Paçmuar për aesthetes tekstile klasike nuk janë të dashuruar të kënaqur kulturave etnike ,
dhe përkrahësit eteknologjisë së lartë dhe minimalist në të gjitha preferojnë për të zvogëluar përdorimin e
indeve me qëllimin e saj funksional - nuk frills .

Megjithatë, origjinale stilisti të tekstilit (ecte, ecte dhe) ende erdhi
snuck në brendshme moderne. Për të porositur për artistët sketch individuale
bërë perde pikturë, panele, jastëkët, peshqire, bedspreads. Ekskluzive në tekstile
- Kjo është një prirje të mëdha të projektimit në të brendshme. Perde kornizë dhomë.
Varësisht nga stili - katin e lehtë apo e vështirë për gjunjë
- Si mund të zgjeruar hapësirën (vizualisht rritjen e sipërfaqes totale
godina), dhe për të krijuar ambiente të mbyllura rehati (siç është bërë shpesh
në dhomë me një fireplace - a fireplace, furrë ose zjarri dekorative). Drita e ajrit
perde në katin e janë ende relevante në dhomat e jetesës dhe zonat e përbashkëta. Residential intime
fushë, të tilla si dhoma gjumi master, gjithnjë e më shumë preferojnë të "imponoj"
në materialet e dendur. Është e rëndësishme që dritaret të mbyllura në dhomën e gjumit nuk duhet të rëndojnë
atmosferë. Tekstileve cilësi të rënda janë përdorur ndonjëherë si një të brendshëm
ndarëse në të njëjtën dhomë. Rëndë dhe i dendur, ai është i domosdoshëm në të tilla
dhoma, një gardërobë, korridor. Kuzhinë është gjithnjë e filluan të përdorin dekorative
rrjetë pëlhurë, e cila mund të jetë ngritur lehtësisht në stolitë e ndryshme. Kjo i jep një
atmosferë, dhe parandalon depërtimin e dritës. Tapiceri, ose cheholnaya
sewn të ​​bazës - një element të rëndësishëm të tekstileve të brendshme, të cilat mund të
si për të rinovuar mobilje dhe të sjellë një kontakt të veçantë për pamjen e përgjithshme të projektimit.
Sot, popullariteti i tapiceri mëndafshi, jacquard shinilla, velvets, tapestries,
pambuku (sidomos mobilje Chekhlova), kamoshi artificiale, lëkurë.
Prodhuesit ofrojnë mbi 300 ngjyra dhe dhjetra variante të stampila.
Këtu, dizajn aktuale të autorit origjinal, formën ekskluzive. Sofas
për dhomë gjallë, qoshet kuzhinë, footstools për nargjile - të gjitha në këllëf në
skica projektimit dhe formë, nëse dëshiron, dhe qëndisje dekorative
elemente. Designers praktike rekomandojmë refuzojnë të qep
tapiceri në bazë dhe për të shkuar në një mbulon më të përshtatshëm lëvizshëm. "Pastaj ju mund të
dhe për të ndryshuar ngjyrën e rrobave, dhe formën e tapiceri, dhe elementet dekorative ", - thotë
Elena Zharahina, artist tekstile. Ne të gjithë e dimë se një e treta e jetës tuaj
Njeriu mban në gjumin e tij. Në gjumë të shëndetshëm, ju duhet të zgjidhni të drejtën
dyshek, jastëkët dhe batanijet. Dhe për të fjetur dhe të zgjuar janë të rehatshme,
ngjyra e kërkuar liri krevat që korrespondon me emocionale tuaj
shtetit. Psikologët kanë treguar gjatë një efekt pozitiv të terapisë me ngjyra
gjatë gjumit, ju duhet vetëm të zgjidhni nga larmia e ngjyrave dhe dizajnit,
cilat janë të përshtatshme për ju. "Dress" dhomë gjumi nuk është sot më pak i rëndësishëm,
se sa për të blerë një shtrat të rehatshëm. Dhe nëse krevat - është një pjesë qendrore
brendshme dhoma gjumi, më e rëndësishme për të që të marr një kuvertë të bukur elegant.
Industri moderne në shtrat mund të plotësojë çdo trill.
Tani ajo nuk konsiderohet më vetëm si një "rrobat" e nevojshme në shtrat
pajisje. Sot, liri krevat mund të sigurtë të marrë
një pjesë integrale e tekstilit dekor e shtëpisë tuaj. Ende relevante
fletë mëndafshi. Të reja (të gjitha të reja, siç e dini - harruar dhe e vjetër)
prirje në liri tekstilit këtë sezon është quajtur dyfishtë
fletë. Megjithatë, jo të gjithë ndjenjat i përshtatshëm i prekshëm që duket shumë e
gjëra të bukura. Pëlhurë jep designers, decorators për kreativitet
dhe fantazi. Drapes, gowns, peshqire dhe napkins, përputhet në ton
në dysheme dhe mure, ose, përndryshe, edhe të kundërta me to, shpesh
përdoret si një kurs të plotë të projektimit profesional. Dhe përkundër
faktin se me kalimin e kohës, qiramarrësit kanë filluar të ndryshojnë disa gjobë individuale
artikuj tekstile, pamja e gjithë dizajnit të brendshëm nuk vuajnë. Në
Ngjyra Megjithatë papëlqyeshme të zgjedhura të rrobave mund të rrënojat spektër të tërë.
Capes, mbulon për jastekë dhe rugs janë zgjedhur zakonisht në
një cilësi dhe ngjyra. Nëse këtë stil oriental - të cilat janë marrë
indeve të buta me një, qëndisje thekë në qoftë - atëherë për të gjitha elementet, në qoftë se metali
elemente apo modelet etnike - që është simetrik. Mënyrë të përgjithshme për dekorimin
nuk ekziston: çka është e vërtetë për brendshme klasike nuk do të funksionojë
të brendshme e dhomave në stilin e ekzotike. Prandaj, sende dekorative
- Nga e kohës, dhe të zgjedhur, si dhe pajisje - në varësi të
stil. Mëndafshi luksoze dhe të rafinuar, pambuku të fortë dhe liri, të trashë pretendime,
kadife e butë dhe elegante lehtë byrynxhyk - në tekstile moderne, paraqitur
ne brendshme - mijëra të llojeve, strukturave dhe ngjyrave, duke shkaktuar një të sinqertë
admirim. Dhe, sigurisht, një rol të madh në zgjedhjen e pëlhurave të brendshëm është
ngjyra. Color - një nga mjetet kryesore të ndikuar mendore dhe emocionale
statusin e çdo personi, dhe në brendësi të mjediseve është veçanërisht e rëndësishme.
Por jo shpesh ju mund të gjeni të brendshme, vendosi pikturë njëngjyrëshe. Në mënyrë tipike,
krijojnë një mjedis harmonik të gjallë, kemi zgjedhur kombinime të ngjyrave të ndryshme në
indet. Tani designers thonë se në kontrast më interesante e ngrohtë
dhe ngjyrat e ftohtë në tekstile. Kujtojnë të parë për të përfshirë të kuqe, portokalli
dhe të verdhë, si dhe të gjitha llojet e hije, të cilat kur kombinohen formojnë një
Crimson, kafe, terrakota, etj. Konsiderohen të jenë të ftohtë
Blu, blu, jeshile dhe blu në të gjelbër - ngjyra të tilla ato formojnë hollë,
si vjollcë, aqua, të tjerët të purpurt, ngjyrë e bruztë dhe shumë prej tyre nuk,
më pak interesante. Ata dhe tekstile të tjera të brendshme të kombinuar në mënyra të ndryshme
njëri-tjetrin. Për shembull, kur dizajni është bërë me një mbizotërim të kuqe
tone, do të jetë në harmoni me jeshile ose blu. Ky i fundit gjithashtu
duket spektakolare me portokalli. Nëse dominon një të verdhë,
e mirë e saj për variacione hijen e purpurt ose të gjelbër. Të tillë një kontrast
kombinim është i përshtatshëm për lokalet ku pronari nuk kalojnë shumë kohë,
të tilla si korridor apo korridor. Në një dhomë të qetë të gjallë, papafingo,
në verandë dhe pjesërisht në kuzhinë designers këshillohen që të përdorin një kombinim të
hije e një ngjyrë. Opsioni më i mirë është që të zgjidhni një
kryesore dhe një palë e ngjyrave komplementare, të tilla si: perde - një ngjyrë,
qilim dhe bedspreads - është i afërt me tonin e tij. Është e njohur se karakteristikat e pajisjes
syri i njeriut, të tillë që në varësi të ngjyrës ndryshimin ndjenjën tonë të
distancë. Nga kjo pikëpamje të gjitha ngjyrat e bien mbi tërhiqeshin
(Ftohtë) dhe duke i shërbyer (ngrohtë). Parë janë në gjendje të pari të rritur
hapësirës, ​​i dyti - respektivisht, rënie. Këto prona janë përdorur
për të krijuar shkallën e dëshiruar të dhomës, me sy të zgjerohet ose të
reduktuar këtë apo atë pjesë të saj. Për shembull, një dhomë të vogël, muret
të cilat janë pikturuar në ngjyrë kaltër, ajo do të duket shumë më të gjerë,
se sa muret e kuqe ose portokalli intensivisht. Prandaj, për ndërmarrjet e vogla
Dhomat janë të preferuar ton të ftohtë mbytur e mureve që do të krijojë
përshtypjen e vëllimit më të madh. Kështu, duke zgjedhur një ind të caktuar për të
Designers brendshme shpesh ndryshuar konceptin e hapësirës.

Share This Post: