Dyshemeja e shkëlqyer dhe më higjienike - parket . parket
ruan ngrohjes mirë dhe ka një zë të ulët të zbatueshmërisë . atje
disa lloje dhe metodat e Kati hedhjen drurë .

Parket Art - vjetër, kohë testuar mënyra e pajisjes
gjinive. Mjeshtrave të vjetër për të krijuar një mural të tërë të dërrasa të ndryshme
druri. Parket shërbeu si një nga pikat ujdisje pallatet e të pasurve dhe të
shtëpive të qytetit. Pika drurë janë bërë nga drurë
- Birch, pisha, larsh, hirit, panje, lisi, ahu, shkoza, gështenjë dhe
etj Duke përdorur lloje të ndryshme të parket druri ekspertin e instalimit,
arrihet me ngjyra të ndryshme dhe modele të ndryshme të paraqitura. Parket
kati - mbulon afatgjatë. Me instalimin e duhur dhe kujdesin e kat drurë
mund të shërbejë për shumë vite. Por hedhjen parket - kjo është një kohë të gjatë dhe të mundimshme
rast. Në metodat e ndërtimit të industrializuara janë hartuar të ndryshme
metoda më shumë ose më pak i suksesshëm i hedhjen kate drurë. Në vend të një njësie
dysheme me parket erdhi nga bordet parket, parket bordet, vendos parket
për mastikë. Shfaq dhe parket me një sipërfaqe artificiale (të laminuara
parket). Dërrasë parketi në një terren ngriti me kujdes dhe të thatë. Në
shtëpitë e reja para se të vë dysheme, ju duhet të prisni për konkrete
subfloor është plotësisht e thatë. Ju lutemi vini re se 1 cm3 e betonit në
18 ° C të thatë për rreth një javë, kështu që e bëj me ngut me hedhjen e dysheme me parket nuk është e nevojshme.
Kur parket hedhjen përdorin përbërjen mastikë ndryshme, por e
komponent kryesor është bitum, të cilat janë shtuar mbushëse të ndryshme.
Në mënyrë tipike, këto xhel janë përdorur në kushte të nxehtë. Një bazë ideale
për dysheme parketi druri është e thatë. Midis dysheme druri dhe
Muret duhet të lënë zbrazëtira prej rreth 5 mm dhe fiksuar në mure bazament
dhe jo për dysheme druri. Kate riparimin e drurë është reduktuar kryesisht për zëvendësimin e dëmtuar
rassohshihsyaparketnyh ose pllaka. Para së gjithash, hiqni zall të dëmtuara.
Për ta bërë këtë, ajo ndahet në disa pjesë me një daltë dhe për të hequr të parë
mesme, dhe atëherë pjesa e mbetur. Kjo është bërë në mënyrë që të mos dëmtojë
kreshta e targave të ngjitur. Pastaj linjë fund, gropat zashpatlevyvaya
llaç çimento me shtimin e qelqit me ujë (zam silikat). Pas
Ky pushim është e mbushur me çimento asfalt të nxehtë dhe të futur një të ri, para-
përshtatur pjatë. Nëse ju keni për të zëvendësuar disa bordeve, ata janë të përshtatura
me njëri-tjetrin greva një çekiç druri (çekiç druri). Nëse Dyshemeja është hedhur në
bordet, të çara të ngushtë deri copë MDF dhe të mbuluar me rërë. Në bazë druri
pllaka janë vendosur pa mastikë, dhe një parket bashkangjitni një letër të trashë
apo kartoni në mënyrë që më vonë dyshemetë nuk kërcitje. Pas provës
dhe mbledhur çdo pjatë është e bashkangjitur me thonjtë 40 mm në diametër
1, 6 mm, me një gozhdë arritur në Allen zakon, dhe dy - në gjatësore,
Bordet Pristrugivayut, duke u kërkuar atyre në një nivel me të vjetër. Nëse parket
kati i formuar çara të vogla, e pastron ata me një tel të hollë fëndyell ose
dhe zashpatlevshayut, plotësimit të dushkut të vogël ose thupër tallash përzier
me ngjitës i marangozit. Tsiklyuyut kate tsiklevalnymi e makinave elektrike ose
dorë - një seri. Metodën manuale është e preferueshme, që në punë elektrike
makinë me një dysheme druri i hollë pikë shumë të tërhequr shtresë të trashë ashkël.
Cikli i është një pjatë metalike me një dorezë druri dhe një të veçantë
mprehur siç duhet dhe të lakuar buzë. Cikli mund të blihen në dyqane
materiale. Finish scraping me fragmente normale të dritares
qelqi, kujdes trajtimin e qoshet e dhomës dhe protrusions qetë të vogla dhe të
pastaj letër zmerile otshlifovyvaya (më të mirë në pëlhurë). Deklarata
se lagur dysheme tsiklyuetsya më të mirë, është e diskutueshme. Tsiklevat lagësht
kate të vërtetë e lehtë. Por pas një sipërfaqe lëmues të drurit
mbuluar me gjobë shpohet (përafërt) dhe ju duhet të prisni për dysheme
thatë, dhe pastaj të kalojnë shumë kohë në sy gjumë otshlifovku. E megjithatë, ndonjëherë
para lëmues kate duhet të moisturize. Kjo duhet të bëhet kur
për të hequr mbeturinat e llak vjetër. Komplot në dysheme para
scraping hekurit me një hekur të nxehtë me anë të një cohë e ashpër lagësht. Paint
shtohet dhe thekon lehtë. Për të bërë në dysheme parketi i fundit
shkëlqim, Veshje pjesë e dyshemesë të shtrenjta zakonisht periodikisht scrubbed
dylli ose xhel sintetike. Parket të lirë dysheme
mburoja ose më të mirë lacquered. Para se të aplikoni llak kat,
larë dhe lejohet të thatë mirë. Cover kate me shkumë është më e mira llak
rul. Lac derdhur në pjesë të vogla në gjysmë dhe hap në mënyrë të barabartë.
Druri thith, llak bojë parket kaq shumë herë. Por, ndërsa
pallton e parë është e thatë, marrëveshje tjetër është e pamundur. Në varësi të dendësisë
materiale druri e pika drurë, dysheme varnished dy ose
tri herë. Janë ngjyra komerciale në dispozicion PF-0231, Ur-19 ", llak parket." Në qoftë se
është e mundur për të mbuluar me parket llak ushqimit (kjo është përdorur në ushqim
prodhimit për të përmbushur enë të ushqimit brenda) Veshje mund të
të mbajë jo më pak se shtatë apo tetë vjet. Kjo llak është higjenike, nuk përmban
aditivëve të dëmshme dhe kimikisht rezistente. Kohët e fundit, gjithnjë e më shumë popullor
merr parket laminat. Kjo Dyshemeja është gjuhë
Madhësia panel 1380x195x8 mm. Bazë për një paneli të tillë është MDF. Si
në dërrasë drurë është vënë një sipërfaqe të veçantë artificiale, pas
stacking fletët kate të tilla nuk kërkojnë ndonjë të përpunimit të tjera. I petëzuar
pothuajse të përkryer mimics cilësi parket druri mirë, shumë më të
qëndrueshme natyrore dhe nuk kërkon kujdes të veçantë.

Share This Post: