Bizele - një burim i vërtetë i proteinave . Ata janë bizele në një dy -fish më i madh se në
grurë ose thekër . Në mish bizele me kalori të lartë, nutritionally
jo më pak se hikërror dhe oriz , por përmbajtjen e niseshte ështëpatate .

Në fasule bizele shumë vitamina - A, grupi B, C, PP, dhe (neni
Botuar më) e elementeve thelbësore të tilla si hekur, kalcium
dhe, kalium jod, magnez dhe sodiumit. Dhe bizele të freskëta, dhe të thatë përmban folik
acid dhe shumë selen. Përveç kësaj, prodhimi bizele fibra të
toksina trupit dhe lëngjeve të tepërta. Nutritionists rekomandojmë hahet me bizele
anemi, atherosclerosis, trashje, parandalimin e goiter. Një filxhan e gjysmë të freskët
fara pea ofron trupin tuaj një dozë të përditshme të niacin.
Kjo është një substancë shumë të rëndësishme që është në mënyrë aktive duke luftuar kundër, kancerit atherosclerosis
sëmundjeve, astma dhe, përveç kësaj, rregullon nivelin e kolesterolit në gjak.
Bizele të njoma e pengon formimin e mpiksjen e gjakut, e prodhimit bile dhe përmirëson
muskujve të zemrës. Bizele të dobishme dhe të gjelbër, si ato të
një shumë, hekurit dhe kalciumit klorofil. Nga kohët e lashta, fuqia shëruese e bizele
e dinte dhe e përdorur mjekësi tradicionale, e cila tani rekomandon baza ditore
përfshijnë bizele në dietë në trajtimin e tuberkulozit, diabetit, vitiligo.
Mjekët popullorë thonë dhe pronat diuretik e bizele. Mjetet për deducing
gurë në veshka dhe të fshikëzës urinare. Daily marrë 2-3 gota e nxehtë
bizele ose lëng mishi supë nga një pods shijshme të rinj. Kompleks
trajtim për vlon dhe abrasions. Brenda 14 ditëve të agjërimit në mëngjes për të marrë
2 Art. përzierje lugë Trajtimi: mix 3 tbsp. lugë të thata bizele, oriz,
, mel promolot në një mulli kafeje. Brenda 3-4 minuta për ta pjekur në një tigan
me një fund të trashë, nxitje të vazhdueshme. Dhe hudhni 1 filxhan me ujë të valë dhe kuzhinier
7 minuta. Transferimi në një kavanoz, cool dhe dyqan në frigorifer. Paralele
me pritjen e përzierje para se të shkojnë në shtrat duhet të vendoset në një vend të lënduar një vë llapë
e miellit pea. Për këtë terren në një mulli kafeje për të shpërndarë bizele të thata
ujë të ngrohtë për konsistencën e qëlloj, duke e bërë lëkurën dhe nashlepku
fix band ndihmës. Përsëriteni këtë procedurë derisa nuk abscese.
Ilaç për urth. Përpara se të hahet, tërësisht përtyp dhe gëlltitje fara 4,3
bizele të freskëta apo të thata ngjyhet me lagështi. Me një hemoglobinës ulët
gjaku të përditshme për mëngjes, hani 3-4 lugë e konservuar
freskëta ose bizele. Me ekzema, plagët septike, bruises imponon
Vë llapë e prekur fushën e fara i papjekur e bizele pure. Për të rritur
efekt terapeutik është e rekomanduar për përzierje 1 tbsp. lugë pure pea
1 lugë çaji me një shkumë të bardhë veze whipped. Ilaç për djegiet. Nëse calcined
Vende lëkure shkuar, sasi e vogël me bizele të hapur indet pluhur terren. Mjete
për të përmirësuar anije cerebrale. 4-5 herë në ditë, pa marrë parasysh
Hani 1 lugë çaji vakt e bizele të thata, larë poshtë me të ngrohtë
ujë. Ilaç për ftohjet dhimbje, në organet e brendshme,
që rrjedhin nga ushtrimi i madh. 2 teaspoons thata grirë
bizele rrënjët vlim e pyjeve për 15 minuta në një gotë me ujë. Këmbëngulë
1 orë, pastaj tendosje. Merrni 1 tbsp. 3-4 herë në ditë. Kujdes!
Dish e bizele janë contraindicated në përdhes, nefrit akute, një inflamacion
stomak dhe zorrë. Për ulcerat gastrike dhe duodenale mund të bizele
vetëm në formën e pure. Bizele të moshuar dhe bishtajore të tjera për të
përdorur duhet të jetë me kujdes valoj tërësisht deri butë. Të heqin qafe
e fryrje të barkut dhe për të parandaluar "rrjedhjet e gazrave", shtoni një mjegull
enët karrota dhe hani me bukë. Agrume, me jo më pak të njohura
ne kemi, se sa e tyre fruta "vendas" dhe perimet, gjithashtu janë përdorur në
praktikën mjekësore. Ne kemi biseduar në mënyrë të përsëritur në lidhje me limon, ushqyese e tyre
dhe pronat medicinale. Mbetet për të shtuar se vitaminë C në limonat më të
jo vetëm në pulpë acid, si ju mund të mendoni, dhe në lëkurë. Kjo është arsyeja pse zhvishem
fetusi është veçanërisht e vlefshme. Kur përdoret limon në trupin e njeriut
rezistencë të prodhuara për të sëmundjeve infektive, sidomos
ftohjet. Trupi bëhet më rezistente ndaj hipotermi. Kjo është
Lemon është një bactericide shkëlqyer, anti-inflamator dhe antitoksik
mjet. Preparatet e bazuara në limoni posedojnë, choleretic nxit urinimin,
hemostatic, aktiviteti analgjezik dhe anthelminthic. Alkoolike
infuzion të oreks limoni (zhvishem 50 gram në 1 filxhan këmbëngulin alkoolit gjatë
10 ditë në një vend të errët, dhe pastaj tendosje) përdorimin 10 pika e nevojshme si
si një qetësues dhe një antiemetic, si një analgjezik
reumatizma akute dhe përdhes, si dhe oreksi. Në malaries
mjekim ndihmon në vijim. Pres gjallëri limon. 2 tbsp. substrate marrë
masive gjatë vlim për 10 minuta në 1 gotë me ujë. Insistojnë 2:00,
pastaj tendosje. Merrni 50 ml 4 herë në ditë. Kur depozitimin e kripërave,
në edemë kardiake, gastrit me aciditet të ulët, si dhe
avitaminosis pirë lëng limoni në formën e tij të pastër ose të holluar me ujë. Në terapeutike
për përdorimin e frutave dhe lëkurë e oranges. Ato përmbajnë vajra esenciale,
acidet organike, të paqëndrueshme, dhe vitamina A, B1, B2 dhe C. Portokalle të ndihmojë
hipertensionit, arteriosklerozës, trashje, përdhes, sëmundje të mëlçisë, si dhe
stimulojnë oreksin. Nuk është çudi në spital kemi sjellë portokall të amtare e tyre
dhe miqtë. Kur vitamines (mungesa e vitaminës A, B, C) duhet të
nevojë për të ngrënë portokall ose pini lëng portokalli. Agjent për ngacmim
e zorrëve. Pini lëng portokalli me stomak bosh. Edhe vet e mundur për t'u përdorur
dhe si një larë antiseptik për një shërim kohë të gjatë
plagë dhe ulcerat. Ilaç për ethe. 40 g portokalli peels për 20 ditë
insistojnë në 100 ml alkool, pastaj tendosje. Merrni 10 pikat e ujit
4-5 herë në ditë. Kujdes! Nuk duhet të hanë portokall në Ulçera
ulçerë stomakut dhe duodenale, gastrit me aciditet të lartë.
Nuk konsiderohet të jetë më pak e dobishme dhe grejpfrut. Disa njerëz ngatërruar hidhërimin e frutave,
ndërsa të tjerët vlerësojnë fruta vetëm se. Por me siguri që grejpfrut - fruta
dietetike dhe shërimi. Është shquar për kombinimin e saj unike e minerale
substancave, acid limoni, pektin, vajra esenciale, karbohidratet. Nga përmbajtja e
Vitamina C nuk është inferiore ndaj disa llojeve të portokall dhe limon, dhe numri i
sheqerna, madje tejkalon ato. Lëng grejpfruti si forca fituar, freskuese
pas punës të rënda fizike dhe lodhje mendore. Te
jenë të shëndetshme dhe vigjilent, pini lëng grejpfrut me stomak bosh para mëngjes,
me sheqer apo me sheqer. Kujdes! Duke marrë medikamente të caktuara të papajtueshme
me konsumin e grejpfrut. Ajo rezulton se ajo parandalon thithjen e lëng
medikamente të caktuara. Pra, ju duhet të konsultoheni
me mjekun tuaj. Si të mos kujtojmë një tjetër fruta tropikale që është tashmë
ka qenë prej kohësh një të preferuar për ne? Kjo është një banane. Dhe ndërsa tri të katërtat e një banane është
e ujit, ka shumë të karbohidrateve, saharoze, kripëra minerale dhe vitamina.
Bananet kanë veprim anti-inflamator. Ata rekomandojnë se pacientët
diabet mellitus, hipertension, dhe në disa sëmundje të veshkave
dhe të mëlçisë. Ftua - edhe pse jo tropikale, por ende fruta jugore. Shijen e saj
dhe pronat e shërimit janë të njohur dhe vlerësuar nga popujt e Transcaucasia dhe Rusisë Jugu. Fruta
përmban malic, limoni, quinic acid, tannins, minerale
kripëra dhe elementët gjurmë, si dhe sasi të mëdha të vitaminës C. Ftua ka
, diuretik shtrëngues, dezinfektues, anti-
dhe zbutjen e veprimit. Ilaç për, tuberkulozi astma diarre,.
Diuretik dhe agjent choleretic. Merrni 100 g fruta (në çdo formë,
të freskëta apo të përpunuara) 3 herë në ditë. Mjet për të ulur lëvizshmëri
zorrë, dhe gjithashtu për të ndaluar sulmet e astmës. 5 g gjethe
Hidh ftua dhe një gotë me ujë të vluar për një çerek ore të këmbëngulin mbi ujë
dush. Një orë më vonë, kullimin dhe shtrydh. Holluar me ujë të vëllimit origjinal.
Merrni 2 tbsp. lugë 4 herë në ditë para ushqimit. Keep infuzionit duhet të jetë
frigorifer për tri ditë. Infuzion të tharë zorrët e një ftua (farë
kuti) ka një efekt të mbrojtur dhe një mjet i shkëlqyer
Kollë. 1 filxhan të thatë brendshme ftua pour 1 litër ujë të vluar për 5 minuta
Boil për një orë dhe të këmbëngulin. Pastaj tendosje dhe të marrë në 0, 5
3-4 filxhan herë në ditë. Infuzion për të mbajtur në frigorifer për tre ditë,
dhe para se të hahet të ngrohtë në temperaturën e dhomës. Si të mos kujtojmë
një më shumë fruta, jo më pak të vlefshme e jugut - shegë? Aryane, Turkmen dhe azerbajxhanasit
besojnë se vlera e vërtetë nga ky fryt do të dinë se vetëm kur të gjatë
kohë do të qëndrojnë në të ngrohjes. Në fakt, shega shuan etjen më mirë se ujit.
Por ajo gjithashtu shërojnë dhe çrregullime gastrointestinale. Për qëllime terapeutike, duke përdorur
lëng dhe zhvishem e frutave. Lëng shegë acid limoni është më i madh sesa limoni.
Ai përmban vitaminë C, glukoza, kripëra minerale dhe alkaloide, të cilat kanë
veprim anthelminthic. Këto alkaloide kanë një lëkurë të hollë dhe një granatë. Përveç
Përveç kësaj, lëkurë përmban sasi të mëdha të taninet, kështu infuzion e saj
dhe ndihmon me dispepsi. Taninet, alkaloide,
kripëra minerale sheqer dhe janë të përfshira gjithashtu (artikull të botuar në), dhe
leh e rrënjëve dhe degëve të bimëve. Fara shegë janë të pasura në vajra yndyrore. Mjete
me inflamacion i stomakut dhe zorrët, diarre dhe kolit. 1 tbsp. lugë çaji tharë
pluhur vsypte shegë lëkurës në litër ½ me ujë të valë, vlim
10 minuta, pastaj largohet për dy orë dhe tendosje. Merr
100 herë ml 3-4 ditë para ushqimit. Ky mjet mund të përdoret për larje
proceset inflamatore në zgavrën e me gojë. Mjetet e duke u shpëtoj kasetë
krimba. 50 gram lëvore pluhur të rrënjëve apo degët e shegë në vsypte ½
litra ujë, infused për 6 orë. Atëherë vëllimi i supë gjysmë uparte
dhe tendosje. Merrni një gllënjkë për orë të tëra. Pas 30 minutash, ju lutem
laksativ. Kujdes! Merrni leh dhe rrënjët e kuqe duhet të jetë shumë
kujdes dhe nën mbikëqyrje mjekësore! Kur ju flisni për fruta jugore, jo
për të mos përmendur rrushi. Rrushit janë një koleksion të tërë të
ushqyesve. Ato përmbajnë sheqer, kripë, dhe kripëra e dyfishtë e, magnez kalium,
, kalcium hekur, acide organike shumë, tanin dhe pektin,
vitamina A, B1, B2, C, quercetin, Enin. Gjethe rrushi janë të pasura me tannins
, substancë acid tartaric dhe proteina, sheqerna. Ata gjithashtu kanë
inositol, Betaine, carotene, quercetin, choline. Dhe sigurisht, në njerëz praktikë
mjekësi, këto manaferrat nuk është vendi i fundit. Mjet për të rritur oreksin,
pectoris, si dhe një ulës temperature. Pini lëng të frutave papjekur,
por edhe hani manaferrat varieteteve kosi. Ilaç për shkelje
metabolizmin. 1 tbsp. lugë çaji tharë gjethet e rrushit mbushur grimcuar
filxhan ujë valë dhe vlim për 10 minuta. Ftohtë dhe tendosje. Merr
50 herë ml 3-4 ditë. Ky mjet mund të përdoret për gargling
pectoris ose larë për sëmundjet e lëkurës. Kollë rënie
ngjirurit dhe fytin. Merrni zierje e rrushit të thata me një të vogël
me lëng qepë. Kujdes! Rrushi janë kundërindikuar në ulcera peptike
ulcerat stomak, diabeti, dhe kariesit!

Share This Post: