një "Tiffany" pilivesa
whitewashed apo të mbuluara me rrjeta craquelure karrige "tonetovskim". Në
, biznesi vizituar tregjet pleshtat - punësimi në një shumë të këndshëm
dhe informative, jo vetëm trena muskujt, por edhe zhvillon mendjen, është e
kaq interesante - për të eksperimentuar dhe trillime gjëra të kthyer funksionalitetin
dhe duke u dhënë atyre kuptim të ri. Një tjetër avantazh i cilësisë së mirë është
se kjo zonë mund të punojnë në pothuajse çdo stil -
nga traditat evropiane dhe duke përfunduar me të gjitha llojet ekzotike
interpretime. Nga rruga, në krahasim me krijimin e bukuri të njëjtë parizian
- Drejtimi, ju shihni, kohë më parë u bë një kohë të caktuar dhe kozmopolit,
- Me rastin janë kaq të njohura sot, motive orientale. Ata me fat që
mbledh pjesë e mobiljeve në të famshme në afërsi të Saint-Ouen Porte de Klinyankur
në kryeqytet në Seine. Megjithatë, me siguri, ende duhet të jetë i kënaqur
tregun vendor, si dhe psevdoantikvariatom sjellë nga pushimet verore
dhe të udhëtojnë në vendet tropikale. Por të gjithë të njëjtën dhomë me pëlqen e origjinale
pjesë dhe pajisje shikoni më shumë estetike se një stilistikisht
brendshme kalitur krijuar nga skrap zakonshme dhe të zakonshëm
fondeve. Për hir të nevojave të modës së sotme janë prodhuesit ofrojnë në mënyrë aktive
mobilje dhe pajisje "antike", është fjala dhe materialet e mbarimit.
Teknologjitë moderne të lejojë që të veshin se pothuajse çdo produkt, pavarësisht nëse
Kjo është bërë e, dru, metal guri, ose qelqi. Imazhi i koleksioneve më në modë dhe të shtrenjta
mobilje, dyer, qeramika, forcon një formë artificiale ndryshk
dhe bronzi me prarim prarim, qelqi dhe guri chipped, i vjetruar array
dhe manifestimeve të tjera të moshës së avancuar. Me një kosto prej mobilje të tilla dukshëm
inferiore ndaj antike të pranishëm. Përveç kësaj, djali artificiale e vjetër - vetëm
jashtë për ata të cilët, për çfarëdo arsye, hodhi poshtë estetikë e gjëra nga e kaluara
por ajo tenton të atmosferës antike. Megjithatë, imazhin e dëshiruar,
humor dhe atmosferë mund të krijohen me ndihmën e letër-muri të njëjtë, mur
paneleve, lampshades tavan, perdet e tekstilit, dhe detaje të tjera ...
vetëm gjëra reale cilësisë së mirë, të blera me sukses në një plesht
treg ose gërmuan në thellësitë e mezzanines. Gjëja kryesore - një eksperimenti, sepse
bazuar në filozofinë e cilësisë së mirë - qasje një koleksionist në botën e kulturës materiale.
Moda modës, por ndoshta ka një dashuri për cilësisë së mirë nga natyra. Manifestohet
të gjitha, pa përjashtim - nga rrobat ne veshin dhe mjedisin
që e rrethojnë veten, dhe duke përfunduar me psikologjisë, sjelljes, dhe vetë-identifikimit
në hapësirë. Për ata që e kanë atë, nuk kanë nevojë për një projektues, nuk llap
- Feel litarë. Dhe me siguri të ketë sukses.

Share This Post: