Seriozisht për të bakrit , si material për mbulim të veçantë jo , elita ,
por ajo është e hapur përhomeowner të zakonshme, kemi biseduar rreth shtatë apo tetë
më parë. Çati bakrit , si çdo material me cilësi të lartë , nuk është i lirë (rreth
25 $ për metër katror ) , por , së pari , kostoja e saj është mjaft e krahasueshme
me koston e një tjegull prestigjioze qeramike.

Së dyti, në qoftë se një kohë shpenzimet e njësisë së kulmit bakrit ndarë në
jetës së tij (e cila është njëqind vjet njëqind e pesëdhjetë e sigurt), duke mbajtur parasysh mungesë të plotë
koston e mirëmbajtjes rutinore: paint - nuk ka nevojë për të transmetuar - nuk ka nevojë të
ju merrni më pak e hekurit në dispozicion galvanizuar, maksimale e të cilave
jetës - dhjetë vjet. Dhe pastaj - i nënshtrohen pikturë e detyrueshme dhe nënshkrimin
vrima në pranverë. Vlerësimi i kostos së kulmit të bakrit, konsumatori shtron pyetjen:
dhe pse duhet të çati në njëqind e pesëdhjetë vjet, që aq shumë dhe nuk jetojnë! E drejta.
Por ajo që për fëmijët dhe nipërit e mbesat? Ata do të marrë një dhuratë të mrekullueshme nga ju - i besueshëm
çati, e cila nuk do të duhet të shqetësuar gjatë gjithë kohës do të jetë në shtëpi.
Dhe pastaj: sipas statistikave, mosha mesatare e ndërtues - 40-50 vjet. Kështu
Tani, pas 15-20 vjetësh (Jeta mesatare e me kosto të ulët materialeve mbulim)
ju duhet të jetë i aftë për t'u ulur në shtëpinë e tij nga fireplace, duke luajtur me nipër e mbesa e tij. Dhe
saktësisht, riparimin e kulmeve pikon vështirë se mund të kënaqshme në pleqëri.
Homeowner kujdesshme nuk mendoj se kulmi i bakrit është tepër e shtrenjtë:
gjatë viteve të fundit, "CPA", parashikuar kasetë bakrit 300 mijë katror
metra të kulmit. Çfarë ngjyrë pestizh? Mbulim bakrit është i pashembullt,
ajo është e mirë dhe si një mburojë nga shiu "acid", dhe si të parrezikshëm
materiale. Dhe prestigjin e luajtur host: bakrit "hat" të denjë për hir
edhe pallati më luksoze, dhe vetëm vilë private nga ana e
historike lokale. Dhe kjo për moshat! Bakri merrni vetëm të fortë me kalimin e kohës
- Si larsh siberiane në ujë. Kjo është arsyeja pse Venecias dhe është në druri
shtyllave, dhe inovacione të prishur Evropën Perëndimore - një fletë të mbulim
bakrit. Dhe të gjithë, sepse, në sajë të filmit patinovoy prodhuar si rezultat
oksidimi në ajër, bakrit është jashtëzakonisht rezistues të veshin. Përveç
Përveç kësaj, përçueshmëri bakrit termike, dhe kështu, mund të ngrohjes e dimrit çati, parandalimin e
formimin e icicles dhe digave akull. Nuk është sekret që një ehull humbur mund të plagosë
(Ose të paktën jo të plotë të trembë) kalimtar zazevavshegosya
dhe pastrimi i kulmeve nga bora dhe akulli me një lopatë dhe një levë domosdoshmërisht "lënduar" tashmë është
kulmi shumë. "Fresh" shkëlqen tërheqëse bakrit në diell, "të verbër" sy.
Disa kohë më vonë në çati një ngjyrë të veçantë prej bronzi, dhe
edhe 10-15 vjet i mbuluar nga "malakit gjelbër" prarim fisnike
sa romantike ajo është quajtur në Perëndim. Megjithatë, nëse dëshiron, procesi i natyrshëm
dhe plakjes mund të përshpejtohet, duke iu drejtuar teknologjitë e prarim artificiale.
Roll up - si një bankë. Tin - një mbulim tas të fillojë me
njësi e mahi. Nëse në shtëpi ofron papafingo, është
standarde izolues "cake." Ai përbëhet nga izolimin (trashësi
jo më pak se 200 mm), paromembrany pamje çifte, por shtyrja e ujit
boshllëk ajri, duke siguruar ventilim adekuat. E pra, e fundit
"Layer" - arkë. Një strukturë e tillë të komplikuar, duke përfshirë edhe sistemin e ventilimit,
siguron një mikroklimë të favorshme në shtëpi, kulmi nuk rrjedhje, nuk djerse
dhe nuk kalbet gjatë jetës së saj të gjithë. Hapi i ardhshëm - hedhjen. Asamble
Mbulim bakrit mund të kryhet si ka punuar më parë me fletë metalike galvanizuar:
Single-fish dhe lista e shkurtër. Megjithatë, ndërtimi më serioze
kompanitë janë duke përdorur instalimin e teknologjisë moderne. Bakrit mbështjellë nga një kohë të gjatë
lë gjithë gjatësinë e shpatin dhe "qepi" shtresë të dyfishtë. Rezultati është
kulmi të ngurta, pa një vrimë të vetme, e cila do të shërbejë sa më shumë që
bakrit në vetvete. Nënshkrimin e makinave të siguruar një rrjedhje canning çati
bankat! Bakri - një fleksibël, materiale plastike, ajo është në dispozicion pothuajse të
Çdo formë e kulmit. Përveç kësaj, e drejta çati në vend "cluttered" dhe të gjitha
mjek: kumbulla, slides, patinazh, ulluqet ... (Dhe kjo është
Këto elemente shtesë zakonisht ndikojnë në koston përfundimtare të çatisë, duke bërë
Për shembull, metali në dy ose tre herë më të shtrenjtë se deklaruar në shpallje). C
Bakri është më e lehtë: në rastin e ndonjë mbetjet e kasetë, të gjitha trim dhe scraps. Jo
"Mbeturina"! Çdo gjë në jetë ndodh. Dhe stuhi-uragane anashkaluar ose
kryeqytetet, ose fshatrave. Pemë ishin në rënie dhe fluturonte në një vorbull, vendin e objekteve të rënda
plucked nga fusha e premtimit. Dhe nëse në çati, në një kohë të elementeve të ndezur nuk e bëjnë, dhe iku me
lehtë (apo jo), dëmtimit mekanik, atëherë të gjitha pikat e parë
patch përsëri çati shumë më të lehtë të bakrit. Propozoj shëmtuar,
për shembull, apo pretendime tiled do rele gjitha
(Ose, të paktën, një pjesë shumë e rëndësishme e saj), dhe bakri mend në nivel lokal:
vrimë kallaj (si një pan bakri), artificialisht "veshin" patch, kështu që
kjo nuk ndryshojnë në ngjyra - dhe rendit! Dhe ju nuk do të gjeni një gjurmë! Mbulim bakrit
jo vetëm mbijetojnë çdo stuhi, por çdo tekë e pronarit të tij ose që aspirojnë
arkitekt. Kulmi Figura mund të imitoj tjegull, murature,
peshore peshk ... Asgjë! E vërtetë, model shumë zbukurime del. Ana,
Ju mund të thoni punën e autorit. Dhe ajo do të bien dakord vlerë është edhe ajo.

Share This Post: